BUTY ROWEROWE - PROMOCJE - BUTY ROWEROWE - PROMOCJE - BUTY ROWEROWE - PROMOCJE - BUTY ROWEROWE - PROMOCJE - BUTY ROWEROWE

Klocki hamulcowe rowerowe

Czytaj więcej...
Sortuj:
32 produktów
WYPRZEDAŻ
Klocki hamulcowe ZEIT Z-410 szosowe6116
24,65 29,00
WYPRZEDAŻ
Klocki hamulcowe AUTHOR ABS-3CC 4 szt.5254
46,76 55,01
WYPRZEDAŻ
Klocki hamulca ALLIGATOR HR-800I  MAGURA4106
26,10 29,00
WYPRZEDAŻ
Klocki hamulcowe SHIMANO BR-4700 TIAGRA/SORA3399
47,20 59,00
WYPRZEDAŻ
Klocek hamulca SHIMANO R55C3 BR-6700 ULTEGRA1717
28,00 70,00

Klocki i okładziny hamulcowe do roweru w bikemia.com 

Klocki hamulcowe i okładziny do roweru to elementy hamulcowe znajdujące się w hamulcach szczękowych i tarczowych. Klocki hamulcowe są umieszczone w specjalnych zaciskach lub szczękach, a ich zadaniem jest hamowanie obracających się tarcz hamulcowych lub obręczy, które z kolei hamują koła roweru. Klocki hamulcowe są kluczowymi elementami systemu hamulcowego roweru, a ich jakość i stan mają bezpośredni wpływ na skuteczność hamowania i bezpieczeństwo jazdy. Istnieją różne rodzaje klocków i okładzin hamulcowych, a ich dobór zależy od rodzaju hamulców i warunków, w których rower będzie użytkowany. Są to elementy podatne na eksploatacje, warto kontrolować ich zużycie i w odpowiednim czasie wymieniać. Okładziny hamulcowe do roweru to element klocka w hamulcach typu V-brake, które zaciskają się za po przez naciąganie linki za pomocą dźwigni. Rowerzysta zaciska dźwignie która znajduje się na kierownicy i powoduja zatrzymanie roweru. Nasz sklep rowerowy posiada w swojej ofercie klocki metaliczne, gumowe czy żywiczne takich marek jak Shimano, Tektro i Baradina.

W naszym sklepie znajdziesz bogatą oferte klocków hamulcowych najlepszych producentów. Jeżeli masz wątpliwości, koniecznie zadzwoń do nas. Doradzimy Ci dobrać klocki do Twojego roweru. 

Jakie klocki hamulcowe do roweru wybrać?

Przy wyborze klocków do hamulców należy warto zwrócić uwagę model hamulca (tarczowy lub szczękowy), system hamulcowy ( m.in Shimano), a także asortyment oferowany przez sklep, w którym zamierzamy je kupić. Można znaleźć różne modele klocków hamulcowych, m.in. organiczne lub metaliczne, które różnią się trwałością, efektywnością i skutecznością hamowania. Ta ważna części układu hamowania może działać z różną szybkością w zależności od warunków atmosferycznych. Na funkcjonowanie układu hamulcowego może mieć zbyt mocne używanie go w jednośladzie, co może wiązać się z wymianą klocków hamulcowych w rowerze na mocniejsze np. klocki półmetaliczne. W rowerach MTB potrafią się one zużywać w szybszym czasie ze względu na przeznaczenie tego typu pojazdu. Jeśli preferujesz jazdy rekreacyjne i Twoje hamulce nie są narażone na gwałtowne użytkowanie, to gwarancja rzadszej wymiany części rowerowych. 

Rodzaje klocków rowerowych hamulcowych

Istnieją różne modele klocków hamulcowych do roweru, w zależności od typu hamulców, na które są przeznaczone. Klocki do hamulców rowerowych szczękowe - stosowane w hamulcach szczękowych, posiadają gumowe okładziny, które stykają się z obręczami kół i powodują hamowanie. Maja zastosowanie w rowerach miejskich i tańszych modelach. Klocki do hamulców tarczowych - zazwyczaj wykonane z metalu i posiadające różne kształty okładzin i mogą być np. organiczne, metaliczne lub półmetaliczne. Hamowanie następuje poprzez ścieranie się okładzin klocków z tarczą hamulcową. Klocki hamulcowe V-break, stosowane w układach szczękowych, posiadają gumowe okładziny i są przeznaczone do rowerów miejskich i trekkingowych. Klocki hamulcowe do hamulców hydraulicznych - stosowane w hamulcach hydraulicznych, zazwyczaj wykonane z metalu i posiadające różne kształty okładzin i klocków hamulcowych. Sprawdź naszą ofertę i wybierz odpowiednie klocki hamulcowe do Twojego roweru.

Co ile wymieniać klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe należy wymieniać w zależności od intensywności jazdy rowerzysty, wpływ na to ma styl jazdy, warunki drogowe i rodzaj hamulców. Jednak jeśli często jeździsz w miejskim warunkach lub na górskich terenach, konieczność wymiany może pojawić się dwa razy w sezonie dla bezpieczeństwa powiązanych komponentów tj. obręcz koła. Najważniejsze jest regularne sprawdzanie stanu klocków hamulcowych i monitorowanie ich zużycia, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli słyszysz niepokojące dźwięki podczas hamowania lub odczuwasz spadek siły hamulców, konieczna jest natychmiastowa inspekcja i ewentualna wymiana klocków hamulcowych.

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych

Koszt wymiany klocków hamulcowych w rowerze może wynosić  od 20 do 80 zł, cena zależy od kilku czynników, przede wszystkim od rodzaju hamulców (np. hamulce tarczowe czy hamulce szczękowe), a także typ hamulca m.in mechaniczny czy hydrauliczny. Wymiana klocków w hamulcu hydraulicznym wiąże się również z odpowietrzeniem całego układu i to są dodatkowe koszty który musi ponieść zleceniodawca. Rezygnacja z tej usługi spowoduje niższą siłę hamowania i szybsze zużycie wymienionych komponentów. W przypadku hamulca mechanicznego w trakcie wymiany klocków warto wymienić linkę z pancerzem. W większości przypadkach gdzie klocki hamulcowe podlegają wymianie, należy zlecić przegląd całego układu hamulcowego, dobrze działający gwarantuje nam bezpieczeństwo w trakcje jazdy rowerem w każdych warunkach.

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Aby prawidłowo wymienić klocki hamulcowe w rowerze, należy wykonać czynności serwisowe o odpowiedniej kolejności. Zachowanie odpowiedniej kolejności tych czynności i prawidłowe ich wykonanie spowoduje że samodzielnie wykonasz wymianę klocków w swoim lub bliskiej Ci osobie rowerze.

  • Rower należy umieścić w stojaku serwisowym lub ustawić go stabilnie, tak aby podczas prac serwisowych nie przewrócił się na podłoże lub na Ciebie.
  • Kolejny krok do demontaż zużytych klocków w hamulcach typu V-Break należy rozpiąć hamulec lub poluzować linkę hamulcową. Odkręcamy śrubę mocującą klocek i wyjmujemy zużyte klocki. Po wykonaniu tej czynności warto oczyścić miejsce montażu z zgromadzonego pyłu lub starego błota.
  • Zamocowanie nowych klocków wiąże się z prawidłowym ustawieniem ich względem obręczy koła tak aby równomiernie i całą powierzchnią stykały się z obręczą podczas zaciskania się szczęk. Ważne jest również prawidłowe dokręcenie śruby mocującej z prawidłową siłą.
  • Kiedy klocki są prawidłową zamontowane, należy zapiąć hamulec lub naciągnąć linkę hamulca. Po tej czynności sprawdzić pracę hamulca czy każda strona szczęka zaciskowych pracuje w tym samym zakresie. Jeśli tak nie jest i koło obraca się z obciążeniem, należy wyregulować hamulec po przez naciąg linki i śruby naciągu sprężyny na ramieniu V-Break.

Pamiętaj, że dokładne instrukcje mogą się różnić w zależności od rodzaju hamulców i roweru. Jeśli nie jesteś pewien, jak wymienić klocki hamulcowe w swoim rowerze, zawsze warto skonsultować się z fachowcem lub skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu rowerowego.

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż