Najpierw jeśli tego wymaga, rower musimy czyścić z brudu, można do tego użyć dedykowanych środków czyszczących m.im szampon do roweru MUC OFF i płyn Speedclean czysta opona lub wystarczy po prostu woda z płynem do mycia naczyń i szmatka. Odradzamy stosowania myjek wysokociśnieniowych przeznaczonych do mycia aut. Ich ciśnienie powoduje przedostawanie się wody do piast, suportu i sterów i w efekcie wypłukiwanie smaru z tych komponentów. Gdy już pojazd został prawidłowo wyczyszczony i osuszony a czyszczenie roweru spowodowało usunięcie starego smaru na łańcuchu i kurzu na pozostałych elementach, rozpoczynamy przygotowania roweru do nowego sezonu. Jeśli czujesz się na siłach a Twój warsztat przy domowy jest odpowiednio wyposażony, to znak że serwisowanie roweru po sezonie zimowym pójdzie gładko. Mycie roweru to początek po tej czynności zwróć uwagę na ważne aspekty w swoim rowerze.
Pierwsze w sezonie, wiosenne pompowanie roweru to świetna okazja, żeby sprawdzić stan opon roweru. Oglądamy je dokładnie szukając pęknięć, przetarć. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na stan bieżnika naszych opon. Często zapominamy o tym w trakcie sezonu, ten pierwszy, wiosenny serwis, to idealny moment na nadrobienie tych zaległości. Pompując pamiętamy oczywiście o odpowiednim ciśnieniu, informacje o zakresie ciśnienia znajdziemy na boku opony (np. 2.5 – 5 bar). Pompować możemy też na stacji benzynowej jeśli nie mamy pompki do roweru. Odpowiednie ciśnienie opony to bezpieczeństwo i komfort jazdy na rowerze, zwłaszcza podczas jazdy po nierównościach. Zbyt małe ciśnienie w ogumieniu może uszkodzić oponę i dętkę w naszym rowerze, a zbyt duże powoduje szybsze zużycie się obręczy rowerowe. W tym wypadku serwisy rowerowe wymieniają całe koła, co wiąże się dodatkowym kosztem w przygotowaniach do sezonu rowerowego.
To ten element roweru na którym szczególnie trzeba się pochylić. Ma on w końcu bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Zaczynamy od sprawdzenia stanu zużycia naszych klocków, okładzin i tarcz hamulcowych. Jeśli posiadamy tradycyjne hamulce szczękowe V-Break, to sprawdzamy też stan zużycia bocznych ścianek obręczy rowerowych. W przypadku piszczenia obu rodzajów tych hamulców, jest to informacja dla użytkownika o wymianie klocków i odtłuszczenia tarczy hamulcowej lub obręczy, dedykowanymi odtłuszczaczami ( FENWICKS 500 ) do hamulca rowerowego. Następnie oglądamy w jakim stanie są linki i pancerze, szukamy ewentualnych rozwarstwień linki i pęknięć pancerza. Teraz stojąc obok roweru możemy zacisnąć hamulce, zwracając uwagę czy klamka nie dotyka chwytu kierownicy po wciśnięciu hamulca do końca" oraz czy jesteśmy w stanie zablokować koło rowerowe. Jeśli koło pozostaje dalej w ruchu dla swojego bezpieczeństwa zaleca się wymianę elementów eksploatacyjnych całego układu ( klocki lub okładziny, linki i pancerza ) Po tych zabiegach możemy już bezpiecznie hamować i rozpocząć sezon rowerowy.
Pozornie niegroźne, delikatne ruch na piastach czy suporcie, mogą w dłuższej perspektywie czasu doprowadzić do kosztownej awarii roweru. Podczas jazdy jednośladem może ujawniać się to stukaniem lub trzeszczeniem, podczas zdecydowanego nacisku na pedał rowerowy. Po takiej jeździe przed sezonowej, możemy łatwo zlokalizować uszkodzony element. Stojący nieruchomo rower łapiemy po kolei za koła i ruszamy nimi na boki, próbując wyczuć ewentualne luzy. Następnie robimy to samo z korbą i pedałami roweru. Do sprawdzenia zostały jeszcze stery, zaciskamy przedni hamulec i ruszamy rowerem do przodu i tyłu, próbując wyłapać wszelkie luźne ruchy widelca lub amortyzatora w ramie. Jeśli wyczujemy luz w którymś z tych elementów to niestety, ale zwykłe dokręcenie może nie wystarczyć, zalecamy wizytę w serwisie rowerowym.
Nasze punkty serwisowe otwarte są cały rok i watro odpowiednio wcześniej udać się na ewentualną naprawę aby w sezonie rowerowym oczekiwanie na wykonanie usługi nie zabrało Wam możliwości spędzenia wolnego na rowerze.
Do dokręcenia śrub potrzebne będą odpowiednie klucze rowerowe aby sprawdzić stan dokręcenia śrub w rowerze. Zaczynamy od mostka i kierownicy czyli całego kokpitu, następnie korby, siodełko, sztyca siodła i koła. Pamiętamy o odpowiedniej sile, nie zawsze "jak najmocniej" oznacza dobrze. Na delikatnych częściach jak np. szosowe mostki są podane wartości dokręcenia (np. max 5 NM). Warto zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonane mamy tego typu komponenty. Elementy wykonane w włókna węglowego czy aluminium wymagają odpowiedniej siły dokręcenia. Jeśli mamy wątpliwości, warto skorzystać z klucza dynamometrycznego lub pomocy dobrego serwisu jednośladów.
Na wielu śrubach i nakrętkach może pojawić się rdza, w tym celu można skorzystać w odrdzewiacza lub wymienić śrubę na nową. Co innego w przypadku zardzewiałej piasty, kierownicy czy sztycy siodełka, tu zalecamy wymianę całego elementu na nowy.
Jednak zanim go nasmarujemy musimy wyczyścić napęd roweru, w naszym sklepie oferujemy preparaty stosowane w warunkach domowych. Ponownie możemy użyć dedykowanych preparatów rowerowych lub uniwersalnego odtłuszczacza, świetnie poradzi sobie też benzyna ekstrakcyjna. Czyścimy też kasetę, przednie zębatki i kółka w przerzutce naszego roweru. Gdy już to zrobimy i mamy pewność, że środek, którym myliśmy napęd już odparował pora na smarowanie. Tym razem nie używamy pół-środków, sięgamy po dedykowany do rowerowych łańcuchów smar ( Olej TEFLON PLUS ). Następnie nanosimy małą ilość na każde ogniwo i zostawiamy na jakiś czas, żeby olej wpłynął do środka ogniw i je naoliwił. Przed jazdą najlepiej wytrzeć napęd do sucha, żeby nie kleił się do niego brud.
Przygotowanie roweru to też odpowiednie ustawienie i regulacja przerzutek, producenci tych komponentów dają możliwość regulacji w zależności od rodzaju zmiany biegów:
Aby w pełni czerpać przyjemność z jazdy warto sprawdzić stan pedałów w rowerze. Należy sprawdzić dokręcenie każdego z nich, pamiętając o lewym pedale który ma odwrotny gwint. Jeśli posiadasz pedały zatrzaskowe, zwróć uwagę na sprężynę w tym układzie czy nie jest zardzewiała a śruba regulacji siły wpięcia i wypięcia działa prawidłowo. Odpowiednie przygotowanie roweru na sezon to również sprawdzenie butów rowerowych i bloków łączących je z pedałami. Wepnij but w pedał i sprawdź czy jest dobrze osadzony i nie ma niepotrzebnych luzów podczas pedałowania.
Te klika prostych kroków pozwoli przygotować nasz jednoślad do sezonu i zapewni nam bezpieczeństwo jazdy, które powinno być priorytetem każdego rowerzysty. Sprawdzenie tych kilku elementów roweru powinno wejść nam w nawyk i powinniśmy się nad nimi pochylać przynajmniej raz w miesiącu. Odpowiednio wykonywana i regularna konserwacja roweru zapewni nam bezpieczeństwo oraz mniejsze wydatki na naprawy roweru w przyszłości. Sprawdzenie w rowerze ciśnienia opon czy stanu klocków nie zajmuje dużo czasu, a pozwala jeździć szybciej i bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że co sezon dobrze jest też oddać rower do serwisu rowerowego na kompleksowy przegląd.
Przeczytaj również:
Jazda na rowerze w ciąży, jak jeździć?
Samodzielna wymiana opony rowerowej
Ranking rowerów miejskich 2023
Rok 2024 przynosi nowe wyzwania i możliwości dla miłośników dwóch kółek, zwłaszcza tych, którzy cenią sobie komfort i funkcjonalność podczas codziennych przejazdów po miejskich ulicach. W tym artykule, prezentujemy "Ranking Rowerów Miejskich 2024" – przewodnik po najwyższej jakości rowerach, które łączą w sobie nowoczesne designy, innowacyjne technologie i wygodną pozycje. Opiszemy które modele marki Maxim stalowe lub aluminiowe, zasługują na uwagę w tegorocznym zestawieniu, przedstawimy najczęściej kupowane rowery polskiego producenta. czytaj więcej
Mówi się, że rewolucja pożera własne dzieci. Reguła ta nie dotyczy jednak rowerów, które kolejny raz rewolucjonizują nasze miasta, mając się przy tym doskonale. Dużą popularnością cieszą się nowoczesne modele, stylizowane na rowery z minionych epok. Ich szyk i elegancja okazują się równie ponadczasowe, jak sama idea stalowego „rumaka ludu”. czytaj więcej