Dojazd rowerem do pracy

DATA:20.02.2023
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Porady rowerowe
blog
Z tego artykułu dowiesz się:

Powody dla których (nie)warto dojeżdżać rowerem do pracy.

Dojazd rowerem do pracy pomoże zbudować wytrzymałość i poprawić kondycję, zmniejszając ryzyko zapadnięcia na wiele chorób cywilizacyjnych, poprawia odporność organizmu, szczególnie jeśli będziemy poruszali się na nim niezależnie od pogody, hartując ciało. Rezygnacja z samochodu wpływa korzystnie na środowisko (zmniejszona emisja spalin), na naszą "kieszeń", oszczędzamy bowiem na kosztach paliwa i coraz droższych opłatach parkingowych  i uwalnia od stresu związanego z poszukiwaniem wolnego miejsca na zaparkowanie samochodu. Dojazd do pracy rowerem rozwiązuje także coraz bardziej dokuczliwy problem zakorkowanych ulic w miastach. W wielu z miast czas przejazdu jednośladem tras liczących kilkanaście kilometrów jest krótszy niż niż samochodem lub komunikacją publiczną. Wiele firm i instytucji publicznych "nagradza" w różny sposób osoby dojeżdżające do pracy rowerem, zapewnia im parkingi. Głośno jest ostatnio o programie dopłat dla osób korzystających z rowerów w drodze do pracy w Belgii.

Zwolennicy i przeciwnicy jazdy na rowerze w drodze do pracy podczas dyskusji używają wielu argumentów. Przeciwnicy jako głównego argumentu używają sprawy bezpieczeństwa jazdy. Podczas dyskusji zapominają o tym, że nasze bezpieczeństwo zależy głównie od nas samych.  Przeciw nim świadczą statystyki pokazujące szybki rozwój infrastruktury ułatwiającej jazdę na rowerze w miastach i poza nimi. Powstaje wiele ścieżek rowerowych poprawiających komfort jazdy. Świadomy rowerzysta korzysta z kasku i zwraca uwagę na to co dzieje się wokół niego. Obecna oferta pozwala dobrać kask każdemu rowerzyście niezależnie od tego, czy porusza się na rowerze miejskim będąc ubranym w garnitur, czy jedzie crossem w stroju sportowym.

W dyskusji jeździć czy nie w tym momencie pojawił się nowy argument przeciwników jazdy - ubiór. Twierdzą oni, że nie da się jeździć na rowerze w garniturze. Nie jest to problem "techniczny", lecz problem z nasza mentalnością. Na rowerze da się jechać także w eleganckim stroju. Warto tylko wziąć pod uwagę rodzaj roweru, na którym będziemy jeździć. Możemy kupić rower miejski lub turystyczny, odpowiednio dobrać kask rowerowy, zaopatrzyć się w sakwy, plecak lub kosze umożliwiające nam bezproblemowe przewiezienie teczek lub torebek. Jako przykład wystarczy obejrzeć w sieci dowolny filmik z Danii, Belgi, Holandii. Wiele firm umożliwia rowerzystom korzystania z możliwości przebrania się w obowiązujący w miejscu pracy strój.

Dojazd do pracy rowerem

Często używanym w rozmowach argumentem "przeciw" jest ryzyko utraty pojazdu lub jego uszkodzenia. Dotyczy to jednak w podobnym stopniu rowerów i samochodów. Utracie roweru jest łatwo zapobiec. Wystarczy tylko zakup wysokiej klasy zabezpieczenia i odpowiednie jego użycie, można także wykupić ubezpieczenie na wypadek kradzieży.

Przeciwnicy jazdy rowerem do pracy jako następny "przeciw" podnoszą kwestię pogody, że za zimno, za gorąco, mokro lub wietrznie.  Na rower prawie nigdy nie ma "złej" pogody. Producenci odzieży rowerowej już dawno zauważyli, że należy zapewnić rowerzystom  komfort jazdy w złych warunkach atmosferycznych. Mamy więc dostępne kurtki rowerowe przeciwdeszczowe, kurtki na zimę, czapki, rękawiczki długie i krótkie, ochraniacze obuwia i wiele innych akcesoriów. Jeśli więc chodzi o ten problem, to jedynymi zjawiskami atmosferycznymi uniemożliwiającymi jazdę do pracy jest śnieżyca, kopny śnieg, ulewny deszcz i burza. Ale ile tego obecnie mamy.

Oponenci pokonywania trasy do pracy jednośladem twierdzą, że po dotarciu do miejsca docelowego będą zmęczeni. Ale czy po jeździe zatłoczoną komunikacją publiczną albo ruchliwymi i pełnymi korków ulicami nie dojeżdżamy do celu zmęczeni ? Na rowerze możemy poruszać się w godzinach szczytu mniej uczęszczanymi trasami w tempie spacerowym nie wymagającym większego wysiłku. Jadąc rowerem do pracy zapewniamy organizmowi "pobudkę" i pierwszą dawkę ruchu przed pracą. 

Dojazd rowerem do pracy

Gdy nie mam roweru, co teraz?

Wielu przeciwników jeżdżenia do pracy na rowerze twierdzi, że musi kupić w tym celu rower i że nie ma go gdzie przechowywać. Rozwiązań jest wiele. Obecnie wiele miast w Polsce (obecnie nawet niewielkich) oferuje możliwość wypożyczenia pojazdu z wypożyczalni rowerów publicznych. Jeśli decydujemy się na zakup jednośladu, warto najpierw zastanowić się nad wyborem pojazdu dla siebie. Jeśli mamy problem z miejscem na jego przechowywanie możemy wybrać składaka, który zmieści się nawet w przedpokoju. Jeśli już nic nie stoi na przeszkodzie, to po wyborze typu roweru (warto skorzystać z naszych artykułów i opisów rowerów odpowiedni dla siebie rower wybrać) pozostaje nam tylko kwestia finansowa. Nasz sklep posiada korzystne oferty zakupu na raty. Po zakupie wehikułu powinniśmy dopasować ustawienie siodełka, kierownicy pod siebie (jeśli mamy z tym problem ,to można podjechać do naszych serwisów)

Dojazd do pracy

Co daje dojazd do pracy rowerem?

Dlaczego warto dojeżdżać do pracy rowerem ? Zyski dla nas i środowiska są zwykle niedoceniane. My zyskujemy na zdrowiu, wiele badań naukowych potwierdza korzystny wpływ na organizm kolarstwa i innych form aktywności fizycznej (w sieci jest bardzo dużo artykułów na ten temat, warto się z nimi zapoznać). Poranny wysiłek fizyczny przeznaczony na pokonanie nawet niewielkiego dystansu zastępuje poranną gimnastykę i wybudza organizm ze snu, przygotowując go do  obowiązków służbowych. Powszechnie wiadome jest, że każda forma aktywności fizycznej pozwala nam długo zachować zdrowie i sprawność fizyczną i umysłową, zmniejszamy ryzyko zachorowania na wiele schorzeń z grupy chorób cywilizacyjnych (jak otyłość, cukrzyca itp.). 

Jedyne co musimy wiedzieć o dojeżdżaniu do pracy to, że należy inwestować w zapewnienie ochrony przez zakup i noszenie kasku, elementów odblaskowych, wyposażeniu pojazdu oświetlenie, błotniki (jeśli nie posiada).

I już możesz jeździć rowerem, pamiętając o tym, że poruszamy w ruchu ulicznym po ścieżkach rowerowych lub po jezdni, gdzie obowiązkowe jest zachowanie reguł ruchu drogowego. Jeśli będziemy się do nich stosować i zadbamy o swoją "widoczność na drodze" to jazda na dwóch kółkach będzie już samą przyjemnością.

Najczęściej zadawane pytania

Ile czasu zajmie przejechanie 10 km rowerem?

Czas przejazdu na rowerze 10 km zależy od prędkości. Przy średniej prędkości 15 km/h zajmie to około 40 minut. Tempo może się różnić w zależności od kondycji i terenu. Przy szybszej jeździe, np. 20 km/h, czas skróci się do 30 minut. Warunki atmosferyczne i ruch drogowy również wpływają na czas przejazdu.

Ile czasu zajmuje przejechanie 20 km rowerem?

Czas przejazdu 20 km na rowerze zależy głównie od prędkości jazdy. Przy średniej prędkości 15 km/h, przejazd zajmie około 1 godzinę i 20 minut. Dla szybszej jazdy, na przykład 20 km/h, czas skróci się do 1 godziny. Czas może się wahać w zależności od warunków drogowych, kondycji fizycznej rowerzysty oraz warunków atmosferycznych.

Przeczytaj również:

Jak czyścić łańcuch rowerowy ?

Ranking rowerów miejskich 2023

Jak działają hamulce hydrauliczne w rowerze?

Inne artykuły z tej kategorii

blog
Wymiana łańcucha w rowerze - jak to zrobić dobrze?
DATA:2023-12-14
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Porady rowerowe

Każdy miłośnik dwóch kółek wie, że serce roweru bije w jego napędzie. Centralnym elementem tego mechanizmu jest łańcuch rowerowy, który zapewnia płynność i efektywność jazdy. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo wymienić łańcuch w rowerze, aby cieszyć się długotrwałą i bezproblemową jazdą. czytaj więcej

blog
Jak odkręcić pedały w rowerze : Praktyczny przewodnik dla rowerzystów
DATA:2023-06-22
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Porady rowerowe

 Pedały rowerowe są niezwykle ważnym elementem każdego roweru. Wielu rowerzystów może jednak z czasem spotkać się potrzebą odkręcenia pedałów, na przykład w celu wymiany lub konserwacji. Jeśli jesteś początkującym rowerzystą lub po prostu nie masz doświadczenia w serwisowaniu roweru, instrukcja "jak odkręcić pedały rowerowe" może brzmieć na początku nieco skomplikowanie, ale z naszym praktycznym przewodnikiem będziesz w stanie to zrobić w prosty sposób.  czytaj więcej

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż