MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWEÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM

Piasty tył

Tak jak w przypadku piast rowerowych, ich zasada działania jest identyczna, czyli kręcenie kołami do przodu lub jak kto woli, do tyłu. Z mała różnicą.

Tylne systemy piast, odpowiadają za bezpośrednie przekazanie energii łańcucha na kasetę i dalej na koło. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z systemami 12 rzędowymi, czy 6 rzędowymi, ich zasada przekazania z nogi na ruch, jest identyczny. Różnice pojawiają się w budowie elementów, które transmitują energie kolarza na ruch.

Pomiędzy systemami SHIMANO ( np. MICRO SPLINE ), czy w firmie SRAM ( XD ) oraz pozostałymi rozwiązaniami, istnieje ogromna różnice bez kompatybilności tych systemów.

Czytaj więcej...

Rodzaje piast rowerowych – jaka piasta będzie najlepsza do Twojego roweru?

Jak już wspomnieliśmy, systemy bębenków różnią się znacznie. Istnieją jeszcze inne rodzaje piast. O nich za chwilę.

Podzielmy sobie tylne piasty ze względu na system montażu zębatki, ponieważ to główny aspekt przy ich wyborze i dalszym użytkowaniu i serwisowaniu a nawet wyborze rodzaju napędu, czy mocowaniu hamulców. Wśród nich wyróżniamy:

  • system Shimano. Tradycyjny, który pasuje pod większość kaset. Przykładem może być piasta FH-T610

Shimano posiada w swej ofercie system patent na mocowanie do jednostek 12 rzędowych o nazwie MICRO SPLINE, np. WH-MT8120. W tym systemie można zastosować jedynie kasety kompatybilne z tym systemem, np. Garbaruk 12rz.

  • system Sram. Od dłuższego już czasu, firma ta opatentowała własny system montowania napędu. XDrive, bo o nim mowa to kompatybilny system tylko i wyłącznie z systemem XDrive.
  • system Campagnolo. To ewenement we wdrażaniu rozwiązań, szczególnie ilości biegów tylnej zębatki. Autorskie rozwiązanie wymaga stosowania napędów tylko i wyłącznie pod ten system. Brak kompatybilności z innymi systemami.
  • system jednozębatkowy. Zwany torpedo. System ten stosowany jest nie tylko jako jednobiegowy, znany ze składaków i rowerów miejskich, ale również jako świetne rozwiązanie do piast wielobiegowych, np ALFINE, czy NEXUS.

Podział tylnych piast rowerowych, można podzielić ze względu na rodzaj stosowanego łożyskowania. Wśród takich wyróżniamy:

  • łożyska maszynowe
  • łożyska kulkowe

W sumie tyle. Znaleźć można jeszcze systemy oparte na wysokiej jakości łożyskach ceramicznych, które nie wymagają smarowania, czy łożysk igiełkowych.

O tym więcej znajdziecie w zakładce piasty rowerowe.

Mamy już podział, ze względu na system mocowania.

Warto zwrócić uwagę na ilość otworów na szprychy, a ta może być różna. Od 38, 36 do nawet 28, czy 24.

Różne rodzaje zamknięć, to już inna bajka, która dotyczy przede wszystkim piasty. Zależnie , czy mamy szybkozamykacz, czy oś sztywną, a może zwykłe śruby. Ważne w przypadku posiadania konkretnej już ramy i widelca.

Inna kwestia dotyczy współczesnych rozwiązań, które rozwiązują i jednocześnie komplikują wybór odpowiedniej piasty. Mowa o systemie BOOST.

To nic innego jak zmiana wymiaru. Szersze konstrukcje i szerszy rozmiar między kołnierzami, nadaje cech indywidualności takim rozwiązaniom. Zapotrzebowanie na sztywność przy kołach 29", generowało potrzebę jej usprawnienia. System boost poradził sobie z tym całkiem sprawnie. Wprowadził pewne zamieszanie, ponieważ stał się mocno niekompatybilny z ramami nieprzystosowanymi z tym systemem, a to sprawia, że nie koła oparte o boost-a pasują tylko do ram do niego przystosowanych.

Najważniejsze to sprawdzić poszczególne elementy powyżej. Ilość szprych, system pod kasetę, jak będzie zamknięte w ramie, czy widelcu.

Inne aspekty, które są w

Jak wybrać tylną piastę?

ażne mniej lub bardziej to, np. waga oraz na jakich łożyskach będzie się obracać. Warto poczytać o różnicach i technologiach stosowanych przez różnych producentów najlepszych marek, np. polerowane bieżnie, podwójne łożyskowanie, a wszystko po to, aby mogły one posłużyć jak najdłużej w bezawaryjności i aby nie chciały się zużyć zbyt szybko.

Rynek oferuje dziś, ogromny wybór różnorakich modeli piast i innych części rowerowych.

Piasta koła tylnego – gdzie kupić?

Nasz internetowy sklep rowerowy, oferuje produkty do rowerów mtb, szosowych i innych. Piasty wielu marek w tym, novatec, joytech, shimano, sram i wielu innych renomowanych marek, różnego typu, np. 9,10,11,12 rzędowe.

Wszystko to w najlepszych cenach.

A gdybyś miał/miała problem z montażem, nic nie szkodzi. W naszych serwisach dobierzemy szprychy, doradzimy przy wyborze najlepszych rozwiązań pośród piast, a na koniec zmontujemy to wszystko w całość.

Gotowe do jazdy w Twoim jednośladzie, swobodnie pokonasz kilometry przygód.

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż