MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWEÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM

Hamulce rowerowe

Najczęściej występującym typem układów hamulcowych we współczesnych rowerach są szczękowe mechaniczne hamulce ręczne. Są one bardzo skuteczne, łatwe w obsłudze i gwarantują wystarczającą siłę hamowania w większości sytuacji. Ze względu na konstrukcję szczęk dzieli się je jeszcze na.

Klasyczne - występujące głównie w rowerach City i szosowych. Ramiona tych szczęk mają w nich kształt półkolisty i są umieszczone na jednej centralnie usytuowanej osi.

 

 

Czytaj więcej...
Sortuj:
311 produktów

Rodzaje hamulców rowerowych

Cantilever - składają się z dwóch ramion, zawieszonych na dwóch osobnych osiach i mają albo kształt prosty, albo lekko wygięty. Linka w większości tego rodzaju hamulców jest na końcu rozdwojona, dzięki czemu obie szczęki poruszają się w dokładnie tym samym momencie.

Odmianą tego rodzaju szczęk są dzielone na:

Hamulce V-brake, w których ramiona są bardzo długie i proste, zaś linka jest do nich doprowadzana z jednej strony i się nie rozdwaja. Równomierną pracę obu szczęk zapewnia dodatkowe, ruchome ramię przymocowane do jednego z ramion głównych

Spośród tych trzech typów hamulców, największą siłę hamowania posiadają hamulce typu V, nieco mniejszą zwykłe hamulce cantilever, a najmniejszą hamulce klasyczne. We wszystkich tych typach hamowanie odbywa się jednak poprzez zaciskanie się okładzin na bocznej powierzchni obręczy.

 

Hamulce tarczowe nie mają tych wad i dodatkowo zapewniają większą siłę hamowania od hamulców szczękowych, umożliwiają także bardziej precyzyjne jej dozowanie. Dużą zaletą hamulców tarczowych jest ich niezawodna praca niezależnie od warunków pogodowych i stanu obręczy koła.

Konstrukcja i materiał, z którego są wykonane tarcze, muszą umożliwiać szybkie odprowadzanie ciepła. Wzmocnieniu musi też ulec konstrukcja piasty, do której mocuje się tarcze. Wszystko to powoduje, że hamulce tarczowe są znacznie bardziej kosztowne od szczękowych. Ze względu na cenę, nie są one stosowane w rowerach miejskich. Są one jednak używane coraz powszechniej w rowerach górskich. W rowerach górskich przeznaczonych do zjazdu stanowią już obecnie właściwie normę.

 

Hamulce bębnowe zapewniają mniejszą siłę hamowania od układów tarczowych i porównywalną do hamulców szczękowych. Cechują się dużą odpornością na zewnętrzne warunki atmosferyczne, przewyższając hamulce tarczowe i szczękowe. Są one stosowane głównie w rowerach miejskich, ze względu na cenę ich obecna popularność spada. Na korzyść tańszych w zakupie a zarazem droższych w serwisowaniu układów tarczowych.

Hamulce hydrauliczne ( płyn hamulcowy ) dobrej klasy zapewniają znacznie lepszą pracę w porównaniu do hamulców mechanicznych, są one jednak kosztowniejsze i znacznie trudniejsze w serwisowaniu, często wymagając specjalistycznych zestawów serwisowych. Są również mniej odporne na błędy w użytkowaniu. Mimo to cieszą się one rosnącą popularnością, szczególnie w rowerach górskich tzw. MTB przeznaczonych do zjazdu.

Jakie hamulce do roweru szosowego?

Kolarze uprawiające kolarstwo szosowe uzyskują duże prędkości i potrzebna jest duża siła hamowania, chodź z rozwojem branży rowerowej stosowane są już hydrauliczne hamulce, problemem jest ich duża waga. Najpopularniejsze rodzaje hamulców to Dual Pivotal, smukła szczęka z klockami która jest połączona z klamką stalową linką hamulcową. Klocki hamulcowe zaciskają się na obręczy koła i nasz jednoślad staje w miejscu.

Ale ze względu na rodzaje kolarstwa, stosowane są różne hamulce rowerowe:

  • w rowerach szosowych znajdują się hamulce U-brake o niskiej wadze i obsługiwany mechanicznie, ale skuteczność hamowania daje nam hamulec hydrauliczny. Warto wiedzieć że na jakość siły hamowania mają wpływ, działania warunków atmosferycznych.
  • rower przełajowy - stosowany w wyścigach kolarski odbywających się w okresie jesienno-zimowych, gdzie zabrudzenia u osadzanie się błota to zjawisko normalne. Hamulce rowerowe cantilever shimano, są najmniej wrażliwe na działanie warunków mokrych i błota. Osadzanie się brudu i mokrego błota może spowodować zacisk szczęki i całkowite zablokowanie koła. W modelach przełajowych w przypadku hamulców cantilever, są to szczęki połączone cięgnem przeponowym i połączone cięgnem w dźwignią hamulca.
  • w gravelach najlepszym rozwiązaniem podczas codziennej eksploatacji, montowane są hamulce tarczowe mechaniczne i hydrauliczne.
  • rower singiel speed z którego korzystają kurierzy i dostawcy, stosowany jest hamulec na ostrym kole, w którym hamujemy siłą własnych nóg, w którym przestajemy naciskać na korbę i jednocześnie wyhamowujemy rower.

Jakie hamulce do roweru crossowego?

W rowerach trekkingowych i crossowych znajdziesz wszystkie najpopularniejsze hamulce m.in hydrauliczne i mechaniczne w wyższych modelach tego typu rowerach. Każdy zakup nowego roweru to sprawdzanie przerzutek, dobór odpowiedniej ramy ale i wybór niezawodne hamulce rowerowe zwłaszcza w rowerach gdzie styl jazdy powoduje uzyskiwanie dużych prędkości. Sprawdź czy są hamulce typu V-Brake nadające się w każdych warunkach atmosferycznych, czy te z lepszą modulację hydrauliczne który jest bezobsługowy.

Jakie hamulce do roweru City?

W rowerach trekkingowych i miejskich najczęściej spotkamy hamulce rowerowe szczękowe tzw. brake, zwłaszcza w rowerach city dla wygody użytkownika, drugim a za razem najważniejszym jest torpedo. Hamulec torpedo mieszczący się w pieście, ruch korbą to tyłu powoduje rozszerzenia się bębna i hamowanie piasty. Często możemy spotkać hamulec rolkowy, również mocowany do przystosowanej piasty przedniej lub tylnej.

Mokra lub zabrudzona obręcz rowerowa to słaba siłą hamowania ale to samo dotyczy tarcz hamulcowych, są to wady i zalety każdego typu układu hamulcowego.

W rowerach BMX wśród hamulców rowerowych są hamulce U-Brake, często na zastosowaniu rotora na sterach kierownicy.

Zapraszamy!!!

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż