Konserwacja roweru

Czyszczenie i konserwacja roweru to proces utrzymania go w dobrej kondycji i zapewnienia długiej żywotności. W ramach konserwacji należy regularnie przeprowadzać czyszczenie roweru z brudu i kurzu, smarować ruchome elementy takie jak łańcuch, linki i suport, kontrolować ciśnienie w oponach, a także dokonywać regularnych przeglądów i wymian części, które uległy zużyciu. Dzięki odpowiedniej konserwacji rower będzie działał sprawnie i bezpiecznie, co przyczyni się do komfortowej i przyjemnej jazdy. Konserwacje roweru można samodzielnie wykonać w domowym zaciszu, w pierwszej kolejności należy umyć rower wodą z szamponem do roweru, następnie wytrzeć suchą szmatką ramę i łatwo dostępne miejsca. Aby wyczyścić układ napędowy, należy skorzystać z gąbki do czyszczenia łańcucha rowerowego i szczotki ze sztywnym włosiem do usuwania brudu z kasety i mechanizmu korbowego. Do napędu należy również przerzutka tylna w której na kółkach często osadza się błoto i kurz. Można skorzystać również z myjki ciśnieniowej uważając na miejsca gdzie woda nie powinna się dostać i wypłukać smar m.in piasty rowerowe czy suport i stery rowerowe. Tak umyty rower osuszamy z nadmiaru wilgoci i w przypadku hamulców tarczowych musimy odtłuścić tarcze. Wykonanie niektórych czynności w piwnicy lub garażu może być utrudnione, dlatego w naszych sklepach rowerowych można taką usługę konserwacji roweru wykonać.

Czytaj więcej...
Sortuj:
172 produktów

Konserwacja roweru - krok po kroku

Aby prawidłowo przygotować rower przed sezonem warto wykonać kilka czynności w przy domowym serwisie, możemy również serwisować nasz jednoślad w punktach serwisowych. Jeśli czujecie się na siłach i zdecydujecie się wykonać to samodzielnie, możecie to zrobić w kilku prostych krokach. Raz do roku warto kontrolować stan techniczny pojazdu, warto sprawdzić stan zużycia napędu ale wcześniej należy umyć i odpowiednio osuszyć. Przegląd rowery rozpoczynamy od dwóch kółek, sprawdzamy stan kół czy nie są krzywe, w tym celu należy zakręcić kołem w powietrzy. W przypadku ich bicia należy odpowiednim kluczem do szprych, dokręcić te z taką siła aby koło było proste. Daje nam to bezpieczeństwo jazdy w trudnym terenie. Sprawdzamy również ogumienie w rowerze czy nie pęknięć i bieżnik jest w stanie do użytkowania. Aby zwiększyć siłę hamowania w hamulcach tarczowych, musimy odłuszczyć tarczę pomoże nam w tym odtłuszczacze, ważne jest prawidłowe ustawienie okładzin hamulcowych. W kolejnym etapie przechodzimy do elementów ruchomych m.in piasty w których kontrolujemy luzy na łożyskach maszynowych i pedałach rowerowych. Dobry kolarz bez problemu poradzi sobie z wyregulowaniem przerzutek, wcześniej należy przeprowadzić czyszczenie i smarowanie pancerzy i linek w manetce. Aby przejażdżka w nowym sezonie była przyjemna, dokręcamy śruby łączące kierownice, sztyce i siodełko, można do tego użyć klucz dynamometryczny. Na koniec konserwacji roweru smarujemy łańcuch olejem do łańcuch dobierając go odpowiednio do warunków i tras jakimi będziemy się poruszać. Warto sprawdzić każde ogniwo czy odpowiednio pracuje i czy nie pojawiła się korozja. Nakładamy cieniutką warstwę a nadmiar należy dokładnie wytrzeć.

Konserwacja roweru na zimę

Jeśli lubisz jeździć na rowerze cały rok w różnych warunkach pogodowych, warto zdecydować się na konserwacje roweru przed zimą. Zasady konserwacji roweru są bardzo podobne jak w trakcie przygotowania roweru do sezonu, różnica polega na zastosowaniu smarów i olejów do nasmarowania odpornych na niskie temperatury i z dużą odpornością na wilgoć. Aby konserwować rower po zimie musimy zwrócić uwagę na miejsca, które ze względu na wilgoć mogą powodować zabrudzenia. Do najważniejszych elementów posiadamy preparaty do konserwacji roweru.

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż