Zębatki rowerowe

Tarcza mechanizmu korbowego, nazywana zębatką, to podstawowy element w każdej korbie rowerowej, który ma duży wpływ na funkcjonowanie całego układu napędowego oraz całego roweru. Bezpośrednio odpowiada za przekazywanie energii wkładanej w pedałowanie na łańcuch, przenosząc ją na kasetę. To jedna z części ulegających zużyciu, dlatego co jakiś czas należy ją wymienić. Wyróżnia się zębatki rowerowe jednorzędowe, dwurzędowe i trzyrzędowe. Warto wyposażyć nasz zestaw w njlepiej dopasowane zębatki do naszych potrzeb by zapewniać najlepsze odczucia z jazdy. Wiekszość rowerów orginalnie wyposażonych jest w zebatki wykonane ze stali, dlatego jeżeli zależy nam na odchudzeniu naszego jednośladu lepiej dokonać wymiany na aluminiowe które są lżejsze.

Czytaj więcej...
Sortuj:
166 produktów
WYPRZEDAŻ
Zębatka MTB Absolute Black Race Face 34t5123
256,00 320,00
WYPRZEDAŻ
Zębatka MTB Absolute Black 34t4769
276,00 345,00
WYPRZEDAŻ
Zębatka MTB Absolute Black SHIMANO4768
276,00 345,00
WYPRZEDAŻ
Zębatka MTB Absolute Black Sram 34t4765
260,00 325,00
WYPRZEDAŻ
Zębatka Szosowa ABSOLUTE BLACK OVAL CX 40T4766
260,00 325,00
WYPRZEDAŻ
Zębatka Szosowa ABSOLUTE BLACK OVAL CX 42T4767
260,00 325,00
WYPRZEDAŻ
Zębatka MTB Absoluteblack Oval Sram 32t4737
260,00 325,00

Zębatki rowerowe

Zębatki rowerowe są jednym z najważniejszych elementów w każdym rowerze. Zębatka do roweru – to część układu przeniesienia napędu, która odpowiedzialna jest za przekazywanie siły z pedałów na koło tylnego. Co to są zębatki rowerowe? To koła z ząbkami, które są zamontowane na korbie. Ich główną funkcją jest regulacja siły, z jaką pedałujemy.
W zależności od rodzaju jazdy i potrzeb użytkownika, zębatki rowerowe różnią się liczbą ząbków i wielkością. Większa liczba zębków w zębatce w połączeniu z mniejsza liczbą zębków w kasecie umożliwiają jazdę po płaskim terenie, a mniejsza liczba zębków w zębatce w połączeniu z większą liczbą zębków w kasecie umożliwiają wspinaczkę. Łączenie różnych zestawów zębatek i kaset pomaga dopasować rower do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Zębatki rowerowe wpływają na wydajność roweru, dlatego dobór odpowiednich zębatek do roweru jest bardzo ważny. Można je kupować jako pojedyncze zębatki lub zestawy, które zawierają koronki. Ważne jest, aby koronki były wykonane z wytrzymałego materiału, np. aluminium, stosowanego w rowerach szosowych, bądź stali nierdzewnej, stosowanej w rowerach górskich.
Zębatki rowerowe występują w różnych rozmiarach, które odgrywają kluczową rolę w dostosowywaniu prędkości i mocy pedałowania do trasy jazdy. Duże zębatki na przedniej korbie dodają siły podczas jazdy po płaskim terenie, natomiast mniejsze zębatki pozwalają na łatwiejszą jazdę pod górkę.
Zębatki rowerowe są podatne na zużycie, zwłaszcza podczas regularnego użytkowania w trudnych warunkach pogodowych i terenowych.Regularna i odpowiednia konserwacja zębatek pozwala na ich dłuższe bez awaryjne działanie.

Jak odpowiednio dobrać zębatkę rowerową do jazdy ?

Najbezpieczniej będzie oczywiście kupić dedykowaną do naszej korby . Czasem jednak nie da się jej już kupić, albo np. chcemy kupić taką, której producent nigdy nie miał w ofercie – np. z zębami narrow-wide. Albo chcemy przerobić dwu- lub trzyrzędową korbę na jednorzędową i szukamy odpowiedniej zębatki. Można wtedy znaleźć propozycję niezależnych producentów, pamiętając o tym, aby nowa tarcza pasowała do naszej korby.

Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę kupując zębatki do roweru i jak znaleźć najlepszy asortyment ? ( Shimano, Sram, Garbaruk, Absolute Black)

Wyposażając nasz rower w nową zębatkę, musimy sprawdzić następujące parametry:

 • 1. liczbę zębów
 • 2. kompatybilność z ramą
 • 3. sposób mocowania
 • 4. rozstaw śrub (BCD)
 • 5. liczbę przełożeń na tylnej kasecie rowerowej, wolnobiegu
 • 6. offset zębatki
 • 7. wagę przedniej zebatki
 • 8. ilość biegów przedniej przerzutki
 • 9. cenę produktu

 

W naszej ofercie sklepu internetowego, jest możliwość dokonania wyboru i zakupu różnych produktów wysokiej jakości od znanych i popularnych marek oraz dopasowania ich w zależności od przeznaczenia oraz typu mechanizmu korbowego. W naszym sklepie rowerowym posiadamy najpopularniejsze modele zębatek, kompatybilne ze wszystkimi systemami mocowań. W zależności od przeznaczenia zębatki czyli do rowerów MTB, szosowych lub gravelowych, posiadamy zębatki do rowerów takich producentów jak Sram, Shimano, Garbaruk czy Absolute Black. Zapraszamy wszystkich rowerzystów do zapoznania się z naszym asortymentem w internetowym sklepie rowerowym.

Jak odpowiednio dobrać zębatkę rowerową do jazdy ?

Najbezpieczniej będzie oczywiście kupić dedykowaną do naszej korby . Czasem jednak nie da się jej już kupić, albo np. chcemy kupić taką, której producent nigdy nie miał w ofercie – np. z zębami narrow-wide. Albo chcemy przerobić dwu- lub trzyrzędową korbę na jednorzędową i szukamy odpowiedniej zębatki. Można wtedy znaleźć propozycję niezależnych producentów, pamiętając o tym, aby nowa tarcza pasowała do naszej korby.

Jak działają zębatki w rowerze?

Zębatki w rowerze są kluczowym elementem układu napędowego. Rower może mieć od 1 do 3 przednich zębatek, które są umocowane na korbie i są napędzane przez pedały. Na tylnym kole również znajduje się zestaw zębatek, który może być w formie kasety lub wolnobiegu. Gdy pedały są obracane, ruch jest przekazywany na przednie zębatki, które za pośrednictwem łańcucha napędzają tylne zębatki. To przekształca siłę pedałowania na ruch kół, umożliwiając rowerowi jazdę.

Co daje wieksza zębatką z przodu w rowerze?

Większa zębatka z przodu w rowerze wpływa na kilka aspektów jazdy:

 1. Większa Prędkość Maksymalna: Pozwala na osiągnięcie wyższej prędkości maksymalnej, jednakże kosztem zwiększonego oporu przy pedałowaniu.

 2. Mniejsza Siła na Pedałach: Większe zębatki z przodu sprawiają, że pedały obracają się wolniej, co pozwala na pokonywanie większych odległości na jednym obrocie korbki.

 3. Zwiększone Zużycie Energetyczne: Pedałowanie przy większej zębatce może być bardziej wymagające energetycznie, szczególnie na podjazdach.

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż