Piasty przód

Z definicji, piasta rowerowa to, środkowa część koła rowerowego, która obraca się na osi przymocowanej do ramy. Do kołnierzy piasty są przymocowane szprychy, a w przypadku tylnego koła także wolnobieg.

Piasta przedniego koła ma prostszą konstrukcję, ponieważ ma umożliwić tylko swobodne obracanie się koła na osi.

Czytaj więcej...

Rodzaje piast rowerowych – jaka piasta będzie najlepsza do Twojego roweru?

Podział tylnych piast rowerowych, można podzielić ze względu na rodzaj stosowanego łożyskowania. Wśród takich wyróżniamy:

  • łożyska maszynowe (słabej jakości i łożyska maszynowe najwyższej klasy)
  • łożyska kulkowe ( stosowane głównie w piastach shimano )

W sumie tyle. Znaleźć można jeszcze systemy oparte na wysokiej jakości łożyskach ceramicznych, które nie wymagają smarowania, czy łożysk igiełkowych.

Warto zwrócić uwagę na ilość otworów na szprychy, a ta może być różna. Od 38, 36 do nawet 28, czy 24.

Różne rodzaje zamknięć, to już inna bajka, która dotyczy przede wszystkim piasty. Zależnie , czy mamy szybkozamykacz, czy oś sztywną, a może zwykłe śruby. Ważne w przypadku posiadania konkretnego widelca.

Inna kwestia dotyczy współczesnych rozwiązań, które rozwiązują i jednocześnie komplikują wybór odpowiedniej piasty. Mowa o systemie BOOST.

To nic innego jak zmiana wymiaru. Szersze konstrukcje i szerszy rozmiar między kołnierzami, nadaje cech indywidualności takim rozwiązaniom. Zapotrzebowanie na sztywność przy kołach 29", generowało potrzebę jej usprawnienia. System boost poradził sobie z tym całkiem sprawnie. Wprowadził pewne zamieszanie, ponieważ stał się mocno niekompatybilny z ramami nieprzystosowanymi z tym systemem, a to sprawia, że nie koła oparte o boost-a pasują tylko do ram do niego przystosowanych.

Inny ważny element to rodzaj hamulca. Zależnie czy to będzie tarczowy, czy v-brake jeden z drugim pasować nie będzie tylko w jedną stronę. V-brake nie będzie kompatybilny z tarczowym. Różnią się one zastosowaniem obręczy i zacisku hamulca. W drugą stronę istnieje możliwość, jednak, pojawia się zasadnicze pytanie, po co?

Jak dobrać piastę rowerową?

Najważniejsze to sprawdzić poszczególne elementy powyżej. Ilość szprych, jak będzie zamknięte w widelcu, uszczelniane czy nie, pod tarcze czy pod v-brake.

Inne aspekty, które są ważne mniej lub bardziej to, np. waga oraz na jakich łożyskach będzie się obracać. Warto poczytać o różnicach i technologiach stosowanych przez różnych producentów najlepszych marek, np. polerowane bieżnie, podwójne łożyskowanie, a wszystko po to, aby mogły one posłużyć jak najdłużej w bezawaryjności i aby nie chciały się zużyć zbyt szybko.

Rynek oferuje dziś, ogromny wybór różnorakich modeli piast i innych części rowerowych. Wybór piasty wysokiej klasy renomowanych producentów z odpowiednich materiałów to gwarancja jakości. Wykonane z aluminium, stali, czy włókna, zależnie od potrzeb spełni oczekiwania.

Piasty rowerowe przednie w BIKEMIA.COM

Nasz internetowy sklep rowerowy, oferuje produkty do rowerów mtb, szosowych i innych.

Wszystko to w najlepszych cenach.

A gdybyś miał/miała problem z montażem lub jaką wybrać, nic nie szkodzi. W naszych serwisach dobierzemy szprychy, doradzimy przy wyborze najlepszych rozwiązań pośród piast, a na koniec zmontujemy to wszystko w całość.

Gotowe do jazdy w Twoim jednośladzie, swobodnie pokonasz kilometry przygód.

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż