Przystępując do wymiany opon w rowerze należy pamiętać o przygotowaniu niezbędnych narzędzi. Będą nam z całą pewnością potrzebne:
Pompka, łyżki do opon rowerowych, komplet ogumienia tz. nowa opona oraz dętka, w przypadku opon bezdętkowych nie zapomnijmy jeszcze o mleczku uszczelniającym, taśmie do obręczy oraz nowych zaworkach do tubless-ów.
Jak długo jest w stanie wytrzymać opona rowerowa. Wielu z nas pewnie nieraz zadawało sobie to pytanie. Wszystko zależy od wielu czynników. Poniżej opisze najistotniejsze z nich. Pierwszym z czynników, który wpływa na żywotność ogumienia jest ilość przejechanych kilometrów, co wiąże się z zużyciem bieżnika który bywa różny w zależności jaki jest styl jazdy użytkownika. Duża wpływ będzie miał fakt w jaki sposób i jak często używamy hamulców. Długość życia naszych opon zależy również od tego jakie ciśnienie mamy w naszych gumach. Należy pamiętać aby wartość ciśnienia była utrzymywana w granicach podanych na boku opony przez producenta. W przypadku zbyt dużego ciśnienia albo za małej ilości powietrza prędzej czy później zauważysz pęknięcia. Reasumując gdy mamy zużyty bieżnik lub liczne przetarcia lub pęknięcia na powierzchni opony należy z całą pewnością ją wymienić.
Kolejnym z pytań jakie z pewnością nurtowało niejednego z użytkowników dwóch kółek jest fakt czy naprawiać uszkodzoną oponę w swoim rowerze. Wszystko jest uwarunkowane rozmiarem uszkodzenia. Czynniki jakie mogą spowodować uszkodzenie opony to między innymi- ostre narzędzia, krawędzie, elementy infrastruktury, niespodziewane uderzenia - to wszystko może uszkodzić ogumienie.
Z całą pewnością będąc w terenie będziemy się starać naprawić oponę żeby tylko bezpiecznie dotrzeć z powrotem do domu. Jest to jakby nie było nadrzędny sens naprawy. Dlatego w większości przypadków musimy dokonać naprawy. Nad sensem z ekonomicznego punktu widzenia możemy się zastanawiać po bezpiecznym powrocie na naszym jednośladzie do domu.
Jeśli rozmiar uszkodzenia jest nieduży, a ogumienie nie ma dużego przebiegu, naprawa opony rowerowej ma jak najbardziej sens. Przy dużych, rozległych uszkodzeniach musimy zdecydować się na zdjęcie uszkodzonej i założenie nowej. Naprawiamy jeśli chcemy dojechać do celu podróży lub po prostu do domu.
System bezdętkowy spowodował powstanie nowych wymagań odnośnie naprawy ogumienia. Jeśli chodzi o drobne uszkodzenia naprawiają się one niejako same, ponieważ zalewane się samoczynnie mleczkiem uszczelniającym i opona samoistnie wraca do pierwotnego stanu. Niestety, nie zawsze jest tak łatwo i ogumienie bezdętkowe będzie wymagać naprawy podczas wyjazdu. Naprawa systemu tubeless w trasie nie należy do najłatwiejszych , wymaga też większej ilości sprzętu niż w wypadku opon dętkowych. Będziemy potrzebować: łyżek do opon, mleczka uszczelniającego, pompki szmatki.
Zanim zaczniemy operację ściągania ogumienia z obręczy, warto odkręcić zacisk zdjąć koło i obejrzeć oponę z bliska. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie to świetnie. Wkładamy w oponę specjalny klinik, który samoistnie się uszczelni.
Problem narasta w sytuacji gdy opona tubless ma przerwy w uszczelniaczu i osłonach obręczy. Podczas wyjazdu nie będziemy w stanie tego naprawić, dlatego nawet kiedy używamy opon bezdętkowych koniecznie miejmy ze sobą klasyczne dętki . Nie ma żadnego problemu aby je założyć. Wykręcamy tylko wentyl i zakładamy dętkę po czym ruszamy dalej. Po do tarciu do celu naszej podróży należy dokonać wymiany opony bezdętkowej.
Wiele z nas zastanawia się nad tym, ile wytrzyma ich ogumienie. Jednak na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wytrzymałość opon rowerowych uzależniona jest od bardzo wielu czynników. Pośród nich można wymienić rodzaj opony, a także długość oraz sposób ich eksploatacji wynikający z stylu jazdy użytkownika oraz częstotliwości używania hamulca. Dlatego wytrzymałości opon rowerowych nie da się określić za pomocą roku produkcji lub głębokości bieżnika, tak jak ma to miejsce w przypadku opon samochodowych.
W celu sprawdzenia, czy konieczna jest wymiana, warto sprawdzić tak zwany wskaźnik zużycia. Najczęściej występuje on w formie kolorowego paska, , lub też zagłębienia w kształcie kropki. Wytyczne dotyczące stopnia zużycia opon powinny być umieszczone na produkcie lub na stronie producenta, dlatego warto sprawdzić te informacje. Jednak nie na wszystkich oponach będzie znajdował się wskaźnik zużycia warstwy bieżnika. W tym przypadku warto skorzystać z innych metod sprawdzania żywotności opon rowerowych. Wymiana opon w rowerze nie jest zależna od ilości przejechanych na nim kilometrów, a od ich stanu wizualnego. Aspekt ten ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o komfort ich użytkowania. Dlatego warto sprawdzać regularnie czy mamy odpowiednie ciśnienie w oponach , a także krawędzie w oponach, powierzchnię oraz rowek bieżnika. Jeśli będą występować widoczne przetarcia w strukturze opony, należy zabrać się za wymianę.
Proces ten nie jest skomplikowana wymiana ogumienia w rowerze to prosta sprawa i można przeprowadzić go samodzielnie, z ekonomicznego punktu widzenia jest to bardziej opłacalne niż płaceni za tę usługę w serwisach. Przed rozpoczęciem wymiany przebitej lub starej opony należy rozpiąć hamulec zależnie od typu v-brake, cantilever, u-brake ( ten w kształcie podkowy) i zdjąć koło z roweru. Warto również wcześniej przygotować sobie niezbędne akcesorium, takie jak łyżki do opon rowerowych (najlepiej 3 sztuki), pompkę, zestaw naprawczy, nowy komplet ogumienia, a w przypadku modeli tubeless także uszczelniacz.
Przeczytaj również:
Ranking rowerów miejskich 2023
Jak działają hamulce hydrauliczne w rowerze?
System tubeless stosowany jest w głównie w rowerach MTB i szosowych, w tym system bez dętkowy nie wymaga stosowania dętki tylko mleczka uszczelniającego i odpowiedniej opaski zakrywającej otwory do montażu nypla w obręczy. Kolarze po zastosowaniu tego typu ogumienia, od razu wskazali zalety opon bezdętkowych - znikło ryzyko przebicia dętki a doskonała szczelność pozwala obniżyć ciśnienie w oponach, dla lepszej kontroli i przyczepności w trudnych warunkach. W tym artykule wyjaśnimy jak stworzyć system kół bezdętkowych czy jak rozpoznać oponę Tubes i wskażemy zalety opon Tubelees. Nasz sklep rowerowy posiada w swojej ofercie posiada akcesoria znanych marek jak CST, Specialized, Trezado czy Stan's no tubes. czytaj więcej
Rower to nie tylko świetny sposób na aktywny wypoczynek, ale także doskonały pojazd do codziennej jazdy. Jednym z wielu najważniejszych elementów roweru są wentyle, które pozwalają na pompowanie dętek i opon. W tym artykule omówimy rodzaje wentyli rowerowych, które są dostępne na rynku. Dowiecie się tutaj, czym różnią się wentyle typu Presta od Schradera, jakie są zalety wentyli bezdętkowych, a także jak dobrać odpowiedni wentyl do swojego roweru. Będzie to więc idealna lektura zarówno dla początkujących rowerzystów, jak i doświadczonych miłośników dwóch kółek. czytaj więcej