Jest to część napędu w rowerze i służy do zmiany biegów , w tym przypadku tyłu, przykręcona na hak tylnego widelca ramy. Istnieją ich dwa rodzaje:
Tylne przerzutki rowerowe zewnętrzne są bardziej popularne od wewnętrznych, ze względu na ich prostszą konstrukcję, pozwalającą na szeroki zakres przełożeń od 6 rzędów, po najpopularniejszy 12 rzędów, są lżejsze i łatwiej je serwisować, choć sprawa się komplikuje przy przerzutkach SRAM-a z grup MTB SX,NX i GX do wyregulowania których potrzebujemy specjalny klucz, najczęściej wchodzący w zestaw. Ich wadą jest natomiast to, że są one wrażliwe na zabrudzenie i trzeba je dość często regulować, a po extremalnych eskapadach również serwisować.
Czytaj więcej...
Część ta składa się z ruchomego ramienia wykonanego zależnie od modelu, z tworzywa, np. SRAM 3.0, stali (Shimano RD-M390) aluminium (RD-M8100), włókna węglowego (Campagnolo Super Record), czyli pantografu, i analogicznie zależnie od modelu i materiału wykonania wózka (napinacza) prowadzącego. Napinacz (wodzik) natomiast składa się z części wewnętrznej i zewnętrznej oraz dwóch kółek, prowadzącego oraz napinającego. Pantograf posiada zwykle dwa ruchome sworznie i wewnętrzny naciąg . Korpus razem z napinaczem jest utrzymywany w stałej pozycji dzięki lince sterującej biegnącej do dźwigni zmiany, a w starych konstrukcjach za pomocą drutu. Za pomocą dźwigni zmieniamy długość linki a to przekłada się na pracę korpusu, który cały czas ma tendencję do prostowania się do strony koła ( w przypadku RD-M960), lub na zewnątrz (RD-M9100), dzięki naciągowi wewnętrznej sprężyny. Sprężyna naciągowa razem z napinaczem powoduje także utrzymywanie stałego i odpowiedniego naciągu łańcucha. Dzięki temu przerzutka ma pewną swobodę ruchu obrotowego, dzięki czemu ma ona tendencję do „wybierania” łańcucha, przy dużych wstrząsach. Coraz częściej stosowane są, tzw. sprzęgła, które eliminują takie wstrząsy do minimum, jak np. w modelu Shimano Ultegra RX w rowerach szosowych, czy Shimano Deore XT w górskich.
Po pierwsze należy sprawdzić ile posiadamy biegów. Najprościej wystarczy policzyć ilość koronek w kasecie. Dopasować dedykowane rozwiązanie zgodne z systemem zastosowanym w naszym rowerze, np. mocowanie na śrubę, lub tzw. oczko. Komponent montujemy bezpośrednio do ramy. Występuje czasem mocowanie pod oś piasty, jak w przypadku osprzętu Shimano HONE. Montaż polega na przykręceniu do haka znajdującego się w ramie, lub innego rozwiązania jakim jest hak wbudowany, za pomocą śruby. Niezależnie czy montujemy w rowerach mtb, crossowych, trekkingowych, czy rowerach miejskich, warto wiedzieć że zależnie od preferencji te "proste" części i akcesoria z nimi zwiazane ułatwiają jazdę, dają gwarancję przyjemniejszych pokonywania zróżnicowanych dróg.
Dla wielu miłośników kolarstwa są one nie bójmy się tak nazywać, jak biżuteria.
Nasz internetowy sklep rowerowy oferuje szeroki wybór części i akcesorii rowerowych. Wybierz, kup, przykręć i ciesz się z nowych doświadczeń z korzystania z tej ważnej części.