Tak, jak w przypadku amortyzatorów przednich, tylne pełnią rolę identyczną, czyli tłumią "wybierają" nierówności, tylko z tyłu.
Dampery- bo o nich mowa, to amortyzatory zdecydowanie mniejsze niż ich odpowiedniki z przodu. Skład wewnętrzny i zewnętrzny jest podobny, jeśli mowa o mediach tłumiąco-amortyzujących. Wśród nich wyróżniamy:
Zależnie od przeznaczenia, samego wymiaru i sposobie montażu ze względu na zalecenia producenta ramy rowerowej, dampery dzielimy na dwie kategorie:
Każdy z nich, zawiera w sobie olej ( zmieszany z azotem ), jako medium tłumiące. Za amortyzację odpowiada sprężyna lub powietrze.
Czytaj więcej...Jak już wiemy, damper składa się z części tłumiącej oraz amortyzującej. Nie trzeba oczywiście pisać, że dampery występuja tylko w rowerach full. I zależnie od przeznaczenia, czyli stylu jazdy, stosujemy różne jego warianty.
Wyróżniamy:
Amortyzator tylny rowerowy, jest najczęściej ściśle określony dla producenta i danej ramy rowerowej. Często, dobór nie jest tak oczywisty, jak się może wydawać, jak, np. w SPECIALIZED-ach Stumpjumper oraz Turbo Levo SL, gdzie informacja o tym jaki to powinien być amortyzator, leży po stronie producenta owych ram. Rynek obfituje w różnorodność rozwiązań dla jednośladów z pełnym zawieszeniem. Warto zawsze sprawdzić zalecenia co do rodzaju , aby uniknąć problemów z geometrią, problemami natury technicznej (obcieranie), lub zmiana charakterystyki pracy zawieszenia.
Dużo zależy od samej specyfikacji ramy, zależnie od przeznaczenia całej konstrukcji. To podstawa. Inny rodzaj a w tym wymiar i rozmiar dampera będzie można zastosować w rowerach typu downhill (DH), a inny w rowerach typu trail. Bez możliwości, aby wzajemnie mogły pasować. Chodzi również o wytrzymałość danych konstrukcji na zadana pracę. W DH, nie ma potrzeby pompowania jak w przypadku modeli do trail-u, czy Enduro. Ciśnienie robocze w tych pierwszych reguluje skok gwintu i/lub twardość sprężyny. W tych drugich to ciśnienie powietrza w komorze decyduje o jego twardości. Zamienienie tych dwóch konstrukcji mogłoby, i pewnie narobiłoby wiele szkód na zdrowiu użytkownika i samej konstrukcji ramy.
Jakość damperów, trzeba przyznać, że obecnie należy do naprawdę wysokich, dzięki temu, że producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych rozwiązań, zdolnych do przetwarzania pracy użytkownika względem podłoża.
Zakupu dampera, gdy już wiemy jakiego potrzebujemy, możemy dokonać na stronie bikemia.com
Oferujemy pomoc przy dobraniu oraz montaż w naszych serwisach rowerowych. Co może nam się przydać? Na pewno wiadomości o ramie ( model, rok, producent). To zazwyczaj wystarczy , aby dobrać prawidłowo amortyzator. Nic nie tracisz i nie ryzykujesz w razie pomyłki, zatem wykluczamy długotrwałe działania na chybił trafił, wydając na ten system mnóstwo pieniedzy i poświęcając cenny czas na zwroty. Oferujemy najlepsze ceny w naszym sklepie oraz proponujemy montaż oraz po sprzedażowy serwis elementów zawieszenia w tym przodu jak i tyłu zawieszenie.
Obsługa po zamontowaniu to już, czysta przyjemność. Kontrola ciśnienia i uzwojeń sprężyny, czy wycieków to najpopularniejszy układ, aby zachować tzw. żywotność oraz sprawność. Systematyczne sprawdzanie podzespołów gwarantuje nam najważniejsze, a mianowicie bezpieczeństwo.