O przeznaczeniu roweru świadczy rodzaj ramy, kierownicy, użyte komponenty, oraz przede wszystkim rodzaj zamontowanych opon. Jest to jedyna część roweru łącząca go z nawierzchnią, bieżnik opon odpowiada za przyczepność, opory toczenia. Wybór dętek i opon do roweru jest ogromny, a producenci tacy jak continental, specialized, michelin, kenda czy schwalbe prześcigają się w wprowadzaniu innowacji do swoich produktów. Zatem jak wybrać opony?
Czytaj więcej...
Rozmiary najczęściej podaje się w calach i zapisuje w formacie: "średnica" x "szerokość opony", np. 26"x1,75", czasem używa się też podobnych zapisów, ale z wartościami w mm, np. 700x35. Jak sprawdzić rozmiar w swoim jednośladzie? Na boku opony znajdziemy wszystkie potrzebne informacje. Lepiej nie pomylić się przy zakupie nowych opon, ponieważ może się okazać, że nie będą pasować na obręcz.
Opony dzielimy przede wszystkim według rozmiaru, czyli: opona rowerowa 12" / 16" / 20", opona rowerowa 24", opona rowerowa 26", opona rowerowa 27,5", opona rowerowa 28" / 700C, opona rowerowa 29". Swoją grupę mają też opony BMX czy szytki rowerowe. Różne średnice to nie tylko, przy wyborze będą różne mieszanki gumy, wiele typów wkładek antyprzebiciowych, bieżnik miejski, szosowy, terenowy, opona drutowa czy zwijana, opona pod system tubeless lub tradycyjną dętkę.
Nie tylko bieżnik i rozmiar odpowiadają za to jak sprawują się opony w czasie jazdy, równie istotne jest odpowiednie ciśnienie wewnątrz. Zakres jaki możemy wykorzystywać z danym modelem opony, jest zawsze podany na boku (obok rozmiaru) i najczęściej podaje się go w bar-ach. Im wyższe ciśnienie tym niższe opory, ale mniejsza powierzchnia styku z podłożem, a co za tym idzie mniejsza przyczepność. To dlatego opony szosowe pompuje się do wartości ponad 7 bar, a te w rowerach górskich do wartości poniżej 3 bar.
A jeśli jesteśmy już przy ciśnieniu, to warto wspomnieć o elemencie, który to ciśnienie przytrzymuje, czyli o dętkach. Ich rozmiar podaje się podobnie jak w przypadku opon, z tą różnicą, że w tym przypadku nie podaje się dokładnej szerokości, ale zakres opon do jakich będzie pasował, np. 26x1.75-2.3.
Warto wspomnieć też o bardzo popularnych w jeździe terenowej systemach bezdętkowych, gdzie płyn uszczelniający i sama opona odpowiadają za trzymanie ciśnienia.
Im lżejsza opona, tym łatwiej rozpędzić rower, dlatego w ofercie producentów od kilku lat możemy spotkać "opony zwijane". Różnią się od tych tradycyjnych obecnością nici kewlarowej zamiast tradycyjnego drutu w stopce opony drutowej, pozwoliło to mocno obniżyć wagę. Oprócz drutu w stopce, wagę podnoszą też wkładki antyprzebiciowe.
W ofercie naszego sklepu internetowego posiadamy opony rowerowe do każdego typu roweru. Wiemy, że wybór opon może być skomplikowany, dlatego w razie wątpliwości napisz do nas, pomożemy wybrać najlepsze opony i dętki rowerowe do każdego roweru. Natomiast jeśli obawiasz się samodzielnego montażu, to zapraszamy do naszych stacjonarnych sklepów rowerowych, wyposażonych w serwis, chętnie pomożemy.\
Przeczytaj również nasze poradniki dotyczące opon: