MEGA PROMOCJE JESIEŃ 2024 - MEGA PROMOCJE JESIEŃ 2024 - MEGA PROMOCJE JESIEŃ 2024- MEGA PROMOCJE JESIEŃ 2024

Piasty rowerowe

Z definicji, piasta to część w rowerze odpowiedzialna za toczenie się. Tak w uproszczeniu. Jest to element ruchomy, oparty o system łożyskowania, który umożliwia poruszanie się rowerem.

Budowa piast

Budowa tych elementów, nie jest pozornie skomplikowana. Niezależnie od marki i grup rowerowych ich struktura jest taka sama, mianowicie:

  • korpus
  • miski / bieżnie
  • łożyska

Korpus - zależnie od modelu i marki, wykonany ze stali ( tuleja, na która nabijane są kołnierze piasty), oraz aluminium z różnorodnymi stopami tego materiału (FH-M6000), czasem spotkać można ultralekkie korpusy wykonane z włókna lub tytanu.

Na tą ważna część, nabite są miski, lub innymi słowy bieżnie łożysk, jednak tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z tradycyjnymi łożyskami kulkowymi. W przypadku łożysk maszynowych, korpus, wytoczone ma miejsce na ten typ łożysk. Zależnie od rodzaju i przeznaczenia, ważna jest ilość otworów na szprychy. To bardzo ważny element w przypadku przeplatania nowych obręczy, czy właśnie piast.

Czytaj więcej...
Sortuj:
62 produktów

Oś - W sumie, wyróżniamy dwa rodzaje. Pierwszy, to oś pełna , na nakrętki, najczęściej spotykany w rowerach miejskich i budżetowych, gdzie dominują piasty typu torpedo, lub wielobiegowych, np. Nexus. Drugi, to oś drążona, tzw. QR, na szybkozamykacz. To typ osi przelotowy, montowany w nowszych konstrukcjach i piastach przód i tył. Oś drążona, najczęściej jest spotykana, zależnie od rodzaju w przeróżnych rowerach. Jedne można stosować wymiennie z systemem QR ( czyli oś 9mm ), oraz inne rozwiązania, np 12 czy 15 mm, gdzie zależnie od zastosowanego rozwiązania ramy dochodzi do kwestii, czy dany system jest kompatybilny i czy średnica osi jest dopasowana do danego systemu. A ostatnio dochodzi nam system boost, który namieszał jeszcze bardziej. O nim więcej w PIASTY TYŁ.

Bieżnie - odpowiadają za płynność obracania, i od nich zależy płynność oraz cicha praca, Zwykłe, stosowane w najprostszych rozwiązaniach, zapewniają toczność i w sumie tyle. W bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, np. Shimano, stosuje polerowane i szlifowane bieżnie łożysk (ALFINE 11, XTR, XT), a to gwarantuje pracę, w niemal bez oporowym środowisku. Stosowane tego typu rozwiązań nie pozwala zużyć się bieżniom oraz łożyskom, i oddać długą gładką i aksamitna pracę tylnej piast oraz przedniej.

Łożyska - od dawna trwa dyskusja, które są lepsze. Maszynowe, czy kulkowe. Fizyka jest nieubłagana i gdyby się tylko na niej opierać, kulkowe są bezkonkurencyjne. Ile rowerzystów tyle za i przeciw. Rodzajów jest dużo, ceramiczne, igiełkowe, oporowe, nastawne. Jednak w rowerach najczęściej mamy do czynienia tylko z dwoma ich rodzajami. Kulki to domena marki Shimano, a ostatnio nawet igiełkowych, zawierających dość skomplikowaną budowę stosowanych w bębenkach, czyli częściach ściśle zintegrowanych do piast rowerowych tylnych.

Ceramiczne elementy , możemy spotkać w piastach montowanych do kół rowerów szosowych.

Maszynowe łożyska, znaleźć możemy w sumie u pozostałych producentów ( MAVIC, DT SWISS, itp.)

Zadaniem łożysk w każdej piaście jest zachowanie odpowiednio niskiego oporu toczenia, oraz zachowania sztywności ( tu jeszcze szprychy maja sporo do powiedzenia i sama obręcz ).

Jak dobrać piastę rowerową?

Najważniejsze są wymiary, oraz ilość otworów pod szprychy. To dotyczy piast przednich oraz tylnych.

Warto skorzystać z kalkulatora, choć na nie trzeba brać małą poprawkę, lub zgłosić się do nas :D

Szerokość piasty, i szerokość między kołnierzami. Współcześnie dochodzi nam system boost, który zwiększa nam szerokość samej piasty i rozstaw kołnierzy.

Wysokość kołnierzy, aby dobrać odpowiednią długość szprych. W przypadku past przednich, obie strony najczęściej są identycznie (długość szprych oczywiście), chyba że dochodzi tarcza hamulcowa. Tyły, zazwyczaj zawsze mają dwie długości szprych i dlatego warto bardzo dokładnie pomierzyć piastę tylną.

Druga kwestia to system zamykania koła w ramie. Oś drążona QR, a może 12 mm, czy może 15 mm? Wszystko zależy od producenta ramy i tylko to ma znaczenie. Każde inne rozwiązanie (ma inne rozwiązanie), nie wchodzi zazwyczaj w grę. Jeśli masz oś 12 mm to tylko taki system będzie kompatybilny, aby był niezawodny.

Piasta tylna, piasta przednia?

Najlepiej wybierać parami. Nie zawsze się da. My to wiemy. Proponujemy Ci tylko najlepsze rozwiązania. Nie ważne czy posiadasz, starszy system mocowania na nakrętki czy nowszy na zacisk, czy masz wolnobieg, czy kasetę. Może nawet masz hamulec szczękowy. W naszym internetowym sklepie rowerowym , znajdziesz szeroki wybór piast, dobierzesz oś piasty tył oraz przód. Posiadamy duży wybór części rowerowych potrzebnych do modernizacji czy upiększenia Twojego roweru, miejskiego, mtb, czy dowolnego innego.

Twoje koła nie wymagają wymiany tych części, nic nie szkodzi. Sprawdzimy, postaramy się "pod" regulować luzy, w piastach, wymienić ośkę, może śrubę, zębatkę lub inny mechanizm.

Kompleksowo zajmiemy się serwisem, z gdy będzie potrzeba wymienimy dowolna część koła w Twoim jednośladzie.

Zajrzyj do naszych serwisów bikemii. Przekonasz się, że warto było.

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż