Obecnie dzięki ogromnemu postępowi, jaki dokonał się w technologii tranzystorów i przede wszystkim spadku kosztów produkcji tranzystorów typu MOSFET – powszechne stało się stosowanie do napędzania rowerów elektrycznych bezszczotkowych silników prądu stałego (BLDC). Dzięki wyeliminowaniu szczotek i prętów komutatora, które zawsze okazują się najbardziej awaryjnym i najszybciej zużywającym się elementem każdego silnika prądu stałego, możliwe jest znaczne wydłużenie czasu bezawaryjnej pracy.
Silnik elektryczny do roweru elektrycznego może być umiejscowiony w różnych jego częściach i tutaj możemy dokonać głównego podziału.
Silnik w przedniej piaście. Jeżeli naszym rowerem będziemy się głównie przemieszczać
Bafang H600 |
Zalety i wady:
To niewątpliwie kompaktowa konstrukcja – średnica to zaledwie 91mm . Waga to zaledwie 1.7kg.
Przy zastosowaniu w tym rozwiązaniu baterii bagażnikowej mam do czynienia z dobrym rozłożeniem masy.
Silnik w przedniej piaście umożliwia nam zamontowanie w tylnym kole przerzutki zintegrowanej z piasta.
Co jest bardzo wygodne i często stosowane w rowerach miejskich.
Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest tu stosunkowo niska cena w porównaniu z innymi typami napędów.
Kompaktowa budowa silnika H600 zdradza nam jego konstrukcję, opartą na przekładni planetarnej.
Niestety dochodzą nam tutaj kolejne elementy mechaniczne oprócz łożysk które podczas pracy emitują hałas.
Obudowa silnika wprawiana jest w ruch poprzez zębatki przekładni które też będą ulegać zużyciu. Silniki te nie są polecane więc do stromych podjazdów i ciężkich zestawów. Może też występować „ buksowanie” przedniego koła. |
Silnik w tylnej piaście
Silnik w tylnej piaście pozwala nam bezpiecznie poruszać się po drogach z różną nawierzchnia.
Wydaje się to być idealne rozwiązanie dla rowerów trekkingowych i crossowych.
Bafang H400 | Bafang H300 |
Zalety i wady:
Większość masy rowerzysty spoczywa właśnie na tylnym kole, dzięki umiejscowieniu tam silnika zapewniamy sobie bardzo dobrą przyczepność.
Dzięki zastosowaniu przekładni planetarnych mamy do czynienia ze stosunkowo małymi konstrukcjami – waga to 3.3kg oraz 3kg.
Średnice silników to 145mm i 122mm.
Moment jakim dysponujemy to 45 N.m
Niestety przy bardzo dynamicznej jeździe musimy liczyć się z szybkim zużyciem przekładni planetarnej.
Konstrukcje tego typu zmuszają nas do zastosowania zewnętrznych przerzutek które wymagają większej uwagi od tych zintegrowanych z piastą.
Demontaż koła w celu np. wymiany dętki - może być problematyczny.
Silnik centralny
Silniki tego typu używane są obecnie do praktycznie wszystkich rodzajów rowerów wspomaganych elektrycznie. Od rowerów miejskich przez rowery trekkingowe po MTB a nawet Cargo.
Bafang M400 |
Zalety i wady:
Silnik centralny mimo swojej dużej masy – tu aż 3.9kg – zapewnia z racji swojego umiejscowienia bardzo dobre jej rozłożenie. Cała masa silnika jest też stosunkowo nisko co wpływa pozytywnie na stabilność jazdy.
Moment jakim dysponujemy to aż 80 N.m co czyni tą konstrukcję bardzo dynamiczną.
Konstrukcje centralne pozwalają nam na dowolność jeżeli chodzi o zastosowanie osprzętu przedniego jak i tylnego koła. Sam demontaż kół jest taki jak w zwykłych rowerach.
Silniki te z reguły są mniej podatne na różnego rodzaju awarie i usterki.
Niestety silniki tego typu wymagają zastosowania specjalnej konstrukcji ramy z odpowiednim mocowaniem pod konkretny typ silnika. Wpływa to niewątpliwie na finalną cenę roweru które nie należą do najtańszych.
Oprócz ceny takich konstrukcji inną wadą jest szybsze zużycie łańcucha oraz zębatek.
Podsumowanie
Jak widać mnogość konstrukcji może zdezorientować przyszłego użytkownika roweru wspomaganego elektrycznie. Najważniesze to jasno określić swoje potrzeby i dostosować je do możliwości budżetu . Producenci rowerów starają się już na etapie produkcji dobrać poszczególne komponenty systemu tak aby mogły służyć konkretnym zastosowaniom.
Przeczytaj również:
Jak sprawdzić rozmiar kół w rowerze
Jaki rower elektryczny warto kupić? Myślisz o zakupie roweru ze wspomaganiem, ale nie wiesz który wybrać? A może wciąż wahasz się czy to dobry pomysł? Przeczytaj i dowiedz się jak znaleźć najlepszy rower elektryczny dla siebie. Ostatnie lata to ogromny wzrost popularności elektrycznych rowerów i chyba nie ma już wśród nas osoby, która choć raz nie pomyślałaby o zakupie roweru z napędem elektrycznym. Czym charakteryzuje się taki jednoślad w porównaniu do tradycyjnego roweru? Posiada on silnik zasilany z akumulatora, napęd ten wspomaga nas w czasie pedałowania, dzięki czemu jazda jest lżejsza i przyjemniejsza. Aktualne przepisy prawne ograniczają maksymalną prędkość wspomagania do 25 km/h oraz moc silnika do 250W. czytaj więcej
Akumulator jako elektrochemiczne źródło prądu jest bardzo istotnym elementem roweru wspomaganego elektrycznie. W niektórych modelach może on stanowić nawet 1/3 ceny całego roweru. Warto więc, przed zakupem swojego wymarzonego roweru, zastanowić się jaki typ baterii będzie dla nas najlepszy. Poznając parametry które cechują dany pakiet – istotne też jest poznać zasady, których musimy przestrzegać aby akumulator służył nam maksymalnie długo czytaj więcej