Wraz z rozwojem mtb i innych odmian kolarstwa terenowego, kolarze oraz producenci rowerów zauważyli ograniczenia rowerów wynikające z braku amortyzacji. W latach 80-tych pojawiły się pierwsze rowery z tylnym amortyzatorem w ramie, a w 1990 roku na rynek trafił pierwszy rower z przednim "uginanym" widelcem firmy manitou. Oprócz poprawy komfortu jazdy pomogło to też zapanować nad jednośladem w czasie szybkich zjazdów po trudnym terenie.
Czytaj więcej...
Podstawowe rozróżnienie to system amortyzowania, wyróżniamy:
Dodatkowym, często spotykanym elementem amortyzatorów do rowerów są blokady skoku. W trakcie jazdy po mniej wymagającym terenie, pozwalają one na "wyłączenie" amortyzacji, dzięki czemu nie tracimy energii na niepotrzebne uginanie się zawieszenia.
Jednym z najistotniejszych parametrów jest skok amortyzatora. Im więcej skoku (czyli wysokości uginającej się części) tym trudniejszy teren będziemy w stanie pokonać, jednak wraz ze wzrostem możliwości rośnie waga sprzętu oraz tendencja do utraty energii w czasie jazdy "po płaskim". Najczęściej ten parametr to 100 mm (popularny w jeździe rekreacyjnej i xc), większy skok spotkamy w rowerach do jazdy grawitacyjnej (dirt, downhill), czasem wynosi nawet ponad 200 mm.
Oprócz wspomnianych parametrów, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na:
W naszym internetowym sklepie rowerowym znajdziecie szeroki wybór części rowerowych, w tym przednich amortyzatorów najpopularniejszych firm takich jak Rock shox, Fox, Rst, Maitou czy Suntour.