Smary do roweru, możemy podzielić ze względu na środowisko w którym będą pracować, oraz ze względu na różnorodność warunków pogodowych, w jakich mają zabezpieczać, a przede wszystkim smarować określone podzespoły. Pierwsza grupa to, tzw." smary suche". Ten typ preparatów, nadaje się do wszystkich rodzajów warunków atmosferycznych z tym że, podczas pracy w mokrym środowisku, bardzo szybko ulegnie on wypracowaniu i przestanie spełniać swoją rolę. Idealny w suchych warunkach, nie lepi brudu do nasmarowanych części, a mimo to jest wysoce skuteczny w ochronie układu napędowego. Drugi typ olejów i smarów rowerowych, to środki na "mokre warunki". Smary do łańcuchów rowerowych z tej kategorii sprawdzą się w szerokim zakresie temperatur. Idealne są do ekstremalnych warunków pogodowych. Potrzebne wszędzie tam, gdzie części rowerowe wymagają smarowania i zabezpieczenia przed błotem, śniegiem i deszczem, zapewniając długotrwałe smarowanie, w każdych warunkach atmosferycznych. Trzecia kategoria, to preparaty na "warunki zmienne". Ten rodzaj środków smarnych, został opracowany specjalnie jako uniwersalny środek na zróżnicowane warunki pogodowe, Nie zabezpiecza, tak jak specjalnie opracowany olej suchy lub mokry , tzw. DRY, WET, w skrajnie trudnych warunkach, jednak, tak jak one, zapewnia płynna pracę, zmniejsza tarcie powierzchni metalowych i innych metalowych powierzchni, zapewnia doskonała ochronę, a z tych dwóch nadaje się jako uniwersalny środek do smarowania.
Przedstawione preparaty, to nie jedyne środki smarne i zabezpieczające, oraz dające ochronę przed korozją.
Czytaj więcej...
Preparaty do konserwowania rowerów, możemy podzielić, ze względu na ich zastosowanie.
Jedne stosujemy do smarowania łożysk rowerowych, inne do ich zabezpieczania w rowerze przed korozją a smar tego typu jest najczęściej wodoodporny i odporny na zmienne warunki pogodowe i obciążenia wynikające z użytkowania swojego roweru.
Smary rowerowe dzielimy na:
Istnieje jeszcze jeden podział środków myjących i pielęgnujących. Mowa oczywiście o środkach do czyszczenia łańcucha rowerowego, ramy, itp.
Pierwszy, to bike degreaser, a jako wysoko skuteczny środek myjący, szybko i skutecznie usuwa zanieczyszczenia z błota i tłustych zanieczyszczeń, idealny do przywracania oryginalnego wyglądu napędu. Najczęściej oparty o domieszki naftowe idealnie rozpuszczające uporczywe i często tłuste naloty i osady.
Następny to delikatne preparaty do czyszczenia w formie detergentów do codziennej pielęgnacji miękka szmatką. Usuwają codzienny nalot w postaci kurzu, piasku, świeżego błota i podobnych nalotów. Idealny do szybkiego przywracania świeżości w każdym rowerze i jak często się okazuje nie tylko rowerze.
Trzecia grupa to zabezpieczenia przed korozją i utlenianiem wszelkich elementów ruchomych oraz wielu innych części roweru. Wszędzie tam gdzie trudno dotrzeć a przyda się dodatkowa ochrona, warto je stosować, jak , np. Czysta Opona do pielęgnacji opon, do konserwacji ram karbonowych oraz dedykowane środki do rowerów elektrycznych, które dbają o wszelkie połączenia i styki.
Czwarta grupa, to preparaty do usuwania zanieczyszczeń z tarcz hamulcowych i poszczególnych komponentów, np. czyszczenia hamulców, a także wymagających odtłuszczenia napędów przed ich zabezpieczeniem.
W naszym internetowym sklepie rowerowym, dostępnych jest wiele rodzajów preparatów zapewniających i przedłużających żywotność podzespołom rowerowym. Jedne, idealnie nadają się aby samodzielnie serwisować rower, inne aby gruntownie przygotować rower po sezonie lub przed nim.
Jedne znakomicie usuwają brud, drugie zwiększają zakres pracy ruchomych części.
Nie wspomnieliśmy jeszcze o jednej kategorii tłuszczy rowerowych, a mianowicie o oleju do hamulców. To jednak nieco inna kategoria i o niej w innym dziale.
Wybierając odpowiedni środek do konserwacji i pielęgnacji, powinniśmy się kierować własnymi przekonaniami i doświadczeniami, swoim i znajomych, wybierając najwyższej jakości olej oraz najlepszy lub chociaż dobry smar.
Nim jednak nasmarujemy swoje dwa kółka, warto przygotować wszystkie konkretne podzespoły za pomocą , np. chain cleaner
aby, na idealnie przygotowane miejsce nałożyć, np. smar do łożysk, lub olej do łańcucha.
Różne pojemności, to dłuższe i pewniejsze zapasy na czarna godzinę. Warto przemyśleć jak często jeździmy i jak często dbamy o nasz rower. W naszym sklepie, możecie wybierać szerokiej gamy produktów w różnych pojemnościach i rodzajach.
Od syntetycznych środków do pielęgnacji, przez mineralne produkty po biodegradowalny smar. Ta ostatnia grupa produktów, ma coraz większe poparcie wśród użytkowników rowerów, szczególnie tych młodych. Bardzo często osoby te, zwracają uwagę na to środowisko naturalnie i ewentualne składowanie czy utylizowanie takich preparatów.
Dlatego, to dobry powód, aby zakupić większe opakowanie zbiorcze i nie narażać środowiska naturalnego na niepotrzebne stresy. Wybierając produkty przyjazne naszemu środowisku zyskujemy podwójnie.
Dbamy nie tylko o swój rower ale i o planetę.
Najlepiej cieczami na bazie rozpuszczalników, jednak gdzie dbanie o środowisko? Naturalniejsze metody to preparaty na bazie "tłustych" cieczy, lub najzwyklejszą szmatką lub szczotkami. Opcji jest coraz więcej, np. WELDTITE, oferuje preparat biodegradowalny na bazie cytrusów do czyszczenia napędu w tym łańcucha, kasety, przerzutek i całego roweru. Idealny do mycia dłoni po zakończonym serwisie całego roweru.
Preparaty oparte o woski. Wnikają one w strukturę, twardnieją i wykruszają się z brudem, zabezpieczając tym samym przed niechcianym zanieczyszczeniem.
Inne opcje to tradycyjne środki oparte na niejonowych związkach powierzchniowo czynnych lub związkach alifatycznych, np. nafta. lub detergenty, które też mogą być z tych biodegradowalnych.