Zabezpieczenie rowerowe to produkt utrudniający złodziejowi kradzież roweru. Ciężko o bardziej dokładną definicję, ponieważ istnieje wiele rodzajów zabezpieczeń. Najpopularniejsze z nich to linka zabezpieczająca do roweru wykonana ze stali. Jest lekka i elastyczna, a dzięki możliwości zawinięcia jej na rurze podsiodłowej czy elementach ramy, również łatwa w transportowaniu. Linki do roweru dzielimy według różnych kategorii. W szerokiej gamie linek rowerowych stosowany jest podział linek ze względu na ich długość. Najkrótsze z nich służą tylko do zapięcia np. na kole i widelcu, dłuższe umożliwiają zaplecenie jej na kole, ramie i jednoczesne przypięcie do czegoś solidnego (np. słupa bramy). Wśród linek zauważamy także podział opierający się o ich średnicę. Najcieńsze z linek mają około 4 mm grubości, do ich przecięcie wystarczają dobre nożyce do metalu. Jednak są one niezwykle popularne wśród rowerzystów poruszających się tańszymi i prostszymi rowerami. Większą skuteczność zabezpieczenia oferują linki grubsze o średnicy nawet ponad 20 mm, sprawiają one jednak więcej problemów podczas podczas zapinania, ze względu na sztywność. Linki w zależności od modelu posiadają rożnie rozwiązaną kwestię zapięcia. Spotykamy się z zapięciem linki na klucz, szyfr oraz z linką zakończoną oczkami, które łączymy za pomocą kłódki. Dlatego decydując się na zakup akcesorium mające chronić nasz jednoślad znaleźć kompromis pomiędzy skutecznością ochrony, renomą marki (sekura, onguard), a naszymi potrzebami. Musimy pamiętać, że każdą linkę można przeciąć przy użyciu odpowiedniego narzędzia.
Czytaj więcej...
Akceptowalny poziom ochrony oferuje już linka renomowanego producenta, grubości minimum 8 mm, pokryta powłoką z tworzywa sztucznego. Chroni to lakier roweru przed uszkodzeniami, ułatwia zaplatanie linki i ułatwia utrzymanie jej w czystości. Niektóre z linek posiadają uchwyty do pasujące prawie do każdego roweru, ułatwiające przewóz linki (wystarczy tylko wsunąć w zatrzask). Można je jednak, gdy jej nie używamy, zapleść na ramie, sztycy siodełka, kierownicy naszego pojazdu lub wrzucić do plecaka lub koszyka rowerowego. Kupując linkę mamy wybór rodzaju zapięcia. Szyfr jest teoretycznie łatwiejszym rozwiązaniem, wystarczy tylko zapamiętać szyfr (dedykowany lub wprowadzony samodzielnie). Drugim rozwiązaniem jest zamek na kluczyk z blokadą otworu (zabezpiecza przed zabrudzeniami). Pozostaje już tylko z oferty naszego internetowego sklepu rowerowego, złożyć zamówienie w sklepie by zapewnić sobie "święty spokój"
Nasz pojazd będzie bezpieczny, gdy oprócz wysokiej jakości sprzętu należycie zadbamy o zaplecenie zabezpieczenia. Najlepiej jest, gdy linka zostanie przeprowadzona przez tylne koła, ramę (gdy mamy drogie siodło, też warto je zabezpieczyć) i zostanie zapięta na czymś solidnym (słup, brama). Ważne jest aby sprawdzić, by z przedmiotu, do którego przymocowaliśmy rower, nie można zdjąć linki. Odpowiednie "zamontowanie" linki twojego rower, będzie zapewniać Nam wysokie prawdopodobieństwo, że on nie będzie nikogo interesować.