Zawieszenie rowerowe

Wraz z rozwojem mtb i innych odmian kolarstwa terenowego, kolarze oraz producenci rowerów zauważyli ograniczenia rowerów wynikające z braku amortyzacji. W latach 80-tych pojawiły się pierwsze rowery z tylnym amortyzatorem w ramie, a w 1990 roku na rynek trafił pierwszy rower z przednim "uginanym" widelcem firmy manitou. Oprócz poprawy komfortu jazdy pomogło to też zapanować nad jednośladem w czasie szybkich zjazdów po trudnym terenie.

 

Czytaj więcej...
Sortuj:
42 produktów
WYPRZEDAŻ
Amortyzator RST BLAZE ML 295548
579,92 659,00
WYPRZEDAŻ
Amortyzator RST BLAZE T 295549
483,12 549,00
WYPRZEDAŻ
Amortyzator RST BLAZE TNL 295547
641,52 729,00
WYPRZEDAŻ
Amortyzator RST OMEGA TNL 295546
852,71 968,99
WYPRZEDAŻ
Amortyzator RST DIRT-15 SD 265545
879,13 999,01

Rodzaje amortyzatorów rowerowych przednich

Podstawowe rozróżnienie to system amortyzowania, wyróżniamy:

  • amortyzatory sprężynowe, gdzie stalowa sprężyna uginając się umożliwia pracę zawieszenia. Zaletą takiego rozwiązania jest prostota i niskie koszty produkcji, wadą natomiast jest większy ciężar oraz brak płynnej regulacji twardości. Jedyną możliwością zmiany twardości amortyzatora przedniego jest wymiana sprężyny.
  • amortyzatory powietrzne, tutaj w zamkniętej komorze ściskane jest powietrze i to ono odpowiada za wybieranie nierówności i zapewnianie przyczepności przedniego koła. Zalety to niska waga i duży zakres regulacji twardości. W tego typu konstrukcjach częściej też niż w wersjach sprężynowych spotyka się olejowe tłumienie powrotu, czyli regulację tego jak szybko widelec wraca do pozycji wyprostowanej. Takie konstrukcje to amortyzatory olejowo-powietrzne.

Dodatkowym, często spotykanym elementem amortyzatorów do rowerów są blokady skoku. W trakcie jazdy po mniej wymagającym terenie, pozwalają one na "wyłączenie" amortyzacji, dzięki czemu nie tracimy energii na niepotrzebne uginanie się zawieszenia.

Jednym z najistotniejszych parametrów jest skok amortyzatora. Im więcej skoku (czyli wysokości uginającej się części) tym trudniejszy teren będziemy w stanie pokonać, jednak wraz ze wzrostem możliwości rośnie waga sprzętu oraz tendencja do utraty energii w czasie jazdy "po płaskim". Najczęściej ten parametr to 100 mm (popularny w jeździe rekreacyjnej i xc), większy skok spotkamy w rowerach do jazdy grawitacyjnej (dirt, downhill), czasem wynosi nawet ponad 200 mm.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie amortyzatora?

Oprócz wspomnianych parametrów, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na:

  • rozmiar koła, widelce są projektowane pod konkretny rozmiar koła, np. 27,5.
  • skok amortyzatora, a co za tym idzie jego wysokość. Ramy są projektowane pod konkretną wysokość widelca, trzeba o tym pamiętać, żeby nie "popsuć" geometrii całego roweru.
  • typ hamulca, musimy sprawdzić, czy nowy amortyzator będzie posiadał mocowanie pod posiadany przez nas typ hamulca. Niektóre widelce rowerowe posiadają mocowania do każdego typu hamulca.
  • rodzaj sterów, zależnie od typu ramy i sterów, amortyzator musi posiadać odpowiednią rurę sterową, np. 1 1/8" albo 1.5".

W naszym internetowym sklepie rowerowym znajdziecie szeroki wybór części rowerowych, w tym przednich amortyzatorów najpopularniejszych firm takich jak Rock shox, Fox, Rst, Maitou czy Suntour.

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż