MEGA PROMOCJE JESIEŃ 2024 - MEGA PROMOCJE JESIEŃ 2024 - MEGA PROMOCJE JESIEŃ 2024- MEGA PROMOCJE JESIEŃ 2024

Przerzutki tylne Shimano

DATA:04.01.2023
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Porady rowerowe
blog
Z tego artykułu dowiesz się:

Tylna przerzutka Shimano - Historia powstania

Historia przerzutek rowerowych tylnych Shimano rozpoczęła się w 1957 roku. 3 biegi, bo tyle była w stanie obsłużyć biegów pierwsza przerzutka, rozpoczęła historyczny bieg wydarzeń, tworząc niezwykły obraz współczesnego kolarstwa.

Lata 70-te, a dokładnie 1974, to wprowadzenie systemu indeksowania, a dokładnie pozycjonowania i system POSITRON. To nic innego jak ustalone w budowie przerzutki pozycje określające gdzie powinien znajdować się dany bieg , a sama przerzutka powinna się zatrzymać.

Lata 70-te to model przerzutki tylnej CRANE.

1980 i pierwsza aerodynamiczna grupa DURA-ACE

1982 to powstanie pierwszej grupy XT i 105. Z kultową przerzutką M700, i jeleniem w logo, które już nigdy później się nie pojawiło na przerzutkach Shimano. W 1984 roku XT i D-A otrzymują SIS. Przerzutki tył mogą pracować precyzyjniej.

1991 rok wprowadza w świecie MTB pierwszego XTR-a M900 i system HYPERGLIDE.

2009 przyniósł nowy system obsługi elektronicznej przerzutek, czyli Di2.

Obecne lata to systemy sprzęgłowe, SHADOW +, HG+, LINK GLIDE.

Tyle z historii.

Może teraz o budowie przerzutki tył.

 

Budowa przerzutki tylnej Shimano

Każda przerzutka tylna od Shimano, składa się z:

  • korpusu
  • wózka ( wewnętrznego i zewnętrznego )
  • kółek ( prowadzącego i napinającego )
  • śrub regulacyjnych i mocujących
  • sprężyn naciągowych
  • servo mechanizm i bateria ( w przypadku systemu Di2)

Przerzutka tylna – różne modele

Rodzina tylnych przerzutek Shimano dzieli się na kilka kategorii ze względu na przeznaczenie:

  • Szosa (RSX, RX100, 600, 2200, 2300, A050, A070, Claris, Sora, Tiagra, 105, 105 Di2, Ultegra, Ulterga RX, Ultegra Di2, Dura-Ace, Dura-Ace Di2)
  • Mtb ( STX, STX RC, Hone, Exage, DX, Deore LX, Deore DX, Airlines, 70GS, 100GS, 200GS, Tourney, Altus, Acera, Alivio, Deore, SLX, XT, XT Di2, XTR, XTR Di2, ZEE, SAINT)
  • Trekking (Alivio, Deore, Deore LX, Deore XT)
  • Gravel (GRX, GRX Di2)

Można jeszcze, przypisać poszczególne modele do danych grup rowerowych, jednak, powstałaby obszerna publikacja, która znając Shimano, zdezaktualizowałaby się dość szybko.

Jak dobrać przerzutki tylne do rowerów?

Kwestia dobrania przerzutki, jej odpowiedniego wariantu, tak aby wszystko działało prawidłowo, powinna opierać się o zalecenia producenta.

Przede wszystkim kwestia przełożeń, czyli ile rzędowy system ma ona obsługiwać. Dopasowanie przerzutki do systemów 12 rzędowych, powinno być oparte m.in o wielkość kasety. Tu wkracza tzw. pojemność. Należy pamiętać, że źle dobrana względem zębatek przednich i tylnych, prowadzi do niewykorzystania pełnego potencjału napędu.

Systemy 12-rzędowe, czy 11-rzędowe, to systemy niekompatybilne w działaniu, niezależnie od pojemności. Tak samo wyglądają komponenty 10- czy 9-rzędowe. Poniżej sprawa się nieco upraszcza i wybacza.

Wszystko to dotyczy tak samo modeli szosowych, mtb jak i graveli czy trekkingowych.

Różnice, dotyczą głównie długości wózków. Materiały z którego są wykonane nie dodają i nie ujmują technologii kompatybilności.

Im wyższej klasy osprzęt, tym bardziej profesjonalny, bardziej odporny na zabrudzenia i co się z tym wiąże sprawność i niezawodność. Mimo mniejszej masy, elementy profesjonalnego napędu to gwarancja stabilności zmiany przełożeń nawet pod ogromnym obciążeniem, przy zachowaniu nadanej prędkości użytkowej.

Wśród asortymentu przerzutek Shimano, odnaleźć można grupy turystyczne, odpowiedzialne za komfort podróży rowerem.

Grupy ekstremalne ( ZEE, SAINT), odpowiedzialne są za totalną niezawodność i wytrzymałość w najbardziej wymagających warunkach. Nie ma w nich miejsca na zastanowienie - zadziała?, czy nie zadziała?

Ma działać.

W swojej ofercie firma Shimano, posiada grypy dla amatorów, poczatkujących i zaawansowanych kolarzy szosowych, szutrowych, czy mtb.

Dla zasobniejszych portfeli jest Di2, choć coraz bardziej dostępne (, np. 105), staja się idealnym kompromisem pomiędzy ceną a technologią.

Sposób montażu przerzutki tylnej

Montaż wymaga zazwyczaj posiadania podstawowych kluczy imbusowych.

Rozpinanie łańcucha nie jest konieczne, choć zdecydowanie ułatwia montaż i demontaż.

Odkręcenie śruby mocującej linkę to nie problem, tak jak 5mm kluczem śruby mocującej przerzutkę do ramy.

Następnie, przeciągamy łańcuch przez kółka, chyba że postanawiamy nie rozpinać łańcucha.

Wtedy rozkręcamy wózek. najczęściej imbus 3 mm.

Wszystko.

Odwrotna kolejność montażu. Przed zamontowaniem warto sprawdzić prostolinijność haka, i w razie konieczności skorygować.

Montaż jest dosyć prosty.

Inna rzecz to jej regulacja.

Ustawienie zakresu, opasania łańcucha, odległości od zębatki, regulacji przełożeń...to nieco więcej.

Gdzie kupić przerzutki rowerowe tylne?

Nie tylko kupić, ale i zamontować. Nasz internetowy sklep rowerowy, oferuje nie tylko pomoc w zakresie doboru, zakupu, ale i serwisu.

Posiadamy przerzutki marki Shimano oraz inne produkty tej firmy. Zaufaliśmy jakości, a będąc najpopularniejszą marką i najbardziej rozpoznawalną, zagwarantowało nam jakość na najwyższym poziomie. Produkty tej marki pozwalają nam w pełni korzystać z technologii dostępnej dla...każdego. Ciesz się z kompleksowej obsługi naszej firmy. Zaufaj nam. Zajrzyj na bikemia.com i wybierz z setek produktów najlepszych dla Ciebie.

 

Przeczytaj więcej : 

Jazda na rowerze - efekty

Tani rower czy warto kupić

Inne artykuły z tej kategorii

blog
Sprawdzone sposoby na piszczące hamulce w rowerze!
DATA:2024-02-06
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Porady rowerowe

Piszczące hamulce w rowerze mogą być problemem, ale mamy rozwiązania! Odkryj przyczyny i skuteczne metody eliminacji tego irytującego dźwięku w naszym szczegółowym przewodniku. czytaj więcej

blog
Ranking rowerów miejskich 2024
DATA:2024-01-01
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Porady rowerowe

Rok 2024 przynosi nowe wyzwania i możliwości dla miłośników dwóch kółek, zwłaszcza tych, którzy cenią sobie komfort i funkcjonalność podczas codziennych przejazdów po miejskich ulicach. W tym artykule, prezentujemy "Ranking Rowerów Miejskich 2024" – przewodnik po najwyższej jakości rowerach, które łączą w sobie nowoczesne designy, innowacyjne technologie i wygodną pozycje. Opiszemy które modele marki Maxim stalowe lub aluminiowe, zasługują na uwagę w tegorocznym zestawieniu, przedstawimy najczęściej kupowane rowery polskiego producenta. czytaj więcej

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż