Podobnie jak przy zakupie roweru tradycyjnego, tak i tutaj musimy zastanowić się przede wszystkim nad przeznaczeniem naszego przyszłego jednośladu.
Do dojazdów do pracy, szkoły polecamy wybór roweru miejskiego z baterią. Zapewni on wyprostowaną, komfortową pozycję, koła w rozmiarze 28" z wąskimi oponami generują mniejsze opory toczenia. W tej grupie jednośladów znajdziemy również dodatki takie jak bagażnik, błotniki i stopka, które poprawią użyteczność roweru w czasie jazdy po mieście. Często spotkamy tutaj damskie ramy, z obniżoną rurą ułatwiającą wsiadanie i jazdę w luźnym, codziennym stroju.
Osoby lubiące wypady za miasto i w góry powinny kupić rower elektryczny mtb, zwane potocznie rowerem górskim. Główne cechy takiego pojazdu, to grube opony (ponad 2 cale), wytrzymała rama, amortyzator przedni, przełożenia przerzutek pozwalające pokonywać strome podjazdy oraz mocne hamulce tarczowe. W bardziej zaawansowanych rowerach spotkamy również amortyzator tylny (full suspension), umożliwiający bezpieczne pokonywanie bardzo szybkich zjazdów. E-mtb to jedna z najpopularniejszych kategorii e-bike, to w połączeniu z wysokimi wymaganiami stawianymi przez górskie trasy powoduje, że to właśnie w elektrycznych rowerach górskich spotkamy najwięcej innowacji. Niestety w parze z innowacją idzie wyższa niż w przypadku innych typów rowerów cena. Najlepsze rowery mtb z wspomaganiem kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Dla tych, którzy szukają roweru uniwersalnego, którym mogliby w niedzielę pojechać na wycieczkę do lasu, a w poniedziałek dojechać do pracy, powstały rowery trekkingowe i crossowe. Posiadają one wciąż komfortową pozycję, natomiast grubsze opony pozwalają zjechać też z asfaltu.
Jeśli Twoją główną obawą jest to, że e-bike będzie zajmował za dużo miejsca podczas przechowywania czy transportu samochodem, to pomyśl o składanym rowerze elektrycznym. Oprócz oczywistej możliwości składania ramy, składaki mają mniejsze koła, są lżejsze dzięki zastosowaniu mniejszych baterii i silników o mocy niższej niż w "dużych" rowerach.
Najprostsze konstrukcje, spotykane często w rowerach miejskich to silniki umieszczone w piaście koła przedniego lub tylnego. Sterownik będący mózgiem takie systemu wspomagania, po wykryciu ruchu korbą daje sygnał do silnika, aby ten zaczął nam pomagać. Taki typ silnika spotkamy w najtańszych rowerach.
Bardziej zaawansowanym systemem jest silnik umieszczony w okolicach korby, co pozwala lepiej wyważyć rower (ma to szczególne znaczenie w mtb, gdzie czasem trzeba oderwać się od ziemi). Dodatkowo taki silnik w supporcie wyposażony jest w czujnik nacisku na korbę, wykrywa on jak mocno pedałujemy i reguluje moc silnika. Czyli im mocniej pedałujemy, tym mocniej silnik nas wspomaga. Jednym z najpopularniejszych silników tego typu jest shimano steps.
W końcu bez prądu nawet najbardziej zaawansowany system wspomagania nie będzie działał. Jakie parametry są najważniejsze? Przede wszystkim pojemność baterii, określana jest w Amperogodzinach Ah lub Watogodzinach Wh. Największe pojemności spotkamy w rowerach górskich (często nawet 750Wh). Równie istotne jak pojemność jest umiejscowienie akumulatora. Najprostszy sposób przewożenia baterii, to umieszczenie jej w specjalnej szynie w bagażniku. Niestety taki sposób transportu powoduje, że środek ciężkości przesuwa się do góry, co czyni rower mniej stabilnym w czasie jazdy. Najlepiej pod tym względem wypadają akumulatory umieszczone wewnątrz ramy. Producenci zadbali o to, aby dało się taki akumulator wyjąć z roweru, np. na czas ładowania lub transportu roweru na bagażniku samochodowym. A propos ładowania, zastanawiasz się jak dużo czasu to zajmuje? Współczesne baterie litowo-jonowe potrzebują około 5-8 godzin aby się naładować do pełnej pojemności. Pozwala to pokonać do około 80 km na jednym ładowaniu.
Ostatnim elementem tej całej elektrycznej układanki jest panel sterowania. Najczęściej jest to kilka przycisków umieszczonych na kierownicy i wyświetlacz przypominający licznik rowerowy. Umożliwia to wybranie poziomu mocy silnika oraz pozwala odczytać parametry takie jak aktualna prędkość czy zasięg.
Pozwala on dojechać dalej, szybciej, dzięki czemu możemy zobaczyć więcej i czerpać z jazdy na rowerze jeszcze więcej przyjemności. Stanowi on też świetną alternatywę dla samochodu jako codziennego środka transportu. Trzeba pamiętać, że jazda na e-bike wciąż wymaga zaangażowania nas samych do napędzenia jednośladu. Nie jest to więc pojazd "dla leniwych" jak niektórzy mówią, lecz świetny pomysł na dostarczanie ciału zdrowej porcji codziennego ruchu.
Jaki rower elektryczny warto kupić? Myślisz o zakupie roweru ze wspomaganiem, ale nie wiesz który wybrać? A może wciąż wahasz się czy to dobry pomysł? Przeczytaj i dowiedz się jak znaleźć najlepszy rower elektryczny dla siebie. Ostatnie lata to ogromny wzrost popularności elektrycznych rowerów i chyba nie ma już wśród nas osoby, która choć raz nie pomyślałaby o zakupie roweru z napędem elektrycznym. Czym charakteryzuje się taki jednoślad w porównaniu do tradycyjnego roweru? Posiada on silnik zasilany z akumulatora, napęd ten wspomaga nas w czasie pedałowania, dzięki czemu jazda jest lżejsza i przyjemniejsza. Aktualne przepisy prawne ograniczają maksymalną prędkość wspomagania do 25 km/h oraz moc silnika do 250W. czytaj więcej
Akumulator jako elektrochemiczne źródło prądu jest bardzo istotnym elementem roweru wspomaganego elektrycznie. W niektórych modelach może on stanowić nawet 1/3 ceny całego roweru. Warto więc, przed zakupem swojego wymarzonego roweru, zastanowić się jaki typ baterii będzie dla nas najlepszy. Poznając parametry które cechują dany pakiet – istotne też jest poznać zasady, których musimy przestrzegać aby akumulator służył nam maksymalnie długo czytaj więcej