Rower to doskonały pojazd do przemieszczania się po mieście lub do rekreacyjnych wycieczek poza nim. Szczególnie w czasie, gdy benzyna jest coraz droższa, rower staje się jeszcze atrakcyjniejszym środkiem transportu. Z pozoru składa się z kilku mało skomplikowanych części, jednak każdy zapalony rowerzysta wie, że nie jest to wcale takie proste. Jeśli więc chcemy wiedzieć, jak działa nasz dwukołowiec, warto dobrze zapoznać się z jego konstrukcją. Z czego zbudowany jest rower? To ważne szczególnie w przypadku, w którym planujemy zostać z nim na dłużej. Poniżej artykuł opisujący poszczególne części.
Aby można było wygodnie siedzieć na naszym rowerze, musi on mieć dobrze wyprofilowaną ramę, której wielkość będzie odpowiadała naszym potrzebom. Warto wiedzieć, że jest to podstawa kształtu roweru i to dzięki niej wszystkie jego pozostałe komponenty mogą pozostać we właściwym dla siebie miejscu.
Standardowo rama jest wykonana z rurek połączonych ze sobą w taki sposób, aby stworzyć dwa stabilne trójkąty, charakterystyczne trójkąty. Przedni trójkąt składa się z rury górnej, dolnej i podsiodełkowej. Pionowa rura podsiodełkowa u góry ma otwór na podstawę siodełka, natomiast u dołu miejsce na mufę suportu przydatną w momencie montowania systemu korbowego. Górna i dolna rura łączą się z przodu, zamykając przedni trójkąt. Trójkąt tylny odpowiada za mocowanie koła i jednocześnie za przytwierdzenie go do trójkąta przedniego. Jego budowa nieco różni się od budowy trójkąta przedniego. Oprócz rurek przeznaczonych na ramę znajdują się w nim również widełki, między którymi montowane jest koło.
Warto wiedzieć, że wszystkie długości, wymiary rurek odpowiadają za komfort podczas jazdy. To między innymi ramę należy dopasować do swojej budowy i do swoich potrzeb podczas jazdy na rowerze.
Montowane na sztycy siodełko może być ustawiane w dowolnej, najwygodniejszej dla kierowcy pozycji. Dzięki rurze podsiodłowej i odpowiednim zaciskom jego mocowanie powinno być stabilne i pewne. Istotny jest też sam kształt siodełka. Inny będzie idealny do rekreacyjnej jazdy po łagodnych trasach np. na rowerze szosowym lub rowerze miejskim, inny do wycieczek górskich na rowerze górskim, a jeszcze inny do wyścigów. Ponadto istotne jest, aby dobrać siodełko pod rozstaw kości kulszowych — warto to zrobić, jeśli na rowerze jeździmy często i długo. Druga kwestia to wybór siodełka żelowego lub piankowego, przy czym żelowe daje nam o wiele lepszą amortyzację, niż to drugie. Warto dobrze zastanowić się nad kształtem i materiałem wykonania, gdyż od tego w dużej mierze zależy nasz komfort podczas jazdy.
Koła to coś, bez czego rower nie pojedzie, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ich dobór należy dopasować idealnie zarówno do wzrostu kierowcy, jak i do stylu jego jazdy. Na rynku dostępne są w tym celu koła o różnej średnicy oraz o zróżnicowanej grubości opon z bieżnikami na określone powierzchnie. Ważne, aby dobrać je bez pośpiechu, przy czym warto kierować się wiedzą profesjonalistów.
Z czego jednak składa się samo koło i jak mocowane jest do ramy? Otóż podstawowa budowa koła to łączące je z rowerem i jednocześnie pozwalające na swobodny obrót piasty, szprychy, które wychodzą z piasty i kończą się na zewnętrznej obręczy koła oraz opony wypełnione dętką lub też bez nich. To opony mają kontakt z podłożem, dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie ich między innymi do powierzchni, po której będą jeździć. Warto pamiętać, że przednie koło montowane jest na specjalnym widelcu, natomiast tylne mocuje się na wspomnianym już tylnym trójkącie ramy rowerowej.
Przednie koło wraz z widelcem to konstrukcja, która łączy ze sobą ramę oraz kierownice będącą tym elementem, dzięki któremu możemy sterować rowerem, a zatem przemieszczać się nim w dowolnym kierunku. Dokładny punkt łączenia ramy z rurą sterową jest ruchomy, a dzięki temu, że posiada tak zwane stery, możliwe jest utrzymanie pełnej kontroli ruchu. Rura sterowa łączy się z widełkami trzymającymi przednie koło. Widełki mogą być zarówno sztywne, jak i wyposażone w specjalny amortyzator, dzięki któremu jazda jest bardziej miękka, a zatem komfortowa. Od góry rura sterowa łączy się z kierownicą na dwa sposoby:
● system tradycyjny, w którym rurkę wpuszcza się do środka i blokuje za pomocą specjalnego systemu,
● system a-head, w którym mostek łączy się z rurą sterową za pomocą specjalnej zewnętrznej obejmy.
Ostatni element układu kierowniczego to tytułowa kierownica. Jej kształt dobiera się pod kątem swojej wygody, stylu jazdy i powierzchni, po której zamierza się jeździć najwięcej. Warto pamiętać, że na kierownicy montowane są układy sterownicze do hamulców i napędu, dlatego warto nad jej wyborem zastanowić się nieco dłużej.
Każdy z elementów konstrukcji roweru jest niezbędny do jego prawidłowej jazdy, również i układ napędowy. Składa się on z kilku newralgicznych elementów, z których każdy spełnia swoją ważną funkcję. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem układu napędowego są pedały, które są podparciem dla stóp i stanowią element napędzający resztę mechanizmu. Pedały połączone są z systemem korbowym, dzięki któremu możliwe jest uruchomienie ruchu obrotowego wprawiającego w działanie łańcuch. Łańcuch rowerowy z kolei odpowiada za to, by odpowiednio przenieść ruch z tylnych zębatek na przednie. Kolejna część to suport składający się z łożysk o kształcie kulek. Przez łożyska przekładana jest oś suportu. Na rynku dostępne są różne rodzaje suportu, a najpopularniejszym z nich w ostatnich latach jest ten z łożyskami w oddzielnych obudowach.
Zębatki tylne są wprawiane w ruch bezpośrednio za sprawa pedałowania, natomiast przednie odbierają ten ruch dzięki pracy łańcucha. I wreszcie przerzutki, którymi można sterować z poziomu kierownicy. Dzięki nim możemy zmienić położenie łańcucha względem zębatek, co pozwala na zmianę szybkości obracania się kół w odpowiedzi na pedałowanie. Przerzutki zmienia się za pomocą przewodów wraz z manetkami, lub też dzięki łączności bezprzewodowej.
Napęd roweru składa się z kilku kluczowych elementów. Są to: korba z pedałami, łańcuch, kaseta bądź wolnobieg oraz przerzutki. Korba, połączona z pedałami, przenosi siłę z nóg rowerzysty na łańcuch. Łańcuch, będący kluczowym elementem, przekazuje tę siłę na koło tylne za pośrednictwem kasety bądź wolnobiegu, który zawiera różne rozmiary zębatek. Przerzutki umożliwiają zmianę biegów, co pozwala dostosować wysiłek do warunków terenowych.
Dobra konstrukcja roweru, świetny układ kierowniczy i napędowy będą działać w pełni prawidłowo dopiero wtedy, gdy zostaną uzupełnione o sprawny, stabilny i skuteczny układ hamulcowy. W zależności od roweru i potrzeb kierowcy stosuje się dziś różne rozwiązania, w szczególności jednak hamulce rolkowe, tarczowe, i szczękowe oraz torpedo.
O hamulcach tarczowych mówi się, gdy do piasty zostaje przymocowana tarcza hamulcowa, która dzięki temu obraca się razem z kołem. Na tarczach tych zaciskają się zaciski otoczone okładziną, które swój punkt mocowania mają na ramie.
Możliwe jest też posiadanie hamulców szczękowych, które z kolei wymagają specjalnych powierzchni hamujących na obręczach zewnętrznych koła. Podczas hamowania klocki hamulcowe zaciskają się na wspomnianych obręczach, powodując zatrzymanie dwukołowca.
Hamulce rolkowe działają na podstawie nacisku podczas hamowania. Są zabudowane i w pełni funkcjonalne. Ostatnia opcja to charakterystyczne torpedo, które oznacza tyle, że podczas jazdy pedały naciskane do tyłu hamują jednoślad.
Teraz już wiemy z jakich części zbudowany jest rower. Każdy element konstrukcji jest istotny i jak widać, są niewielkie szanse, aby któryś z nich działał poprawnie bez drugiego. Wybierając rower, należy kierować się swoim komfortem, ale trzeba też pamiętać, że istotna jest jakość podzespołów i fachowa rada profesjonalistów.
Przeczytaj również:
Jak dobrać długość łańcucha rowerowego
Ranking lampek rowerowych przednich
Jak sprawdzić rozmiar kół w rowerze
Rok 2024 przynosi nowe wyzwania i możliwości dla miłośników dwóch kółek, zwłaszcza tych, którzy cenią sobie komfort i funkcjonalność podczas codziennych przejazdów po miejskich ulicach. W tym artykule, prezentujemy "Ranking Rowerów Miejskich 2024" – przewodnik po najwyższej jakości rowerach, które łączą w sobie nowoczesne designy, innowacyjne technologie i wygodną pozycje. Opiszemy które modele marki Maxim stalowe lub aluminiowe, zasługują na uwagę w tegorocznym zestawieniu, przedstawimy najczęściej kupowane rowery polskiego producenta. czytaj więcej
Merida Crossway to seria rowerów crossowych, charakteryzujących się wszechstronnością i wydajnością, co sprawia, że są idealne na wyprawę do miasta i ścieżki rowerowe poza nim. Rower jest zaprojektowany z myślą o łączeniu zarówno codziennego użytku w mieście, jak i wypraw rowerowych po szutrowych drogach. Nasz przegląd modeli Merida Crossway obejmuje wiele modeli, które różnią się osprzętem, geometrią ramy i wyposażeniem. W serii można znaleźć modele wyposażone w lekkie ramy aluminiowe lub jeszcze bardziej zaawansowane, wykonane z super lekkiego aluminium. Wszystkie modele posiadają amortyzowaną przednią widelec, co dodatkowo zwiększa komfort jazdy na nierównościach lub trudnym terenie. czytaj więcej