SUPER OFERTA -> RATY 0%

Samodzielna wymiana opony rowerowej

DATA:12.09.2023
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Porady rowerowe
blog
Z tego artykułu dowiesz się:

Samodzielna wymiana opony w rowerze – co będzie potrzebne?

Samodzielna wymiana opony w rowerze

Przystępując do wymiany opon w rowerze należy pamiętać o przygotowaniu niezbędnych narzędzi. Będą nam z całą pewnością potrzebne:
Pompka, łyżki do opon rowerowych, komplet ogumienia tz. nowa opona oraz dętka, w przypadku opon bezdętkowych nie zapomnijmy jeszcze o mleczku uszczelniającym, taśmie do obręczy oraz nowych zaworkach do tubless-ów.

Ile wytrzymują opony rowerowe?

Ile wytrzymują opony rowerowe

Jak długo jest w stanie wytrzymać opona rowerowa. Wielu z nas pewnie nieraz zadawało sobie to pytanie. Wszystko zależy od wielu czynników. Poniżej opisze najistotniejsze z nich. Pierwszym z czynników, który wpływa na żywotność ogumienia jest ilość przejechanych kilometrów, co wiąże się z zużyciem bieżnika który bywa różny w zależności jaki jest styl jazdy użytkownika. Duża wpływ będzie miał fakt w jaki sposób i jak często używamy hamulców. Długość życia naszych opon zależy również  od tego jakie ciśnienie mamy w naszych gumach. Należy pamiętać aby wartość ciśnienia była utrzymywana w granicach podanych na boku opony przez producenta. W przypadku zbyt dużego ciśnienia albo za małej ilości powietrza  prędzej czy później zauważysz pęknięcia. Reasumując gdy mamy zużyty bieżnik lub liczne przetarcia lub pęknięcia na powierzchni opony należy z całą pewnością ją wymienić.

Czy naprawa opony rowerowej ma sens?

Czy naprawa opony rowerowej ma sens

Kolejnym z pytań jakie z pewnością nurtowało niejednego z użytkowników dwóch kółek jest fakt czy naprawiać uszkodzoną oponę w swoim rowerze. Wszystko jest uwarunkowane rozmiarem uszkodzenia. Czynniki jakie mogą spowodować uszkodzenie opony to między innymi- ostre narzędzia, krawędzie, elementy infrastruktury, niespodziewane uderzenia - to wszystko może uszkodzić ogumienie.

 Z całą pewnością będąc w terenie będziemy się starać naprawić oponę żeby tylko bezpiecznie dotrzeć z powrotem do domu. Jest to jakby nie było nadrzędny sens naprawy. Dlatego w większości przypadków musimy dokonać naprawy. Nad sensem z ekonomicznego punktu widzenia możemy się zastanawiać po bezpiecznym powrocie na naszym jednośladzie do domu.

Jeśli rozmiar uszkodzenia jest nieduży, a ogumienie nie ma dużego przebiegu, naprawa opony rowerowej ma jak najbardziej sens. Przy dużych, rozległych uszkodzeniach musimy zdecydować się na zdjęcie uszkodzonej i założenie nowej. Naprawiamy jeśli chcemy dojechać do celu podróży lub po prostu do domu.

Jak naprawić oponę bezdętkową?

Jak naprawić oponę bezdętkową

System bezdętkowy spowodował powstanie nowych wymagań odnośnie naprawy ogumienia. Jeśli chodzi o drobne uszkodzenia naprawiają się one niejako same, ponieważ zalewane się samoczynnie mleczkiem uszczelniającym i opona samoistnie wraca do pierwotnego stanu. Niestety, nie zawsze jest tak łatwo i ogumienie bezdętkowe będzie wymagać naprawy podczas wyjazdu. Naprawa systemu tubeless w trasie nie należy do najłatwiejszych , wymaga też  większej ilości sprzętu niż w wypadku opon dętkowych. Będziemy potrzebować: łyżek do opon, mleczka uszczelniającego, pompki szmatki.

Zanim zaczniemy operację ściągania ogumienia z obręczy, warto odkręcić zacisk zdjąć koło i obejrzeć oponę z bliska. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie to świetnie. Wkładamy w oponę specjalny klinik, który samoistnie się uszczelni.

Problem narasta w sytuacji gdy opona tubless ma przerwy w uszczelniaczu i osłonach obręczy. Podczas wyjazdu nie będziemy w stanie tego naprawić,  dlatego nawet kiedy używamy opon  bezdętkowych koniecznie miejmy ze sobą klasyczne dętki . Nie ma żadnego problemu aby je założyć. Wykręcamy tylko wentyl i zakładamy dętkę  po czym ruszamy dalej. Po do tarciu do celu naszej podróży należy dokonać wymiany opony bezdętkowej.

Kiedy wymienić oponę w rowerze?

Kiedy wymienić oponę w rowerze

Wiele z nas zastanawia się nad tym, ile wytrzyma ich  ogumienie. Jednak na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wytrzymałość opon rowerowych uzależniona jest od bardzo wielu czynników. Pośród nich można wymienić rodzaj opony, a także  długość oraz sposób ich eksploatacji wynikający z stylu jazdy użytkownika oraz częstotliwości używania hamulca. Dlatego wytrzymałości opon rowerowych nie da się określić za pomocą roku produkcji lub głębokości bieżnika, tak jak ma to miejsce w przypadku opon samochodowych.

W celu sprawdzenia, czy konieczna jest wymiana, warto sprawdzić tak zwany wskaźnik zużycia. Najczęściej występuje on w formie kolorowego paska, , lub też zagłębienia w kształcie kropki. Wytyczne dotyczące stopnia zużycia opon powinny być umieszczone na produkcie lub na stronie producenta, dlatego warto sprawdzić te informacje. Jednak nie na wszystkich oponach będzie znajdował się wskaźnik zużycia warstwy bieżnika. W tym przypadku warto skorzystać z innych metod sprawdzania żywotności opon rowerowych. Wymiana opon w rowerze nie jest zależna od ilości przejechanych na nim kilometrów, a od ich stanu wizualnego. Aspekt ten ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o komfort ich użytkowania. Dlatego warto sprawdzać regularnie czy mamy  odpowiednie ciśnienie w oponach , a także krawędzie w oponach,  powierzchnię oraz rowek bieżnika. Jeśli będą występować widoczne przetarcia w strukturze opony, należy zabrać się za wymianę.

Wymiana opon w rowerze – co trzeba zrobić?

Wymiana opon w rowerze

Proces ten nie jest skomplikowana wymiana ogumienia w rowerze to prosta sprawa i można przeprowadzić go samodzielnie, z ekonomicznego punktu widzenia jest to bardziej opłacalne niż płaceni za tę usługę w serwisach. Przed rozpoczęciem wymiany przebitej lub starej opony należy rozpiąć hamulec zależnie od typu v-brake, cantilever, u-brake ( ten w kształcie podkowy) i zdjąć koło z roweru. Warto również wcześniej przygotować sobie niezbędne akcesorium, takie jak  łyżki do opon rowerowych (najlepiej 3 sztuki), pompkę, zestaw naprawczy, nowy komplet ogumienia, a w przypadku modeli tubeless także uszczelniacz.

    1. Zdejmowanie rozpoczynamy od spuszczenia powietrza przy użyciu wentyla chyba, że dętka  lub opona były np. rozcięte. W przypadku zaworów presta wystarczy lekko przycisnąć, odkręcaną nakrętkę, w wersjach samochodowych trzeba lekko przycisnąć zlokalizowany we wnętrzu bolec, np. końcówką łyżki z haczykiem. Następnie należy umieścić jedną z łyżek pomiędzy ogumieniem a krawędzią obręczy i podważyć rant opony. Drugą część narzędzia, "najlepiej haczyk" zaczepić o szprychę . W kolejnym kroku należy podważyć oponę za pomocą drugiej łyżki, w odległości około 10 cm od pierwszej. Drugiej z łyżek nie należy zahaczać o   szprychę, trzeba pociągnąć ją po obwodzie obręczy, następnie wyciągając oponę na zewnątrz. Teraz "guma" powinna zejść już lekko w razie, gdyby z drugi rantem był problem, można pomóc sobie łyżkami. 
    2. Już po chwili możemy przystąpić do montażu nowego ogumienia. Jest to proces odrobinę trudniejszy, wymaga więcej dokładności, możemy podczas niego napotkać drobne kłopoty, które zawsze da się jednak prosto rozwiązać. Ważną rzeczą jest określenie kierunku bieżnika przy zakładaniu opony rowerowej. Niektóre modele mają specjalne oznaczenie w postaci strzałki z napisem rotation lub drive określające, w którą stronę powinny się obracać. W przypadku wersji drutowych warto sprawdzić, czy druty nie zostały odkształcone. Zakładanie opony rowerowej zwijanej, wymaga samodzielnego ułożenia rantu, czyli rozłożenia całości, wygięcia rantów w dół i uformowania koła. Kiedy wiadomo już, czy bieżnik musi zostać ustawiony w konkretną stronę, trzeba będzie delikatnie napompować i włożyć dętkę wewnątrz opony. Kolejną czynnością jest przełożenie wentyla dętki przez dedykowany otwór w obręczy. Następnie należy osadzić drugi z rantów opony ponieważ pierwszy osadzamy w obręczy przed włożeniem dętki pomiędzy obręcz a oponę , rozpoczynając od wentyla w dół, pomagamy sobie łyżkami, zwłaszcza w końcowym etapie. Warto także sprawdzić, czy opona prawidłowo osiadła na obręczy i rant w żadnym miejscu nie wystaje. W sytuacji gdy opona nie chce się ułożyć można  posmarować rant płynem do mycia naczyń, spuścić powietrze następnie dopompować  do wartości maksymalnej a  większość opornych opon powinna nabrać kształtu odpowiedniego. Kończąc wystarczy dokręcić nakrętkę na wentyl i  napompować dętkę do wartości podanej przez producenta.

Inne artykuły z tej kategorii

blog
Jaki kask rowerowy wybrać?
DATA:2023-06-19
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Porady rowerowe

Czy zdajesz sobie sprawę, że jedna prosta decyzja może mieć znaczny wpływ na twoje bezpieczeństwo podczas poruszania się na rowerze? Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym kolarzem, miłośnikiem jazdy rowerem czy rodzicem, który uczy swoje dziecko, zabezpieczenie głowy jest kwestią, o której nie można zapominać. Kask to nie tylko zwykły element plastikowy - to pierwsza linia obrony przeciwko potencjalnym obrażeniom i wypadkom. Dowiedz się, jak wybrać idealny kask, który zapewni Ci ochronę, luksus i styl. czytaj więcej

blog
Merida Crossway Rowery crossowe - przegląd.
DATA:2023-07-18
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Porady rowerowe

Merida Crossway to seria rowerów crossowych, charakteryzujących się wszechstronnością i wydajnością, co sprawia, że są idealne na wyprawę do miasta i ścieżki rowerowe poza nim. Rower jest zaprojektowany z myślą o łączeniu zarówno codziennego użytku w mieście, jak i wypraw rowerowych po szutrowych drogach. Nasz przegląd modeli Merida Crossway obejmuje wiele modeli, które różnią się osprzętem, geometrią ramy i wyposażeniem. W serii można znaleźć modele wyposażone w lekkie ramy aluminiowe lub jeszcze bardziej zaawansowane, wykonane z super lekkiego aluminium. Wszystkie modele posiadają amortyzowaną przednią widelec, co dodatkowo zwiększa komfort jazdy na nierównościach lub trudnym terenie. czytaj więcej

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Hulajnogi
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Promocje
Wyprzedaż
Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Cookies. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij