Opona rowerowa jest to części rowerowa, która jak jak napęd w rowerze jest podatna na intensywną eksploatacje dlatego zużywa się szybciej niż siodełko rowerowe czy chwyty rowerowe. To ile wytrzymuje opona? Dobra opona znanego producenta jest w stanie wytrzymać 2-3 sezony rowerowe, ale na ten czas ma wpływ wiele czynników m.in intensywność jazdy czy rodzaj nawierzchni po jakiej się poruszamy. W tanich rowerach budżetowych gdzie stosowane są opony w cenie 40-70 zł są one w stanie wytrzymać 1-2 sezony. Zdarzają się również usterki nie przewidziane takie jak rozdarcie opony o ostry kamień lub inny przedmiot ale tego już nie przewidzimy.
Właściciel rowery może sam oszacować czy jego ogumienie nadaje się do dalszego użytkowania ale może też udać się do profesjonalnego serwisu rowerowego, gdzie doświadczony pracownik sprawdzi czy dalsza eksploatacja jest możliwa. Zużyte opony mają wytarty bieżnik i często widać na ich bokach delikatne pęknięcia, często też łapiemy "kapcia". Jeśli zauważysz to w swoim rowerze to oznacza że czas na wymianę ogumienia, oprócz opon warto wymienić również dętki w których guma z upływem czasy traci na jakości. Gdy już jesteśmy zdecydowanie do wymiany na nowe opony i dokonaliśmy zakupu nowego zestawu, pojawia się pytania gdzie należy wyrzucić stare?
Zużyte ogumienie możemy wyrzucić do pojemnika z śmieciami z mieszanymi, w momencie wywozu śmieci trafiają one do utylizacji ogumienia a firmy produkcyjne nadają im drugie życie. Również wiele serwisów prowadzi punkt gdzie można oddać stare ogumienie za drobną opłatą, warto jednak pamiętać że wulkanizator nie ma obowiązku przyjmowania odpadów niebezpiecznych. Dętki do rowery wykonane są głównie z gumy i kauczuku a wyrzucenie ich do kosza na odpady zmieszane nie jest najlepszym pomysłem, dla ochrony środowiska i własnego zdrowia wyeksploatowane ogumienie najlepiej oddać do PSZOK. Tego typu składowisko odpadów znajduje się w każdej gminie czy mieście.
Wielu rowerzystów po wymiany opony na nową zadało sobie to pytanie, co zrobić ze zużytymi oponami? Tak więc zgodnie z art. 122 ustawy o odpadach możemy wyrzucić zużyte opony do kontenera lub pojemnika z odpadami zmieszanymi. Ale warto wiedzieć że tak jak w przypadku opon samochodowych korzystne dla środowiska naturalnego jest utylizacja starego ogumienia i oddanie go punktów recyklingów. Gdzie możemy oddać zużyte opony? Według przepisów zakłady wulkanizacyjne nie mają obowiązku przyjmowania opony i dętki rowerowej, możemy je zawieźć do PSZOK-u ( Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych ). Władze zarządzające miastami lub gminami często organizują zbieranie odpadów w tym celu należy wrzucić ja do specjalnie przygotowanego kontenera.
Według prawa możemy wyrzucić opony rowerowe do pojemnika na odpady zmieszane, czyli opony i ich części o średnicy zewnętrznej większej niż 1400 mm.
Wyrzucanie opon rowerowych do zwykłego śmietnika nie jest odpowiednim sposobem utylizacji. Opony rowerowe są uznawane za śmieci wielkogabarytowe i nie powinny być pozostawiane w miejscach niedozwolonych ani wrzucane do pojemników na odpady komunalne, chociaż prawo tego nie zabrania. W celu właściwej utylizacji opon rowerowych i ich przetworzenia w procesie recyklingu, istnieją kilka możliwości.
W wielu miastach i regionach istnieją specjalne punkty zbiórki, gdzie można oddać zużyte opony rowerowe oraz inne odpady wielkogabarytowe. W tym celu należy poszukać informacji o lokalnych punktach zbiórki odpadów w sieci lub instytucjach zarządzających.
Inny sposobem są sklepy lub serwisy rowerowe który często przyjmują stare opony od klientów lub oferują specjalne programy recyklingu dla stałych klientów.
Ważne jest, abyśmy dbali o środowisko i unikali pozostawiania odpadów, w tym opon rowerowych, w miejscach niedozwolonych. Dbałość o odpowiednią utylizację odpadów pozwoli na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko i pozwoli na przetworzenie materiałów do produkcji opon.
Według prawa i dla bezpieczeństwa środowiska, pozostawią śmieci dużo gabarytowych na dzikich wysypiskach, lasach czy składowiskach nie przeznaczonych do tego jest zabronione. Pozostawienie opon w miejscu niedozwolonym lub nie prawidłowe zutylizowanie odpadów grozi grzywna, nawet w wysokości 500 zł.
Przeczytaj również:
Rozmiary opon rowerowych jak czytać oznaczenia i rozmiary
![]() |
Paweł Przybysz Wieloletni mechanik i sprzedawca w sklepie rowerowy, zdobywajacy doświadczenie w trakcie szkoleń i w codzienniej pracy z klientem. W wolnych chwilach miłośnik jazdy rower, interesujący się kolarstwem i sportami zespołowymi. |
Rower to doskonały pojazd do przemieszczania się po mieście lub do rekreacyjnych wycieczek poza nim. Szczególnie w czasie, gdy benzyna jest coraz droższa, rower staje się jeszcze atrakcyjniejszym środkiem transportu. Z pozoru składa się z kilku mało skomplikowanych części, jednak każdy zapalony rowerzysta wie, że nie jest to wcale takie proste. Jeśli więc chcemy wiedzieć, jak działa nasz dwukołowiec, warto dobrze zapoznać się z jego konstrukcją. Z czego zbudowany jest rower? To ważne szczególnie w przypadku, w którym planujemy zostać z nim na dłużej. Poniżej artykuł opisujący poszczególne części. czytaj więcej
Przerzutki w rowerze to ważny element w każdym rowerze, pozwalają nam na precyzyjną i cichą zmianę biegów w trakcie jazdy, ułatwia nam to poruszanie się po różnym kształcie terenu. Przerzutki Shimano działają na zasadzie przesuwania łańcucha pomiędzy zębatkami i kasztanami, co umożliwia zmianę przełożeń i dostosowanie oporu do warunków terenowych czy siły pedałowania. Shimano to jedna z najpopularniejszych marek producentów przerzutek rowerowych. Shimano oferuje szeroką gamę przerzutek dla różnych rodzajów rowerów i stylów jazdy, od przerzutek dla rowerów górskich po przerzutki dla rowerów szosowych. W zależności od posiadanego modelu roweru wyposażonego w przerzutki Shimano, możemy je klasyfikować w zależności jego rodzaju. W tym artykule wyjaśnimy jaki model zastosować w rowerze miejskim, trekkingowym, górskim czy szosowym. czytaj więcej