Większość Polek i Polaków potrafi jeździć na rowerze już od najmłodszych lat. Choć oczywiście dłuższe trasy, szczególnie w okolicach gór i wyżyn, mogą stanowić spore wyzwanie, zazwyczaj nie jest to bardzo wymagający czy skomplikowany sport, a pozytywne efekty mogą zaskoczyć i przekonać nawet zatwardziałych kanapowców.
To oczywiste, że jazda na rowerze rozwija praktycznie wszystkie partie mięśni nóg. Ale nie tylko! Dzięki temu, że podczas jazdy na rowerze nieustannie utrzymujemy równowagę i sterujemy kierownicą, wzmacniane są również nadgarstki, ramiona, plecy, pośladki, biodra, a nawet często najbardziej problematyczna część ciała, czyli brzuch. Panie marzące o smukłej sylwetce nie muszą jednak obawiać się optycznego rozrostu mięśni, czasem określanego jako “męski”. Aby uzyskać sylwetkę kulturysty, potrzebne jest większe obciążenie, np. podczas podnoszenia ciężarów na siłowni. W trakcie jazdy na rowerze mięśnie stają się silne i mocne, ale nie za duże. Świadczy o tym wygląd zawodowych kolarzy. Rozwój mięśni jest zależny od ustawień przerzutek, rodzaju terenu i postawy podczas jazdy. Pozycja pochylona będzie bardziej wpływać na górne partie mięśni niż wyprostowana.
Musimy pamiętać o kilku sprawach. W połączeniu z dietą jazda na rowerze skutecznie wspomaga odchudzanie. Równomierny, stały wysiłek stanowi efektywny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej. Tę aktywność możemy zaliczyć do ćwiczeń typu cardio. Ilość utraconych kalorii zależy od płci, wagi, szybkości jazdy oraz nachylenia trasy. Nawet niezbyt szybka jazda (około 20 km/h) może spalać już od 400 kalorii w ciągu godziny. Lepsza kondycja i wytrzymałość uzyskana podczas jazdy na rowerze może być także punktem wyjściowym do innych ćwiczeń. Ponadto umięśniony organizm szybciej spala kalorie. Najlepiej zaplanować przynajmniej trzydziestominutowy trening, żeby mieć pewność, że zaczęła się spalać tkanka tłuszczowa.
Zazwyczaj, jeśli chcemy poćwiczyć pamięć, sięgamy po krzyżówki lub suplementy diety. Rower nie kojarzy nam się raczej z rozwojem intelektualnym. Tymczasem badania wykazały, że jazda na rowerze zauważalnie poprawia funkcje poznawcze, takie jak pamięć i koncentracja. Na tyle, że pozytywne efekty widoczne są również w przypadku ADHD lub choroby Parkinsona. Nawet jeśli nie masz takich problemów, na pewno nie zmartwi Cię fakt, że Twój mózg w zamian za systematyczne ćwiczenia odwdzięczy Ci się sprawnym funkcjonowaniem przez długie lata.
Lekarze powinni zapisywać swoim pacjentom jazdę na rowerze na receptę. Zdrowotnych korzyści jazdy na rowerze jest wiele. Kolarze mają większą pojemność płuc i lepsze krążenie. W mniejszym stopniu grozi im udar, choroba serca, zawał, a nawet rak. Systematyczne pedałowanie poprawia wydolność organizmu, koordynację ruchową, obniża ciśnienie i poziom złego cholesterolu, a także reguluje poziom cukru. Badania wykazały również, że jeżdżąc na rowerze, wdychamy mniej zanieczyszczeń powietrza, niż siedząc w samochodzie, a organizm jest odpowiednio dotleniony. Istotnym może także okazać się fakt, że jazda na rowerze mniej obciąża stawy kolanowe niż popularne bieganie.
Każda aktywność fizyczna powoduje wzmożoną produkcję endorfin i serotoniny, powszechnie zwanej “hormonem szczęścia”. Regularna jazda na rowerze redukuje poziom stresu i problemy ze snem. Może być skutecznym i naturalnym antydepresantem. Ekspozycja na słońce wspomaga produkcję witaminy D, której niedobory prowadzą do depresji i lęków. Wspólne jeżdżenie na rowerze z przyjaciółmi, ze znajomymi, z partnerem lub rodziną jest świetną, wzmacniającą więzi rozrywką. Jeśli dodamy do tego zadowolenie z przejechanych tras oraz możliwość zwiedzania ciekawych punktów turystycznych i podziwiania krajobrazów, okaże się, że podczas jazdy na rowerze pozytywnie zmienia się nie tylko ciało, ale także osobowość. Rowerzyści stają się bardziej wytrwali, pewni siebie i zadowoleni z życia.
Mimo że jazda na rowerze pozytywnie wpływa na zdrowie, niektóre ze schorzeń mogą wykluczać uprawianie tego sportu. Należą do nich np. silne zwyrodnienie kręgosłupa i problemy z błędnikiem. W razie wątpliwości warto przed zakupem roweru skonsultować się z lekarzem.
Jazda na rowerze jest obecnie modną formą spędzania wolnego czasu. Nic dziwnego! W zależności od rodzaju roweru (miejski, górski, szosowy) i poziomu trudności7 wybranej trasy, z zalet roweru mogą korzystać prawie wszyscy: dzieci, dorośli, ci z lepszą kondycją i ci z trochę słabszą. Nawet maluchy mają swoje rowerki biegowe! Można jeździć rowerem w sposób bardziej wyczynowy, ambitnie pokonując w szybkim tempie kolejne kilometry, ale pożyteczna dla zdrowia i kondycji będzie także relaksująca, wolniejsza wycieczka. Warto, bo jazda na rowerze jest zdrowa. To także korzyści dla środowiska i własnego portfela – połączyć przyjemne z pożytecznym i codzienne stanie w korkach w drodze do pracy, szkoły lub sklepu zamienić na rowerową przejażdżkę. Efekty przyjdą same!
Przeczytaj więcej :Ile kalorii spalamy jeżdząc na rowerze
Rowery z kategorii gravel to rower który powstał to pokonywania setek kilometrów z bagażami lecz bez cierpienia, czyli z wygodna geometrią. Na początku ery było wielu sceptyków którzy uważali ze "mamy grawel w domu" tymczasem gravel w domu to był rower przełajowy który został stworzony do wygrywania wyścigów, a nie do leniwej wycieczki do lasku na piwo czy wycieczek po szosie. czytaj więcej
W dzisiejszych czasach, rower stał się jednym z najpopularniejszych środków transportu. Chociaż wiele osób decyduje się na zakup nowego roweru, to niektórzy decydują się na wymianę łańcucha. Wymiana łańcucha jest jednym z najczęściej wykonywanych napraw przy rowerach, a wybór odpowiedniego łańcucha może okazać się trudnym zadaniem. W tym artykule przedstawimy, jak dobrać odpowiedni łańcuch do roweru czytaj więcej