MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWEÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM

Napęd rowerowy

Napęd rowerowy do roweru to ważny element służący do napędzania naszego pojazdu, układ napędowy składa się z wielu elementów. W skład tradycyjnego układu napędowego składa się mechanizm korbowy, który połączony jest z zamontowana na tylnym kole kasetą, za pomocą łańcucha rowerowego. Rowerzysta używając siły mięśni nóg, wprowadza w ruch mechanizm korbowy, który wprawia w ruch koło tylne, dzięki połączeniu z łańcuchem. Napęd do roweru może posiadać w zależności od konfiguracji różną ilość biegów, jednym z nowoczesnych rozwiązań jest przełożenie 1x12, popularne w rowerach górskich i gravelowych. Innym znanym napędem rowerowym zyskującym na popularności wśród jednośladów, jest napęd elektryczny, stosowany w przednim lub tylnym kole ale coraz częściej producenci montują napęd centralny, czyli silnik zintegrowany z korbą. Warto dodać że silnik elektryczny do rowerów jest duże cięższy od tradycyjnego napędu rowerowego.

Czytaj więcej...
Sortuj:
791 produktów

Z jakich elementów składa się napęd rowerowy?

Kompletny napęd do roweru składa się z kilku ważnych komponentów, możemy wyróżnić m.in:

  • kaseta lub wolnobieg - mocowane do piast tylnego koła w zależności od systemu danych producentów np. Shimano czy Sram
  • zębatka - ilość zintegrowanych koronek z korba w zależności od tego w jakim rowerze występuje napęd, może wynosić od jednej do kilku o różnej ilości zębów.
  • przerzutka przednia lub tylna - służąca do precyzyjnej zmiany biegów podczas jazdy.
  • manetki przerzutki - umożliwia sterowanie przerzutkami w sposób komfortowy dla rowerzysty.

Innym rodzajem napędu są tzw. piasty planetarne Shimano, gdzie mechanizm przełożeń wbudowany jest w tylnej piaście koła, stosowanych w rowerach miejskich lub trekkingowych i wybierany przez osoby dla których rower służy jako alternatywny pojazd w dojazdach do pracy. Takie rozwiązanie napędu jest mniej podatne na zabrudzenia w mokrych i błotnistych warunkach atmosferycznych. Oferta napędów w naszym sklepie jest bardzo bogata.

Jak dobrać odpowiedni napęd rowerowy?

Odpowiedni dobór osprzęty w naszym rowerze jest bardzo ważny, na rynku rowerowym możemy znaleźć różnych producentów ale jakość komponentów należy dobierać na jednym poziomie. Na konfiguracje elementów napędy składna ilość przełożeń, w rowerach szosowych stosowany jest przełożenie 3x10, 2x11 lub 2x12 w ważne jest dobranie przerzutek i manetek kompatybilnych ze sobą. Taki odpowiedni dobór gwarantuje nam cichą i precyzyjna zmianę biegów podczas pedałowania. Dla kolarzy na najwyższym poziomie, którzy poruszają się głownie po szosie jest to bardzo ważne, marka Shimano zaleca stosowanie asortymenty z dedykowanych grup m.in. Dura Ace, Tiagra, 105 czy Ultegra. Dla tych którzy wolą uprawiać kolarstwo górskie, znany jest głownie napęd rowerowy 1x10 ale ilość przekładni kasety zwiększyła się już do 12 i łańcuch rowerowy musi być już tu zastosowany o odpowiedniej szerokości.

Napędy elektryczne do roweru - z czego się składają?

Dla rowerów elektrycznych po za stosowaniem tradycyjnego napędu, zastosowane jest wspomaganie, które w dużym stopniu ułatwia nam przemieszczanie się po ścieżkach rowerowych czy na pokonywanie dłuższych odcinków poza miastem. Wyróżnić możemy;

  • silnik rowerowy
  • baterie
  • sterownik

Sklep rowerowy bikemia.com oferuje swoim klientom części rowerowe w dobrej cenie, zapraszamy do zakupów internetowych.

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż