Gravel Specialized Diverge Expert Evo

14 899,00 zł

Diverge EVO wyznacza całkowicie nowe standardy progresywnej geometrii gravel. W porównaniu do wersji z barankiem wydłużyliśmy ramę o 30 mm (rozmiar M), obniżyliśmy suport i pochyliliśmy główkę ramy

Więcej szczegółów

dostępny

Więcej informacji

 

PrzeznaczenieSzosowe / Road
Rozmiar koła28"
RodzajMęski
AmortyzatorNie
Rodzaj ramyAluminium
Ilość biegów12
Kolorsrebrny
Opis

 

Kategoria "gravel" wciąż się rozwija i nie ma jeszcze ustalonych granic. O co więc w tym wszystkim chodzi? Wskocz na nowy Diverge Expert EVO i sam się przekonaj. Rower otrzymał agresywną geometrię, która zachęca do eksploracji nowych możliwości klasy gravel. Płaska kierownica w połączeniu z geometrią bardziej progresywną niż w wersji Diverge z barankiem oznacza naprawdę ostrą jazdę. Wyraźnie zwiększyliśmy wysięg, pochyliliśmy główkę ramy i obniżyliśmy suport, aby dać Ci jak najstabilniejszą pozycję do jazdy. Od technicznych singletracków po łagodne wstęgi leśnych dróg - jeżeli szukasz partnera, z którym rozwiniesz swoją pasję do jazdy po szutrach, wybierz lekki, dający dużości radości i gotów na wszystko model Diverge EVO.

Rama ze stopu Premium E5 Aluminum oraz najnowszy Future Shock 2.0 z regulowanym hydraulicznym tłumieniem ze skokiem 20 mm predestynują Diverge Expert E5 do agresywnej i szybkiej jazdy po szlakach. Osprzęt, przypominający rowery MTB, składa się z napędu Shimano XT 1x12 oraz mocnych hamulców Magura MT4. W standardzie otrzymujesz regulowaną sztycę X-Fusion Manic oraz najnowsze opony gravel - dające niesamowitą przyczepność Rhombus 42 mm, na aluminiowych kołach DT Swiss G540.

Rama z aluminium E5 Premium jest sztywna, lekka i wytrzymała. W połączeniu z widelcem z karbonu FACT, Diverge EVO staje się lekki, żwawy i wszechstronny, gotów do agresywnej jazdy w najbardziej technicznym terenie.
Prędkość, pewność i kontrola - Future Shock 1.5 to optymalna technologia do roweru gravel. 20 mm ugięcia w pionie i progresywna charakterystyka pracy Future Shock 2.0 idealnie sprawdzają się na drogach szutrowych. Amortyzacja gwarantuje pewną, kontrolowaną jazdę, pozwala zachować pęd bez zbędnego hamowania na nierównościach, oraz znacznie zmniejsza obciążenie dłoni, ramion i szyi.
Wyznacznikiem wszechstronności roweru jest prześwit na opony, dlatego Diverge EVO umożliwia założenie opon 47 mm na koła 700c oraz 2,1” na rozmiar 650b. Zastosowanie poddanego specjalnej obróbce aluminium w dolnej rurze tylnego trójkąta po stronie napędu pozwoliło nam zwiększyć prześwit bez osłabiania konstrukcji roweru, czy wydłużania rur.
Diverge EVO wyznacza całkowicie nowe standardy progresywnej geometrii gravel. W porównaniu do wersji z barankiem wydłużyliśmy ramę o 30 mm (rozmiar M), obniżyliśmy suport i pochyliliśmy główkę ramy. Dzięki temu Diverge EVO daje większą pewność w technicznym terenie, gwarantując komfortową obsługę płaskiej kierownicy. Zastosowanie krótszego mostka przekłada się na zwinność i żwawe reakcje roweru.

RAMA: Specialized Diverge E5 Premium Aluminium, zawieszenie Future Shock, 1x specjalna geometria EVO, gwintowany suport, wewnętrzne prowadzenie linek, oś sztywna 12 x 142 mm, tarcza flat mount
WIDELEC: Future Shock 1.5 z gładkim butem, włókno węglowe FACT, oś sztywna 12x100 mm, flat mount
KIEROWNICA: Specialized Alloy Minirise, wznios 10 mm, 750 mm, zacisk 31,8 mm
TRZON: Przyszły pień, Comp
TAŚMA: Specjalistyczne uchwyty do szlaków
SIEDZISKO: Zakraplacz maniakalny X-Fusion, skok 50 mm
PRZEDNI HAMULEC: Magura MT4 Flat Mount, tarcza hydrauliczna, rotor sztormowy 160mm
TYLNY HAMULEC: Magura MT4 Flat Mount, tarcza hydrauliczna, rotor sztormowy 160mm
DŹWIGNIE ZMIANY BIEGÓW
Shimano XT M8100, 12-biegowy spust
PRZERZUTKA TYLNA: Shimano XT M8100, 12-biegowa
KASETA: Shimano XT, 12-biegowa, 10-45t
MECHANIZM KORBOWY: Praxis Zayante węgiel 1X
ŁAŃCUCHY: 40T
DOLNY NAWIAS: Praxis 68-0201B, 68mm BSA
ŁAŃCUCH: Shimano XT M8100, 12-biegowa z szybkozłączem
PRZEDNIE KOŁO: Obręcz DT Swiss G540, szerokość wewnętrzna 24 mm, przystosowana do zastosowania bezdętkowego, 24 h, piasta z łożyskami sztywnymi Specialized, w pełni uszczelnione łożyska, tarcza Centerlock, szprychy DT Swiss Champion 14G ze stali nierdzewnej, mosiężne nyple DT Swiss
TYLNE KOŁO: Obręcz DT Swiss G540, szerokość wewnętrzna 24 mm, przystosowana do zastosowania bezdętkowego, 24 h, piasta z łożyskami sztywnymi Specialized, w pełni uszczelnione łożyska, tarcza Centerlock, szprychy DT Swiss Champion 14G ze stali nierdzewnej, mosiężne nyple DT Swiss
PRZEDNIA OPONA: Rhombus Pro, 2Bliss Ready, 700x42mm
TYLNA OPONA: Rhombus Pro, 2Bliss Ready, 700x42mm
SIODŁO: Body Geometry Power Sport, stalowe szyny
DĘTKI: 700x32/50mm, 40mm zawór Presta
OBEJMA SIEDZISKA: Stop, 30,8 mm

Podobne produkty

eRaty - Santander Bank