Czyszczenie i konserwacja roweru to proces utrzymania go w dobrej kondycji i zapewnienia długiej żywotności. W ramach konserwacji należy regularnie przeprowadzać czyszczenie roweru z brudu i kurzu, smarować ruchome elementy takie jak łańcuch, linki i suport, kontrolować ciśnienie w oponach, a także dokonywać regularnych przeglądów i wymian części, które uległy zużyciu. Dzięki odpowiedniej konserwacji rower będzie działał sprawnie i bezpiecznie, co przyczyni się do komfortowej i przyjemnej jazdy. Konserwacje roweru można samodzielnie wykonać w domowym zaciszu, w pierwszej kolejności należy umyć rower wodą z szamponem do roweru, następnie wytrzeć suchą szmatką ramę i łatwo dostępne miejsca. Aby wyczyścić układ napędowy, należy skorzystać z gąbki do czyszczenia łańcucha rowerowego i szczotki ze sztywnym włosiem do usuwania brudu z kasety i mechanizmu korbowego. Do napędu należy również przerzutka tylna w której na kółkach często osadza się błoto i kurz. Można skorzystać również z myjki ciśnieniowej uważając na miejsca gdzie woda nie powinna się dostać i wypłukać smar m.in piasty rowerowe czy suport i stery rowerowe. Tak umyty rower osuszamy z nadmiaru wilgoci i w przypadku hamulców tarczowych musimy odtłuścić tarcze. Wykonanie niektórych czynności w piwnicy lub garażu może być utrudnione, dlatego w naszych sklepach rowerowych można taką usługę konserwacji roweru wykonać.
Czytaj więcej...Aby prawidłowo przygotować rower przed sezonem warto wykonać kilka czynności w przy domowym serwisie, możemy również serwisować nasz jednoślad w punktach serwisowych. Jeśli czujecie się na siłach i zdecydujecie się wykonać to samodzielnie, możecie to zrobić w kilku prostych krokach. Raz do roku warto kontrolować stan techniczny pojazdu, warto sprawdzić stan zużycia napędu ale wcześniej należy umyć i odpowiednio osuszyć. Przegląd rowery rozpoczynamy od dwóch kółek, sprawdzamy stan kół czy nie są krzywe, w tym celu należy zakręcić kołem w powietrzy. W przypadku ich bicia należy odpowiednim kluczem do szprych, dokręcić te z taką siła aby koło było proste. Daje nam to bezpieczeństwo jazdy w trudnym terenie. Sprawdzamy również ogumienie w rowerze czy nie pęknięć i bieżnik jest w stanie do użytkowania. Aby zwiększyć siłę hamowania w hamulcach tarczowych, musimy odłuszczyć tarczę pomoże nam w tym odtłuszczacze, ważne jest prawidłowe ustawienie okładzin hamulcowych. W kolejnym etapie przechodzimy do elementów ruchomych m.in piasty w których kontrolujemy luzy na łożyskach maszynowych i pedałach rowerowych. Dobry kolarz bez problemu poradzi sobie z wyregulowaniem przerzutek, wcześniej należy przeprowadzić czyszczenie i smarowanie pancerzy i linek w manetce. Aby przejażdżka w nowym sezonie była przyjemna, dokręcamy śruby łączące kierownice, sztyce i siodełko, można do tego użyć klucz dynamometryczny. Na koniec konserwacji roweru smarujemy łańcuch olejem do łańcuch dobierając go odpowiednio do warunków i tras jakimi będziemy się poruszać. Warto sprawdzić każde ogniwo czy odpowiednio pracuje i czy nie pojawiła się korozja. Nakładamy cieniutką warstwę a nadmiar należy dokładnie wytrzeć.
Jeśli lubisz jeździć na rowerze cały rok w różnych warunkach pogodowych, warto zdecydować się na konserwacje roweru przed zimą. Zasady konserwacji roweru są bardzo podobne jak w trakcie przygotowania roweru do sezonu, różnica polega na zastosowaniu smarów i olejów do nasmarowania odpornych na niskie temperatury i z dużą odpornością na wilgoć. Aby konserwować rower po zimie musimy zwrócić uwagę na miejsca, które ze względu na wilgoć mogą powodować zabrudzenia. Do najważniejszych elementów posiadamy preparaty do konserwacji roweru.