Dźwignia hamulca jest kluczowym elementem systemu hamulcowego na rowerze, ponieważ jej naciśnięcie uruchamia linkę, która powoduje dociśnięcie klocków do tarczy lub obręczy, w zależności od rodzaju hamulców. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią dźwignię hamulca do rodzaju hamulców, ponieważ różne hamulce wymagają różnych dźwigni. Błędny dobór dźwigni hamulca może osłabić skuteczność systemu i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa rowerzysty oraz innych użytkowników dróg. Istnieją też manetki szosowe, które obsługują zarówno układ hamulcowy, jak i napędowy, a ich dźwignie montowane są równolegle do kierownicy. Większość rowerów ma klamki hamulcowe z dźwigniami montowanymi równolegle do kierownicy, ale istnieją także klamki hamulcowe szosowe, które instalowane są w układzie wertykalnym, czyli prostopadle do kierownicy i podłoża. Pojawiają się również klamkomanetki hydrauliczne sterowane elektronicznie, które są stosowane w rowerach szosowych. W naszym sklepie rowerowym oferujemy produkty znanych marek m.in Shimano, Tektro czy Saccon.
Czytaj więcej...Klamka montowane najczęściej na kierownicy, służące do uruchamiania hamulców z użyciem linek rowerowych.
Ogólnie przyjęte zasady mówią, iż klamkę hamulca przedniego montuje się z lewej strony, hamulca tylnego - z prawej.
Z technicznego punktu widzenia klamki są zawsze dźwigniami prostymi, które zazwyczaj montuje się na kierownicy. Klamki nazywa się też czasem dźwigniami hamulcowymi, chociaż same dźwignie są zazwyczaj tylko jednym z podzespołów klamki. Istnieją także zintegrowane klamkomanetki, czyli połączenie klamek z manetkami w jedną nierozerwalną część.
W przypadku hamulców mechanicznych zadaniem klamek jest pociąganie linki, co powoduje zaciskanie się szczęk i docisk klocków do obręczy koła lub w przypadku hamulców tarczowych okładzin do tarcz.
W przypadku hamulców hydraulicznych naciskanie na dźwignie klamek powoduje uruchomienie tłoczka, który zwiększa ciśnienie płynu hamulcowego w przewodach, co również skutkuje zaciśnięciem się szczęk na obręczy lub okładek na tarczy.
Wybór dźwigni hamulcowych jest bardzo ważny, pozwalają szybko i skutecznie zatrzymać Twój rower. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dźwigni hamulca rowerowego, które różnią się sposobem działania i przeznaczeniem. Wśród najpopularniejszych typów można wymienić:
Wybór dźwigni hamulca rowerowego powinien być dobrany do rodzaju hamulców zainstalowanych w rowerze, a także do preferencji rowerzysty i rodzaju jazdy, którą planuje się wykonywać. Większość dźwigni kompatybilne z hamulcami tarczowymi mechanicznymi, może być stosowane do innych hamulców linkowych.
Klamki hamulca hydraulicznego to elementy hamulcowe w rowerze, które służą do kontrolowania hamowania przy użyciu siły hydraulicznej. Zazwyczaj składają się z dźwigni, która jest połączona z wewnętrznym cylindrem hydraulicznym. Po naciśnięciu dźwigni, płyn hydrauliczny jest wypychany z cylindra i przepływa przez rurki do zacisku hamulcowego, który zaciska tarczę lub obręcz hamulcową, powodując zatrzymanie koła.
Klamki hamulca hydraulicznego są coraz częściej stosowane w rowerach, ze względu na ich wydajność i skuteczność hamowania. Są one bardziej skomplikowane niż klamki hamulcowe szczękowe lub tarczowe, ale mają szereg zalet, takich jak większą precyzję, łatwiejszą konserwację i brak tarcia na kablu, co zapewnia bardziej jednolite hamowanie.