NAJTAŃSZE POLSKIE ROWERY MIEJSKIE - cena od 698.98 zł - NAJTAŃSZE POLSKIE ROWERY MIEJSKIE - cena od 698.98 zł - NAJTAŃSZE POLSKIE ROWERY MIEJSKIE - cena od 698.98 zł

Rower elektryczny 60km/h. Jak zwiększyć prędkość roweru elektrycznego?

DATA:15.09.2023
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Rowery elektryczne przewodnik
blog
Z tego artykułu dowiesz się:

Rower elektryczny 60km/h 

W dzisiejszych czasach rower elektryczny stał się rewolucyjnym środkiem transportu, który łączy w sobie ekologię i komfort. Jednak nie tylko te cechy przyciągają użytkowników, ale również zasięg i prędkość jaką można osiągnąć. W tym artykule odpowiemy na kilka najczęściej zadawanych pytań potencjalnych posiadaczy e-bike m.in. Jak szybko naprawdę może jechać rower elektryczny? Jak osiągnąć jeszcze większą prędkość? A co ważne, czy istnieje ryzyko sprawdzenia przez służby, czy nasz e-bike działa zgodnie z przepisami? Zapraszamy do zgłębienia tajemnic które kryją w sobie rowery elektryczne. 

Jaka jest maksymalna prędkość roweru elektrycznego?

Jak jest maksymalna prędkość roweru elektrycznego

Rekordziści osiągają prędkości przekraczające 100km/h Choć teoretycznie wartości mogą być wyższe. Jednak na maksymalne osiągi wpływa wiele czynników, wynikających z samej budowy naszego dwukołowca - abstrahując od przepisów prawnych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej (o tym za chwilę) ,które bardzo szczegółowo definiują budowę roweru wspomaganego elektrycznie. Budowa silnika i jego moc znamionowa ; Bateria o odpowiednich parametrach oraz sterownik zarządzający całym systemem -  są kluczowe .

Jak szybko jedzie rower elektryczny

Ale zacznijmy od początku - Legalny rower typu pedelec musi spełniać wymagania normy EN 15194. Najbardziej interesujące nas zapisy w.w. normy dotyczące budowy roweru elektrycznego to: 

  • Moc znamionowa silnika nie może przekroczyć 250 W 
  • Moc wyjściowa napędu zmniejsza się stopniowo i wyłącza się w momencie w którym rower osiągnie prędkość 25km/h, lub wczesniej, jeżeli rowerzysta przestanie pedałować. Oczywiście możemy poruszać się szybciej - jednak nie będziemy już wtedy wspomagani przez silnik. 
  • Układ może działać na napięcie znamionowe nieprzekraczające 48V prądu stałego. 

Odstępstwa od tych zapisów np. silnik o mocy 350W lub zastosowanie manetki ręcznej do uruchamiania pracy systemu,  powodują że według prawa poruszamy się nie na rowerze a na motorowerze (skuterze)! 

W związku z tym musimy posiadać dodatkowe uprawnienia w postaci prawa jazdy kat. AM  Wiąże się to też z dodatkowymi obowiązkami i obostrzeniami - nie możemy  poruszać się np. po ścieżkach rowerowych! 

Jak zwiększyć prędkość w rowerze elektrycznym? Trzy proste sposoby.

Jak zwiększyć prędkość E-Bike

Co gdy jednak chcemy posiadać jednoślad w którym system będzie nas wspomagał do większych prędkości niż wspomniane 25km/h? Jest kilka rozwiązań. 

Jednym ze sposobów jest zakup zestawu do samodzielnej konwersji. Wybór jest ogromny - można dobrać jednostkę napędowa nawet o mocy 3000W! Trzeba jednak wiedzieć że zwykły jednoślad nie jest przystosowany do przenoszenia takich obciążeń. Dokonując adaptacji  musimy zwrócić uwagę na wytrzymałość ramy, widelca oraz na system hamulcowy (zwykłe V- brake mogą być zbyt słabe, rozwiązanie z hamulcami hydraulicznymi jest bardziej racjonalne). Nóż w kieszeni się otwiera gdy widać cyklistę na “marketowym” rowerze pędzącym 60km/h ! Dlatego do tego typu projektu trzeba podejść kompleksowo - zwracając uwagę na każdy szczegół przed montażem , chodzi tu o bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników drogi. Kolejny element na który warto zwrócić uwagę to waga roweru, która zmieni się znacząco. Rower renomowanego producenta projektowany według norm waży ok 20-25kg (w zależności od pojemności baterii). “ Monsterbike” mtb  ,przerobiony w domowym garażu, o mocy silnika 3KW , pojemności baterii 26Ah, napięciu znamionowym 78V ,rozpędzający się do zawrotnych 90km/h waży prawie 60kg! Ładowanie akumulatora w tym przypadku może trwać wiele godzin.

Do tej pory mówiliśmy o przepisach i normach obowiązujących na terenie UE a tym samym Polski. Są jednak kraje jak np. USA gdzie obostrzenia są nieco łagodniejsze. Tutaj rowery ze wspomaganiem elektrycznym mogą posiadać silnik o mocy 500W i rozpędzać się do  20 mph (32km/h). Jest więc możliwość kupna roweru, renomowanego producenta, przeznaczonego na rynek amerykański.

Trzecim sposobem zmiany parametrów fabrycznych naszego ebike-a to zastosowanie zaawansowanego technologicznie modułu -  tzw. Speed Box-a. Montując w rowerze chip moduł tunningujący po prostu hakujemy system zarządzania pracą naszego ebike -a. Możemy dzięki temu odblokować maksymalną prędkość z jaką będzie silnik wspomagał. Nowoczesne moduły nie wymagają ingerencji w budowę silnika. Nie trzeba ciąć i lutować kabli. Wyświetlacz będzie pokazywał prawdziwe dane. Jednak Najwięksi dostawcy systemów do produkcji rowerów elektrycznych na rynku jak BOSCH ,YAMAHA ,SHIMANO ,BAFANG próbują walczyć z tego typu rozwiązaniami. Może się okazać że serwisant po podłączeniu do aplikacj diagnostycznej wykryje w systemie ingerencje i nie uzna bezpłatnej naprawy gwarancyjnej. Zamontowanie modułu w naszym silniku centralnym bez wątpienia wpłynie też negatywnie na zasięg roweru. 

Podsumowując, rower ze wspomaganiem elektrycznym został zaprojektowany aby zmaksymalizować komfort jazdy oraz zwiększyć zasięg dla zwykłego cyklisty. Jazda na rowerze z prędkością powyżej 40km/h staje się mało przyjemna oraz po prostu niebezpieczna. Pomijamy tu oczywiście jazdę wyczynową ale to bardzo wąskie grono rowerzystów. Pocieszający jest fakt że urzędnicy w Brukseli zauważyli problem sciągania z Chin rowerów oraz podzespołów do konwersji bez atestów - co miejmy nadzieję zaowocuje większym bezpieczeństwem na drogach.

Zobacz również: miejskie rowery elektryczne

Czy Policja sprawdza moc roweru elektrycznego?

Czy Policja sprawdzi moc roweru elektrycznego

Z roku na rok rowerów elektrycznych na polskich drogach przybywa. Przybywa też rowerów o zmienionych parametrach. Są przypadki łapania przez Policję cyklistów przekraczających 50km/h w terenie zabudowanym ale niestety, szerzej nikt się jeszcze nad tym nie pochylił, w odróżnieniu od hulajnóg. Wymagało by to oczywiście odpowiednich szkoleń dla policjantów oraz narzędzi. Szczegółowa diagnostyka jest wykonywana tylko gdy rower elektryczny uczestniczy w wypadku. Policjant na drodze nie jest w stanie sprawdzić czy e-bike ma “zdjęte” ograniczenia fabryczne. A kara jaką może nałożyć za poruszanie się pojazdem niedopuszczonym do ruchu to mandat w wysokości 500zł. 

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Oświetlenie rowerowe ranking 2023

Gdzie wyrzucić stare opony rowerowe?

Jak wybrać rowerek dla dziecka?

Inne artykuły z tej kategorii

blog
Ranking rowerów elektrycznych 2024 - Wybierz dobry rower elektryczny!
DATA:2024-04-08
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Rowery elektryczne przewodnik

Odkryj przyszłość mobilności z naszym rankingiem rowerów elektrycznych 2024! Dowiedz się, jak wybrać idealny model dla siebie i dlaczego rower elektryczny jest doskonałym wyborem na dojazdy do pracy. czytaj więcej

blog
Polski rower elektryczny
DATA:2022-10-22
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Rowery elektryczne przewodnik

Rosnąca popularność rowerów elektrycznych w Polsce nie uszła uwadze naszych rodzimych producentów rowerów. Coraz więcej marek dołącza elektryczny rower do swojej oferty, często szukając rozwiązań autorskich, pomagających wyróżnić się na rynku rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Jednym z takich producentów jest firma Zasada Bikes (znana z produkcji tradycyjnego roweru od ponad 25 lat), której rowery są dostępne w naszym sklepie internetowym. Od prawie 10 lat rozwijają oni projekty rowerów elektrycznych we współpracy z Instytutem Mechatroniki Politechniki Łódzkiej. Zaowocowało to, stworzeniem pierwszego, Polskiego silnika do e-bike w piaście oraz dużym gronem zadowolonych klientów.           czytaj więcej

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż