Klocki hamulcowe rowerowe

Sortuj:
43 produktów
WYPRZEDAŻ
Klocki hamulcowe ZEIT Z-410 szosowe6116
24,65 29,00
WYPRZEDAŻ
Klocki hamulcowe AUTHOR ABS-3CC 4 szt.5254
46,76 55,01

Co ile wymieniać klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe należy wymieniać w zależności od intensywności jazdy rowerzysty, wpływ na to ma styl jazdy, warunki drogowe i rodzaj hamulców. Jednak jeśli często jeździsz w miejskim warunkach lub na górskich terenach, konieczność wymiany może pojawić się dwa razy w sezonie dla bezpieczeństwa powiązanych komponentów tj. obręcz koła. Najważniejsze jest regularne sprawdzanie stanu klocków hamulcowych i monitorowanie ich zużycia, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli słyszysz niepokojące dźwięki podczas hamowania lub odczuwasz spadek siły hamulców, konieczna jest natychmiastowa inspekcja i ewentualna wymiana klocków hamulcowych.

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych

Koszt wymiany klocków hamulcowych w rowerze może wynosić  od 20 do 80 zł, cena zależy od kilku czynników, przede wszystkim od rodzaju hamulców (np. hamulce tarczowe czy hamulce szczękowe), a także typ hamulca m.in mechaniczny czy hydrauliczny. Wymiana klocków w hamulcu hydraulicznym wiąże się również z odpowietrzeniem całego układu i to są dodatkowe koszty który musi ponieść zleceniodawca. Rezygnacja z tej usługi spowoduje niższą siłę hamowania i szybsze zużycie wymienionych komponentów. W przypadku hamulca mechanicznego w trakcie wymiany klocków warto wymienić linkę z pancerzem. W większości przypadkach gdzie klocki hamulcowe podlegają wymianie, należy zlecić przegląd całego układu hamulcowego, dobrze działający gwarantuje nam bezpieczeństwo w trakcje jazdy rowerem w każdych warunkach.

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Aby prawidłowo wymienić klocki hamulcowe w rowerze, należy wykonać czynności serwisowe o odpowiedniej kolejności. Zachowanie odpowiedniej kolejności tych czynności i prawidłowe ich wykonanie spowoduje że samodzielnie wykonasz wymianę klocków w swoim lub bliskiej Ci osobie rowerze.

  • Rower należy umieścić w stojaku serwisowym lub ustawić go stabilnie, tak aby podczas prac serwisowych nie przewrócił się na podłoże lub na Ciebie.
  • Kolejny krok do demontaż zużytych klocków w hamulcach typu V-Break należy rozpiąć hamulec lub poluzować linkę hamulcową. Odkręcamy śrubę mocującą klocek i wyjmujemy zużyte klocki. Po wykonaniu tej czynności warto oczyścić miejsce montażu z zgromadzonego pyłu lub starego błota.
  • Zamocowanie nowych klocków wiąże się z prawidłowym ustawieniem ich względem obręczy koła tak aby równomiernie i całą powierzchnią stykały się z obręczą podczas zaciskania się szczęk. Ważne jest również prawidłowe dokręcenie śruby mocującej z prawidłową siłą.
  • Kiedy klocki są prawidłową zamontowane, należy zapiąć hamulec lub naciągnąć linkę hamulca. Po tej czynności sprawdzić pracę hamulca czy każda strona szczęka zaciskowych pracuje w tym samym zakresie. Jeśli tak nie jest i koło obraca się z obciążeniem, należy wyregulować hamulec po przez naciąg linki i śruby naciągu sprężyny na ramieniu V-Break.

Pamiętaj, że dokładne instrukcje mogą się różnić w zależności od rodzaju hamulców i roweru. Jeśli nie jesteś pewien, jak wymienić klocki hamulcowe w swoim rowerze, zawsze warto skonsultować się z fachowcem lub skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu rowerowego.

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż