Gravel Specialized Diverge E5 BASE

5 899,00 zł

Rower Specialized Diverge jest to nie tylko najszybszy i najwydajniejszy ze wszystkich naszych rowerów, ale daje też najwięcej radości z jazdy - łącząc prędkość z pewnością i stabilnością zachęca do zjechania w trudniejszy teren

Więcej szczegółów

dostępny

Więcej informacji

 

PrzeznaczenieSzosowe / Road
Rozmiar koła28"
RodzajMęski
Rozmiar ramy56 cm
AmortyzatorNie
Rodzaj ramyAluminium
Opis

 

Jeżeli pragniesz uciec od zgiełku miasta, rozkoszować się samotną jazdą po lesie, spróbować sił w wyścigu - albo zwyczajnie chcesz mieć najbardziej wszechstronny rower do jazdy po drogach nieutwardzonych - wybierz Diverge. Jest to nie tylko najszybszy i najwydajniejszy ze wszystkich naszych aluminiowych rowerów, ale daje też najwięcej radości z jazdy - łącząc prędkość z pewnością i stabilnością zachęca do zjechania w trudniejszy teren. Diverge to suma 40 lat naszych doświadczeń z jazdą po szosach, szutrach i piachach. Wyposażyliśmy go w całkowicie nową, "szutrową" geometrię, oraz daliśmy mu największy możliwy prześwit na opony. Diverge otwiera nowy rozdział w historii rozwoju kategorii "gravel", a wrażenia z jazdy są nieporównywalne z żadnym innym rowerem. W swojej klasie jest po prostu bezkonkurencyjny.

Diverge Base E5 otrzymał aluminiową ramę z widelcem z karbonu FACT, która daje prędkość, pewność i komfort na szosie, szutrach i drogach gruntowych. Grupa Shimano Claris 2x8 daje zakres przełożeń do jazdy w każdym terenie, a aluminiowe koła Axis Elite z oponami Road Sport 35 mm są równie efektywne na szutrach i luźnej nawierzchni.

Rama z aluminium E5 Premium jest sztywna, lekka i wytrzymała. W połączeniu z widelcem z karbonu FACT, Diverge Base E5 staje się lekki, żwawy i wszechstronny, gotów do jazdy po każdej nawierzchni.
Diverge ma wszelkie możliwe uchwyty na bagażniki, w tym na widelcu i na rurze górnej. Jest to w końcu rower, na którym można wyruszyć na cało-, lub nawet kilkudniową eskapadę.
Wyznacznikiem wszechstronności roweru jest prześwit na opony, dlatego Diverge umożliwia założenie opon 47 mm na koła 700c oraz 2,1” na rozmiar 650b. Zastosowanie poddanego specjalnej obróbce aluminium w dolnej rurze tylnego trójkąta po stronie napędu pozwoliło nam zwiększyć prześwit bez osłabiania konstrukcji roweru, czy wydłużania rur.
Stare reguły geometrii rowerów gravel wyrzuciliśmy do kosza. Nowy Diverge otrzymał najbardziej progresywną geometrię ze wszystkich modeli z barankiem, dzięki czemu jest wydajny i stabilny na luźnej nawierzchni, a jednocześnie reaktywny i sterowny na szosie. Zwiększyliśmy wysięg ramy, wyprzedzenie widelca oraz kąt pochylenia główki ramy, co przekłada się na absolutną pewność jazdy po luźnej nawierzchni. Z kolei krótszy mostek, a w konsekwencji cały kokpit, jest gwarancją żwawych reakcji. Aby zwiększyć stabilność obniżyliśmy suport, który jednak wciąż umożliwia montaż kół 650b - bo wiemy, że możesz chcieć jeździć właśnie na takich.

Rama: Specialized Diverge E5 Premium Aluminum, threaded BB, internal routing, 12x142mm thru-axle, flat-mount disc
Widelec: FACT carbon, full carbon steerer, 12x100 mm thru-axle, flat-mounKierownicaSpecialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp
Mostek: Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise
Owijka: Specialized S-Wrap
Przedni hamulec: Tektro Mira, flat-mount, mechanical disc
Tylny hamulecTektro Mira, flat-mount, mechanical disc
Manetki: Shimano Claris 2000, 8-speed
Przednia przerzutka: Shimano Claris, 8-speed, braze-on
Tylna przerzutka: Shimano Claris, 8-speed
Kaseta: SunRace, 8-speed, 11-34t
Mechanizm korbowy: Shimano Claris R200
Zębatki: 50/34T
Suport: Shimano 68mm threaded
Łańcuch: KMC X8 w/ Missing Link™, 8-speed
Przednie koło: AXIS Elite Disc
Tylne koło: AXIS Elite Disc
Przednia opona: Specialized Pathfinder Sport, 700x38c
Tylna opona: Specialized Pathfinder Sport, 700x38c
Siodło: Body Geometry Bridge Saddle, steel rails
Dętki: 700x28/38mm, 48mm Presta valve
Sztyca: Alloy, 2-bolt Clamp, 12mm offset, 27.2mm, anti-corrosion hardware
Zacisk sztycy: Alloy, 30.8mm

Podobne produkty

eRaty - Santander Bank