MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWEÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM - MEGA PROMOCJE ROWERÓW MAXIM

Gdzie wyrzucić stare opony rowerowe i kiedy je wymienić

DATA:01.08.2023
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Opony, dętki, wentyle
blog
Z tego artykułu dowiesz się:

Ile wytrzymują opony rowerowe?

Opona rowerowa jest to części rowerowa, która jak jak napęd w rowerze jest podatna na intensywną eksploatacje dlatego zużywa się szybciej niż siodełko rowerowe czy chwyty rowerowe. To ile wytrzymuje opona? Dobra opona znanego producenta jest w stanie wytrzymać 2-3 sezony rowerowe, ale na ten czas ma wpływ wiele czynników m.in intensywność jazdy czy rodzaj nawierzchni po jakiej się poruszamy. W tanich rowerach budżetowych gdzie stosowane są opony w cenie 40-70 zł są one w stanie wytrzymać 1-2 sezony. Zdarzają się również usterki nie przewidziane takie jak rozdarcie opony o ostry kamień lub inny przedmiot ale tego już nie przewidzimy.

Kiedy wymienić opony w rowerze?

Kiedy wymienić opony w rowerze

Właściciel rowery może sam oszacować czy jego ogumienie nadaje się do dalszego użytkowania ale może też udać się do profesjonalnego serwisu rowerowego, gdzie doświadczony pracownik sprawdzi czy dalsza eksploatacja jest możliwa. Zużyte opony mają wytarty bieżnik i często widać na ich bokach delikatne pęknięcia, często też łapiemy "kapcia". Jeśli zauważysz to w swoim rowerze to oznacza że czas na wymianę ogumienia, oprócz opon warto wymienić również dętki w których guma z upływem czasy traci na jakości. Gdy już jesteśmy zdecydowanie do wymiany na nowe opony i dokonaliśmy zakupu nowego zestawu, pojawia się pytania gdzie należy wyrzucić stare?

Gdzie wyrzucić dętkę?

Zużyte ogumienie możemy wyrzucić do pojemnika z śmieciami z mieszanymi, w momencie wywozu śmieci trafiają one do utylizacji ogumienia a firmy produkcyjne nadają im drugie życie. Również wiele serwisów prowadzi punkt gdzie można oddać stare ogumienie za drobną opłatą, warto jednak pamiętać że wulkanizator nie ma obowiązku przyjmowania odpadów niebezpiecznych. Dętki do rowery wykonane są głównie z gumy i kauczuku a wyrzucenie ich do kosza na odpady zmieszane nie jest najlepszym pomysłem, dla ochrony środowiska i własnego zdrowia wyeksploatowane ogumienie najlepiej oddać do PSZOK. Tego typu składowisko odpadów znajduje się w każdej gminie czy mieście. 

Gdzie wyrzucić opony rowerowe?

Gdzie wyrzucić opony rowerowe?

Wielu rowerzystów po wymiany opony na nową zadało sobie to pytanie, co zrobić ze zużytymi oponami? Tak więc zgodnie z art. 122 ustawy o odpadach możemy wyrzucić zużyte opony do kontenera lub pojemnika z odpadami zmieszanymi. Ale warto wiedzieć że tak jak w przypadku opon samochodowych korzystne dla środowiska naturalnego jest utylizacja starego ogumienia i oddanie go punktów recyklingów. Gdzie możemy oddać zużyte opony? Według przepisów zakłady wulkanizacyjne nie mają obowiązku przyjmowania opony i dętki rowerowej, możemy je zawieźć do PSZOK-u ( Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych ). Władze zarządzające miastami lub gminami często organizują zbieranie odpadów w tym celu należy wrzucić ja do specjalnie przygotowanego kontenera.

Czy można wyrzucić opony do śmietnika?

Czy można wyrzucić opony do śmietnika?

Według prawa możemy wyrzucić opony rowerowe do pojemnika na odpady zmieszane, czyli opony i ich części o średnicy zewnętrznej większej niż 1400 mm. 

Wyrzucanie opon rowerowych do zwykłego śmietnika nie jest odpowiednim sposobem utylizacji. Opony rowerowe są uznawane za śmieci wielkogabarytowe i nie powinny być pozostawiane w miejscach niedozwolonych ani wrzucane do pojemników na odpady komunalne, chociaż prawo tego nie zabrania. W celu właściwej utylizacji opon rowerowych i ich przetworzenia w procesie recyklingu, istnieją kilka możliwości.

W wielu miastach i regionach istnieją specjalne punkty zbiórki, gdzie można oddać zużyte opony rowerowe oraz inne odpady wielkogabarytowe. W tym celu należy poszukać informacji o lokalnych punktach zbiórki odpadów w sieci lub instytucjach zarządzających.

Inny sposobem są sklepy lub serwisy rowerowe który często przyjmują stare opony od klientów lub oferują specjalne programy recyklingu dla stałych klientów.

Ważne jest, abyśmy dbali o środowisko i unikali pozostawiania odpadów, w tym opon rowerowych, w miejscach niedozwolonych. Dbałość o odpowiednią utylizację odpadów pozwoli na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko i pozwoli na przetworzenie materiałów do produkcji opon.

Według prawa i dla bezpieczeństwa środowiska, pozostawią śmieci dużo gabarytowych na dzikich wysypiskach, lasach czy składowiskach nie przeznaczonych do tego jest zabronione. Pozostawienie opon w miejscu niedozwolonym lub nie prawidłowe zutylizowanie odpadów grozi grzywna, nawet w wysokości 500 zł.

Przeczytaj również:

Rozmiary opon rowerowych jak czytać oznaczenia i rozmiary

Jak wybrać rowerek dla dziecka?

Paweł Przybysz

Paweł Przybysz

Wieloletni mechanik i sprzedawca w sklepie rowerowy, zdobywajacy doświadczenie w trakcie szkoleń i w codzienniej pracy z klientem. W wolnych chwilach miłośnik jazdy rower, interesujący się kolarstwem i sportami zespołowymi.

Inne artykuły z tej kategorii

blog
Opony bezdętkowe (Tubeless Ready) oznaczenia, zastosowanie - co warto o nich wiedzieć
DATA:2023-08-21
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Opony, dętki, wentyle

System tubeless stosowany jest w głównie w rowerach MTB i szosowych, w tym system bez dętkowy nie wymaga stosowania dętki tylko mleczka uszczelniającego i odpowiedniej opaski zakrywającej otwory do montażu nypla w obręczy. Kolarze po zastosowaniu tego typu ogumienia, od razu wskazali zalety opon bezdętkowych - znikło ryzyko przebicia dętki a doskonała szczelność pozwala obniżyć ciśnienie w oponach, dla lepszej kontroli i przyczepności w trudnych warunkach. W tym artykule wyjaśnimy jak stworzyć system kół bezdętkowych czy jak rozpoznać oponę Tubes i wskażemy zalety opon Tubelees. Nasz sklep rowerowy posiada w swojej ofercie posiada akcesoria znanych marek jak CST, Specialized, Trezado czy Stan's no tubes. czytaj więcej

blog
Gdzie wyrzucić stare opony rowerowe i kiedy je wymienić
DATA:2023-08-01
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Opony, dętki, wentyle

W tym artykule podpowiemy jak składować i gdzie należy wrzucać zużyte dętki i opony, wyjaśnimy co mówi prawo o recyklingu opon. Wskażemy wyspecjalizowane centrum utylizacje opon oraz wyjaśnimy ile kosztuje utylizacja opon. Dowiesz się również kiedy opona jest już wyeksploatowana i podlega wymiany na nową. Zapraszamy do artykułu. czytaj więcej

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż