W dzisiejszych czasach rower elektryczny stał się rewolucyjnym środkiem transportu, który łączy w sobie ekologię i komfort. Jednak nie tylko te cechy przyciągają użytkowników, ale również zasięg i prędkość jaką można osiągnąć. W tym artykule odpowiemy na kilka najczęściej zadawanych pytań potencjalnych posiadaczy e-bike m.in. Jak szybko naprawdę może jechać rower elektryczny? Jak osiągnąć jeszcze większą prędkość? A co ważne, czy istnieje ryzyko sprawdzenia przez służby, czy nasz e-bike działa zgodnie z przepisami? Zapraszamy do zgłębienia tajemnic które kryją w sobie rowery elektryczne.
Rekordziści osiągają prędkości przekraczające 100km/h Choć teoretycznie wartości mogą być wyższe. Jednak na maksymalne osiągi wpływa wiele czynników, wynikających z samej budowy naszego dwukołowca - abstrahując od przepisów prawnych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej (o tym za chwilę) ,które bardzo szczegółowo definiują budowę roweru wspomaganego elektrycznie. Budowa silnika i jego moc znamionowa ; Bateria o odpowiednich parametrach oraz sterownik zarządzający całym systemem - są kluczowe .
Ale zacznijmy od początku - Legalny rower typu pedelec musi spełniać wymagania normy EN 15194. Najbardziej interesujące nas zapisy w.w. normy dotyczące budowy roweru elektrycznego to:
Odstępstwa od tych zapisów np. silnik o mocy 350W lub zastosowanie manetki ręcznej do uruchamiania pracy systemu, powodują że według prawa poruszamy się nie na rowerze a na motorowerze (skuterze)!
W związku z tym musimy posiadać dodatkowe uprawnienia w postaci prawa jazdy kat. AM Wiąże się to też z dodatkowymi obowiązkami i obostrzeniami - nie możemy poruszać się np. po ścieżkach rowerowych!
Co gdy jednak chcemy posiadać jednoślad w którym system będzie nas wspomagał do większych prędkości niż wspomniane 25km/h? Jest kilka rozwiązań.
Jednym ze sposobów jest zakup zestawu do samodzielnej konwersji. Wybór jest ogromny - można dobrać jednostkę napędowa nawet o mocy 3000W! Trzeba jednak wiedzieć że zwykły jednoślad nie jest przystosowany do przenoszenia takich obciążeń. Dokonując adaptacji musimy zwrócić uwagę na wytrzymałość ramy, widelca oraz na system hamulcowy (zwykłe V- brake mogą być zbyt słabe, rozwiązanie z hamulcami hydraulicznymi jest bardziej racjonalne). Nóż w kieszeni się otwiera gdy widać cyklistę na “marketowym” rowerze pędzącym 60km/h ! Dlatego do tego typu projektu trzeba podejść kompleksowo - zwracając uwagę na każdy szczegół przed montażem , chodzi tu o bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników drogi. Kolejny element na który warto zwrócić uwagę to waga roweru, która zmieni się znacząco. Rower renomowanego producenta projektowany według norm waży ok 20-25kg (w zależności od pojemności baterii). “ Monsterbike” mtb ,przerobiony w domowym garażu, o mocy silnika 3KW , pojemności baterii 26Ah, napięciu znamionowym 78V ,rozpędzający się do zawrotnych 90km/h waży prawie 60kg! Ładowanie akumulatora w tym przypadku może trwać wiele godzin.
Do tej pory mówiliśmy o przepisach i normach obowiązujących na terenie UE a tym samym Polski. Są jednak kraje jak np. USA gdzie obostrzenia są nieco łagodniejsze. Tutaj rowery ze wspomaganiem elektrycznym mogą posiadać silnik o mocy 500W i rozpędzać się do 20 mph (32km/h). Jest więc możliwość kupna roweru, renomowanego producenta, przeznaczonego na rynek amerykański.
Trzecim sposobem zmiany parametrów fabrycznych naszego ebike-a to zastosowanie zaawansowanego technologicznie modułu - tzw. Speed Box-a. Montując w rowerze chip moduł tunningujący po prostu hakujemy system zarządzania pracą naszego ebike -a. Możemy dzięki temu odblokować maksymalną prędkość z jaką będzie silnik wspomagał. Nowoczesne moduły nie wymagają ingerencji w budowę silnika. Nie trzeba ciąć i lutować kabli. Wyświetlacz będzie pokazywał prawdziwe dane. Jednak Najwięksi dostawcy systemów do produkcji rowerów elektrycznych na rynku jak BOSCH ,YAMAHA ,SHIMANO ,BAFANG próbują walczyć z tego typu rozwiązaniami. Może się okazać że serwisant po podłączeniu do aplikacj diagnostycznej wykryje w systemie ingerencje i nie uzna bezpłatnej naprawy gwarancyjnej. Zamontowanie modułu w naszym silniku centralnym bez wątpienia wpłynie też negatywnie na zasięg roweru.
Podsumowując, rower ze wspomaganiem elektrycznym został zaprojektowany aby zmaksymalizować komfort jazdy oraz zwiększyć zasięg dla zwykłego cyklisty. Jazda na rowerze z prędkością powyżej 40km/h staje się mało przyjemna oraz po prostu niebezpieczna. Pomijamy tu oczywiście jazdę wyczynową ale to bardzo wąskie grono rowerzystów. Pocieszający jest fakt że urzędnicy w Brukseli zauważyli problem sciągania z Chin rowerów oraz podzespołów do konwersji bez atestów - co miejmy nadzieję zaowocuje większym bezpieczeństwem na drogach.
Z roku na rok rowerów elektrycznych na polskich drogach przybywa. Przybywa też rowerów o zmienionych parametrach. Są przypadki łapania przez Policję cyklistów przekraczających 50km/h w terenie zabudowanym ale niestety, szerzej nikt się jeszcze nad tym nie pochylił, w odróżnieniu od hulajnóg. Wymagało by to oczywiście odpowiednich szkoleń dla policjantów oraz narzędzi. Szczegółowa diagnostyka jest wykonywana tylko gdy rower elektryczny uczestniczy w wypadku. Policjant na drodze nie jest w stanie sprawdzić czy e-bike ma “zdjęte” ograniczenia fabryczne. A kara jaką może nałożyć za poruszanie się pojazdem niedopuszczonym do ruchu to mandat w wysokości 500zł.
Kupując nasz wymarzony rower ze wspomaganiem elektrycznym musimy dokonać szeregu decyzji, aby nasz wybór pokrywał się z potrzebami. System do wspomagania w rowerach składa się z kilku kluczowych elementów tj. sterownik który zarządza całym systemem; bateria która zasila rower oraz silnik który napędza całość. Tym ostatnim elementem postaramy się zająć w poniższym artykule. czytaj więcej
Akumulator jako elektrochemiczne źródło prądu jest bardzo istotnym elementem roweru wspomaganego elektrycznie. W niektórych modelach może on stanowić nawet 1/3 ceny całego roweru. Warto więc, przed zakupem swojego wymarzonego roweru, zastanowić się jaki typ baterii będzie dla nas najlepszy. Poznając parametry które cechują dany pakiet – istotne też jest poznać zasady, których musimy przestrzegać aby akumulator służył nam maksymalnie długo czytaj więcej