MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWEÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM

Amortyzatory rowerowe tylne dumper

Tak, jak w przypadku amortyzatorów przednich, tylne pełnią rolę identyczną, czyli tłumią "wybierają" nierówności, tylko z tyłu.

Dampery- bo o nich mowa, to amortyzatory zdecydowanie mniejsze niż ich odpowiedniki z przodu. Skład wewnętrzny i zewnętrzny jest podobny, jeśli mowa o mediach tłumiąco-amortyzujących. Wśród nich wyróżniamy:

  • sprężyna
  • olej
  • powietrze

Zależnie od przeznaczenia, samego wymiaru i sposobie montażu ze względu na zalecenia producenta ramy rowerowej, dampery dzielimy na dwie kategorie:

  • sprężynowy
  • powietrzny

Każdy z nich, zawiera w sobie olej ( zmieszany z azotem ), jako medium tłumiące. Za amortyzację odpowiada sprężyna lub powietrze.

Czytaj więcej...

Rodzaje tylnych amortyzatorów rowerowych

Jak już wiemy, damper składa się z części tłumiącej oraz amortyzującej. Nie trzeba oczywiście pisać, że dampery występuja tylko w rowerach full. I zależnie od przeznaczenia, czyli stylu jazdy, stosujemy różne jego warianty.

Wyróżniamy:

  • trail, czyli do płynnego sunięcia w dół lub w górę, np. RockShox Deluxe Select+ 120 mm. Ten rodzaj ma dawać głównie zabawę i nie przeszkadzać przy zjazdach i podjazdach. Amortyzator tylni tego typu, ma dawać stabilność i powinien zapewnić komfort użytkowania.
  • freeride, do ciężkiego zjeżdżania singlami z przeszkodami grawitacyjnymi, np. Rockshox Super Deluxe Ultimate. W tej dyscyplinie, damper odpowiada za kontrolę i ograniczanie siły jaką użytkownik przekaże w przypadku lądowania i wybijania.
  • enduro, do sprawnej zabawy w górę i w dół, np. Fox Float X Performance. Duży skok w połączeniu z systemem, np FLOAT LINK, zapobiegający bujaniu to idealny wybór wśród damperów dla tej grupy. Ma on za zadanie, dbać o trudny teren, aby ten nie przeszkadzał w pokonywaniu własnych słabości.
  • downhill, do totalnie hardcorowego niszczenia przeszkód w jak najkrótszym czasie tylko w dół, np. Ohlins TTX 22 M Coil. Ten wariant ma zapewniać przyczepność w skrajnie trudnych warunkach. Tego typu dampery mają korzystać z najnowocześniejszych technologii. Dodatkowo, powinny pozwalać na ciągły kontakt z podłożem, aby użytkownik mógł skupić się tylko na "leceniu" w dół.
  • all mountain, do sztywnych i lekkich konstrukcji technicznych do jazdy w terenie, np. RockShox Super Deluxe Select+. All Mountain to kategoria dla dampera, która cechować się powinna większą kontrolą roweru przy pokonywaniu tras rowerowych. Powinien wykazywać się podatnością na wygaszanie drgań i bezstratna pracą, zwłaszcza w zróżnicowanym mocno terenie , np. asfalt, techniczne tracki.

Jak dobierać amortyzatory rowerowe tylne?

Amortyzator tylny rowerowy, jest najczęściej ściśle określony dla producenta i danej ramy rowerowej. Często, dobór nie jest tak oczywisty, jak się może wydawać, jak, np. w SPECIALIZED-ach Stumpjumper oraz Turbo Levo SL, gdzie informacja o tym jaki to powinien być amortyzator, leży po stronie producenta owych ram. Rynek obfituje w różnorodność rozwiązań dla jednośladów z pełnym zawieszeniem. Warto zawsze sprawdzić zalecenia co do rodzaju , aby uniknąć problemów z geometrią, problemami natury technicznej (obcieranie), lub zmiana charakterystyki pracy zawieszenia.

Dużo zależy od samej specyfikacji ramy, zależnie od przeznaczenia całej konstrukcji. To podstawa. Inny rodzaj a w tym wymiar i rozmiar dampera będzie można zastosować w rowerach typu downhill (DH), a inny w rowerach typu trail. Bez możliwości, aby wzajemnie mogły pasować. Chodzi również o wytrzymałość danych konstrukcji na zadana pracę. W DH, nie ma potrzeby pompowania jak w przypadku modeli do trail-u, czy Enduro. Ciśnienie robocze w tych pierwszych reguluje skok gwintu i/lub twardość sprężyny. W tych drugich to ciśnienie powietrza w komorze decyduje o jego twardości. Zamienienie tych dwóch konstrukcji mogłoby, i pewnie narobiłoby wiele szkód na zdrowiu użytkownika i samej konstrukcji ramy.

Jakość damperów, trzeba przyznać, że obecnie należy do naprawdę wysokich, dzięki temu, że producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych rozwiązań, zdolnych do przetwarzania pracy użytkownika względem podłoża.

Zakup i obsługa amortyzatora tylnego

Zakupu dampera, gdy już wiemy jakiego potrzebujemy, możemy dokonać na stronie bikemia.com

Oferujemy pomoc przy dobraniu oraz montaż w naszych serwisach rowerowych. Co może nam się przydać? Na pewno wiadomości o ramie ( model, rok, producent). To zazwyczaj wystarczy , aby dobrać prawidłowo amortyzator. Nic nie tracisz i nie ryzykujesz w razie pomyłki, zatem wykluczamy długotrwałe działania na chybił trafił, wydając na ten system mnóstwo pieniedzy i poświęcając cenny czas na zwroty. Oferujemy najlepsze ceny w naszym sklepie oraz proponujemy montaż oraz po sprzedażowy serwis elementów zawieszenia w tym przodu jak i tyłu zawieszenie.

Obsługa po zamontowaniu to już, czysta przyjemność. Kontrola ciśnienia i uzwojeń sprężyny, czy wycieków to najpopularniejszy układ, aby zachować tzw. żywotność oraz sprawność. Systematyczne sprawdzanie podzespołów gwarantuje nam najważniejsze, a mianowicie bezpieczeństwo.

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż