Klamki hamulcowe rowerowe

Dźwignia hamulca jest kluczowym elementem systemu hamulcowego na rowerze, ponieważ jej naciśnięcie uruchamia linkę, która powoduje dociśnięcie klocków do tarczy lub obręczy, w zależności od rodzaju hamulców. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią dźwignię hamulca do rodzaju hamulców, ponieważ różne hamulce wymagają różnych dźwigni. Błędny dobór dźwigni hamulca może osłabić skuteczność systemu i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa rowerzysty oraz innych użytkowników dróg. Istnieją też manetki szosowe, które obsługują zarówno układ hamulcowy, jak i napędowy, a ich dźwignie montowane są równolegle do kierownicy. Większość rowerów ma klamki hamulcowe z dźwigniami montowanymi równolegle do kierownicy, ale istnieją także klamki hamulcowe szosowe, które instalowane są w układzie wertykalnym, czyli prostopadle do kierownicy i podłoża. Pojawiają się również klamkomanetki hydrauliczne sterowane elektronicznie, które są stosowane w rowerach szosowych. W naszym sklepie rowerowym oferujemy produkty znanych marek m.in Shimano, Tektro czy Saccon.

Czytaj więcej...

Klamki hamulcowe do roweru 

Klamka montowane najczęściej na kierownicy, służące do uruchamiania hamulców z użyciem linek rowerowych.
Ogólnie przyjęte zasady mówią, iż klamkę hamulca przedniego montuje się z lewej strony, hamulca tylnego - z prawej.
Z technicznego punktu widzenia klamki są zawsze dźwigniami prostymi, które zazwyczaj montuje się na kierownicy. Klamki nazywa się też czasem wigniami hamulcowymi, chociaż same dźwignie są zazwyczaj tylko jednym z podzespołów klamki. Istnieją także zintegrowane klamkomanetki, czyli połączenie klamek z manetkami w jedną nierozerwalną część.
W przypadku hamulców mechanicznych zadaniem klamek jest pociąganie linki, co powoduje zaciskanie się szczęk i docisk klocków do obręczy koła lub w przypadku hamulców tarczowych okładzin do tarcz.
W przypadku hamulców hydraulicznych naciskanie na dźwignie klamek powoduje uruchomienie tłoczka, który zwiększa ciśnienie płynu hamulcowego w przewodach, co również skutkuje zaciśnięciem się szczęk na obręczy lub okładek na tarczy.

Rodzaje dźwigni hamulca rowerowego

Wybór dźwigni hamulcowych jest bardzo ważny, pozwalają szybko i skutecznie zatrzymać Twój rower. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dźwigni hamulca rowerowego, które różnią się sposobem działania i przeznaczeniem. Wśród najpopularniejszych typów można wymienić:

  • Klamki hamulcowe szczękowe (V-brake) - przeznaczone do hamulców szczękowych, czyli klasycznych hamulców montowanych w okolicach obręczy koła. Stosowane najczęściej w rowerach miejskich i Trekkingowych.
  • Klamki hamulcowe tarczowe - przeznaczone do hamulców tarczowych, które montuje się na piastach kół rowerowych. Możemy spotkać je w rowerach MTB i mają większą siłę hamowania niż klamki i dźwignie hamulcowe V- Brake
  • Klamki hamulcowe szosowe - instalowane w układzie wertykalnym, czyli prostopadle do kierownicy i podłoża, przeznaczone dla hamulców hydraulicznych. Przeznaczone głównie do rowerów szosowych do typu cantilever.
  • Klamkomanetki hydrauliczne - elektronicznie sterowane klamki hamulcowe, przeznaczone dla hamulców hydraulicznych, coraz częściej stosowane w rowerach szosowych.

Wybór dźwigni hamulca rowerowego powinien być dobrany do rodzaju hamulców zainstalowanych w rowerze, a także do preferencji rowerzysty i rodzaju jazdy, którą planuje się wykonywać. Większość dźwigni kompatybilne z hamulcami tarczowymi mechanicznymi, może być stosowane do innych hamulców linkowych.

Klamki hamulca hydraulicznego

Klamki hamulca hydraulicznego to elementy hamulcowe w rowerze, które służą do kontrolowania hamowania przy użyciu siły hydraulicznej. Zazwyczaj składają się z dźwigni, która jest połączona z wewnętrznym cylindrem hydraulicznym. Po naciśnięciu dźwigni, płyn hydrauliczny jest wypychany z cylindra i przepływa przez rurki do zacisku hamulcowego, który zaciska tarczę lub obręcz hamulcową, powodując zatrzymanie koła.

Klamki hamulca hydraulicznego są coraz częściej stosowane w rowerach, ze względu na ich wydajność i skuteczność hamowania. Są one bardziej skomplikowane niż klamki hamulcowe szczękowe lub tarczowe, ale mają szereg zalet, takich jak większą precyzję, łatwiejszą konserwację i brak tarcia na kablu, co zapewnia bardziej jednolite hamowanie.

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż