MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWEÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM

Tarcze hamulcowe rowerowe

Tarcza hamulcowa to ważny element w całym układzie hamulcowym, występuje głównie w rowerach MTB i szosowych a jej zadaniem jest zatrzymanie roweru w jak najkrótszym czasie. Tarcze hamulcowe rowerowe mocowane są do piasty koła, następnie zamocowany do ramy zacisk hamulca wraz z klockami, w chwili hamowania zaciskają się klocki hamulcowe i wyhamowują jednoślad. Duża zaletą hamulca tarczowego jest duża moc hamowania i oszczędność w zużyciu obręczy, na rynku rowerowym wyróżniamy dwa rodzaje hamulców tarczowych m.in. mechaniczne i hydrauliczne. Wśród producentów tarcz hamulcowych do roweru możemy wyróżnić dwie marki Shimano i Sram, popularne w każdym sklepie rowerowym stosują dwa rodzaje montażu tarcz centerlock i 6 śrub. W zależności od typu roweru możemy dobrać odpowiedni rozmiar tarcz hamulcowych np. do rowerów górskich 203 mm i 180 mm, zwiększają siłę hamowania przy stromych zjazdach.

Czytaj więcej...
Sortuj:
57 produktów
WYPRZEDAŻ
Tarcza hamulcowa CLARKS WAVEY 180mm6340
63,76 75,01
WYPRZEDAŻ
Tarcza hmulcowa ALLIGATOR PIZZA HK-R02 180mm6166
47,22 59,02
WYPRZEDAŻ
Tarcza hamulcowa SRAM AVID G2 Cleansweep6026
123,71 139,00
WYPRZEDAŻ
Tarcza hamulcowa SHIMANO RT-CL9005022
230,30 329,00
WYPRZEDAŻ
Tarcza hamulcowa SHIMANO RT-EM8105025
186,76 249,01
WYPRZEDAŻ
Tarcza hamulcowa SHIMANO RT-EM910 ICE-TECH4496
284,25 379,00

Jak dobrać tarcze hamulcowe do roweru?

Tarcze hamulcowe występują zarówno w rowerach szosowych jak i MTB, odpowiednie dopasowanie rozmiaru i mocowania gwarantuje skuteczny hamulec. Większe tarcze hamulcowe mają dużą powierzchnie i lepsze odprowadzanie ciepła, w przypadku hamulców hydraulicznych zagrzanie całego systemu hamulcowego powoduje jego zapowietrzenie. Tarcze rowerowe do rowerów Gravel i Road ze względu na wagę, zakładane są najczęściej w rozmiarach 140 i 160mm, w momencie zaciskania się klocków, wyhamowują obrót piasty. Przy tarczach hamulcach wycinanych wytracanie prędkości i bezpieczeństwo kolarza jest dużo większe niż przy tarczach tłoczonych.

Tarcze hamulcowe rowerowe – rodzaje mocowań

Na rynku dostępne są dwa rodzaje mocowań tarcz do piasty, aby wybrać odpowiedni do swojego roweru należy sprawdzić jaki system posiadamy u siebie.

  • center lock - montowane na ząbkowanym wielowypuście do korpusu piast, przykręcane specjalną nakrętką, spotykane często w tarczach hamulcowych Shimano m.in w tarczach SM-RT64 czy SM-RT76
  • 6 śrub ten element układu hamulcowego przykręcany jest za pomocą śrub, wykonywane są dla konkretnego modelu tarcz, znacznie zmniejsza drania w momencie zatrzymywania roweru.

W zależności od stylu jazdy możemy zastosować każde rozwiązanie, oczywiście tarcze najwyższej jakości na pewno cię nie zawiodą. Należy pamiętać że odpowiednie dopasowanie zwiększa siłę i skuteczność hamulca.

Bogaty asortyment tarcz pomoże ci w zakupie w naszym sklepie internetowym, dodatkowo posiadamy modele takich producentów jak Avid, Hayes czy Dartmoor. Przy zakupie należy także pamiętać, że niektóre tarcze rowerowe współpracują tylko z wybranymi modelami klocków. Zalecamy dokładne sprawdzenie specyfikacji, aby uniknąć złego wyboru, może to doprowadzić do uszkodzenia całego układu.

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż