DARMOWA DOSTAWA - DARMOMA DOSTAWA - DARMOWA DOSTAWA - DARMOWA DOSTWA - DARMOWA DOSTAWA - DARMOWA DOSTAWA

Dętki rowerowe - rodzaje, jak dobrać i wymienić dętkę do roweru

DATA:13.10.2022
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:
blog
Z tego artykułu dowiesz się:

Dętki i opony rowerowe jak dobrać ?

Dobór odpowiednich dętek i opon rowerowych jest istotny dla bezpieczeństwa, wydajności i komfortu jazdy. W momencie kiedy ogumienie w naszym rowerze zostało wyeksploatowane i wymaga wymiany w trakcie doboru należy zwrócić uwagę na:

Rozmiar opony na swoim rowerze, który jest zazwyczaj oznaczony na boku opony. Rozmiar może być podany w calach (np. 26 cali, 27,5 cala, 28 cali) lub w milimetrach (np. 700x25 czy 559x47). Upewnij się, że dętki i opony mają zgodne rozmiary a rozmiar dętek podawany jest w pewnych przedziałach szerokości opony np. 26x1,75-2,125. Oznacza to że dętka przeznaczona jest do opon w rozmiarze 26 cali o szerokości od 1,75 do 2.125mm.

Rodzaj bieżnika w oponie i szerokość odpowiednie dla typu roweru, którym się poruszasz. W naszym sklepie dostępne są opony przeznaczone dla rowerów górskich (MTB) na często agresywnym i grubym bieżnikiem. Opony szosowe przeznaczone do jazdy rowerem kolarskim o gładkim bieżniku z małymi oporami toczenia. Opony dla rowerów miejskich i trekkingowych, charakteryzują się mało agresywnym bieżnikiem i szerokością max. 1,75mm.

Warto zwrócić uwagę na rodzaj terenu, na którym najczęściej będziemy się poruszać. Opony o bieżniku bardziej agresywnym są odpowiednie do jazdy po trudniejszych trasach górskich czy drogach szutrowych, podczas gdy opony z gładkim bieżnikiem będą lepsze na asfaltowych trasach i ścieżki rowerowe.

Pozostałe ważne elementy w doborze opony i dętki do rowery to zakres ciśnienia jakie jest przeznaczone dla tych produktów przez producenta. Warto pamiętać opona wytrzymująca większe ciśnienia powietrza pozwala na jazdę z mniejszymi oporami toczenia ale zmniejsza to przyczepność na wirażach i ostrych zakrętach. Jazda na niskim ciśnieniu zwiększa przyczepność i dedykowana jest głownie w kolarstwie górskim. Kolejny aspekt to budżet jaki chcemy przeznaczyć na nowe ogumienie w rowerze, opona średniej klasy w naszym sklepie to cena od 40 do 60 zł. Droższe ogumienie posiadają wkładki antyprzebiciowe a w oponach miejskich i trekkingowych często pasek odblaskowy na bokach dla zwiększenia widoczności rowerzysty na drodze. Jeśli chodzi o dętki to te standardowe możemy zakupić w kwocie 19-25 zł w zależności od rozmiary, droższa dętka to już ogumienie wykonane z cięższej warstwy gumy. Dzięki temu jest ona lżejsza od tej standardowej co jest ważne przede wszystkim dla tych bardziej zagorzałych rowerzystów.

Dętki rowerowe

Podział dętek do roweru.

Dętki, możemy podzielić ze względu na rozmiar oraz na zastosowany rodzaj wentyla rowerowego.

Pod względem rozmiaru, wyróżniamy:

 • dętki 10" stosowane głownie w hulajnogach elektrycznych i tradycyjnych ale również w rowerach biegowych
 • dętki 12, 14, 16, 18 i 20" posiadające wentyl schrader lub dunlop z zastosowaniem w rowerach dziecięcych
 • dętki 24" często spotykane w rowerach tzw. składak lub rowerach młodzieżowych i występujących z również dwóch wentylach.
 • dętki 26" najbardziej popularne w użytkowaniu, oprócz dwóch wcześniej wymienionych wentyli występują jeszcze w wentylem presto. Rodzaj rowery w którym są stosowane to rower miejski, górski i turystyczny. Na rynku dostępne są dętki wypełnione mleczkiem uszczelniającym w przypadku przebicia pozwala kontynuować jazdę bez wymiany ogumienia.
 • dętki 27" stosowane w wcześniejszych latach w rowerach miejskich i trekkingowych w współczesnym czasie trudno znaleźć zastosowanie w rowerze.
 • dętki 27,5" przeznaczona dla rowerów MTB z możliwością wyboru jednego z trzech dostępnych wentyli
 • dętki 28" (700C) rozmiar jakże popularny i pożądany prze miłośników kolarstwa po posiadacza roweru trekkingowego kończąc na seniorach poruszających się rowerem elektrycznym. Najbardziej popularny w tym rozmiarze wentyl dunlop ale występują również w pozostałych wariantach.
 • dętki 29" to nowość ostatnich lat dzięki pojawieniu się na rynku rowerów MTB 29 cali, zyskały one uznanie wśród użytkowników dwóch kółek. Wielkość koła pozwala man zwiększyć przejechany dystans, dlatego producenci znanych marek ogumienia prześcigają się w udoskonalaniu tej dętki. Wykonane z cienkiej gumy w przypadku szerokości 2,00-2,35 mm znacznie obniża wagę lub dla zmniejszenia ryzyka złapania tzw, wykonane z większej jakości materiału.

Jak można zauważyć, zazwyczaj rozmiar dętek rowerowych, podawany jest w jednostkach miary, zwanych cal.

Warto nadmienić, że podział ten, dotyczy jedynie średnicy obręczy koła. Istnieje jeszcze jeden rozmiar, względem którego, warto podzielić szerokie spektrum dętek rowerowych, a dokładnie chodzi o szerokość opony. Dętki posiadają zakres, który z powodzeniem może być stosowany w wielu oponach o tych samych średnicach koła. Aby odpowiednio dobrać taki zakres, potrzebujemy sprawdzić, jaki mamy zastosowany w rowerze rozmiar opony.

Drugi podział, dotyczy zastosowanego wentyla.

Rodzaj wentyli rowerowych

 1. Wentyl rowerowy ( dunlop / DV / GMPV ) . Najbardziej powszechny w starszych rowerach (nie tylko), a także w rowerach retro i wszędzie tam gdzie taki wentyl pasuje, chociażby ze względu na montaż, przyzwyczajenie lub poprostu tak ma byc i koniec.
 2. Wentyl samochodowy ( schrader / AV / SV ). To najczęściej występujący zawór w rowerach MTB. Możliwość pompowania za pomocą kompresora i większością pompek rowerowych, dętka ta należy do najpopularniejszych dętek spośród innych. Póki co.
 3. Wentyl sportowy ( presta /FV ) . Zawór ten najczęściej występuje w rowerach szosowych i tam zagrzał sobie miejsce na długo. Czasem da się zauważyć, ze montowany jest w rowerach górskich, przeznaczonych głównie do ścigania w zawodach.

Wymiana dętki rowerowej

Z pozoru prosta do przeprowadzenia czynność, wymaga pewnej wprawy i umiejętności, a przede wszystkim cierpliwości i czasem siły i sprytu.

Podczas jazdy rowerem jesteśmy narażeni na złapanie tzw. „kapcia” jeśli dojdzie do takiej sytuacji mamy kilka możliwości, które i tak kończą się wymianą dętki na nową. Pierwszy wariant to kontaktujemy się z kimś kto autem, podrzuci nas do domu kolejny to długi marsz w kierunku punktu docelowego i ten najbardziej ambitny samodzielna wymiana ogumienia na nowe ( jeśli mamy zapas ). Jeśli wymiany dętki nie zlecimy w profesjonalnym serwisie i zdecydujemy się wykonać to samemu powinniśmy wykonać kolejne kroki:

Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć przed wymianą dętki rowerowej, jest zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu lub jeśli chcemy zrobić to już po powrocie do domu. Zdemontować uszkodzone koło z roweru używając odpowiednich kluczy lub wypinając je po przez zwolnienia odpowiedniego zacisku QR.

Kolejny krok to zdjęcie opony z jednej strony obręczy rowerowej przy użyciu narzędzi do tego przeznaczonych tzw. Łyżek do opon. Po tej czynności należy odkręcić zabezpieczenie zaworka od obręczy i zdemontowanie uszkodzonej dętki.

Kolejna czynność którą powinnyśmy dokonać to sprawdzenie opony w poszukiwaniu gwoździ, kawałków szkła lub innych ostrych przedmiotów, które mogą powodować przebicie dętki i usunąć go z opony. Po tej czynności możesz zlokalizować uszkodzenie w dętce i zastosować łatkę, która załata usterkę lub zastosować nowe ogumienie które masz w zapasie.

Montaż sprawnej dętki zaczynamy od wentyla i kolejno po obwodzie umieszczamy ją w środku opony, przed rozpoczęciem zakładania opony na obręcz należy upewnić się że dętka jest odpowiednio umieszczona w oponie. Po zamontowaniu opony w obręczy, przymocuj zaworek do obręczy i napompuj koło do odpowiedniego ciśnienia.

Wybór odpowiedniej dętki do opony rowerowej

Opona rowerowa

Każda opona posiada na sobie rozmiar, podany w calach lub milimetrach ,np. 26x1,95, lub 700x40.

Gdy już wiemy, jaka dętka będzie nam potrzebna, warto sprawdzić rodzaj zaworka rowerowego. O ile samochodowy i rowerowy, będą ze sobą kompatybilne, tak presta może okazać się nie do zamontowania bez rozwiercenia obręczy rowerowej.

Wentyl SV,AV,FV?

W labiryncie oznaczeń, symboli i cyferek, wiemy już, że do koła z wywierconym otworem pod zaworek presta nie zamontujemy innego. Często na pytanie z naszej strony, " a jaki zaworek? ", słyszymy " obojętnie ". Warto to wiedzieć zanim zrobimy następny krok. Sprawdź jaki masz zaworek przed zakupem w naszym sklepie.

Więcej o rodzajach wentyli rowerowych przeczytasz w artykule: Rodzaje wentyli rowerowych

Jak sprawdzić rozmiar dętki w rowerze?

Najpierw należy znaleźć oznaczenia na boku opony rowerowej, które zawierają wymiary dętki. Zazwyczaj są one wyrażone w milimetrach (mm) lub calach, na przykład 26x1.75 lub 700x23. Wartość pierwsza to średnica koła, a druga oznacza szerokość opony. Dobór odpowiedniej dętki musi odpowiadać tym wymiarom. Ważnym aspektem jest również zwrócenie uwagi na rodzaj wentyla – Schrader, Presta czy Dunlop – który musi pasować do otworu w obręczy koła. Wybór dętki lateksowej czy butylowej zależy od przeznaczenia roweru i preferencji użytkownika. Dobra dętka zapewnia optymalne ciśnienie i komfort jazdy.

Gdzie kupić odpowiednią dętkę rowerową?

W naszym internetowym sklepie rowerowym posiadamy wszystkie najpopularniejsze rozmiary dętek wielu cenionych producentów m.in. Continental, Specialized, CST i wielu innych.

Sprawdź naszą ofertę. Jednak nim zakupisz na wymianę, do swojego roweru odpowiednia dętkę, pomyśl czy warto rozważyć zapasową dętkę.

Wiele osób zaczyna korzystać, do rowerów trekkingowych, crossowych czy każdego innego z tego rozwiązania, aby w pełni korzystać ze swojego jednośladu i jeździć bez stresu. Sytuacja gdy złapałeś gumę, nie należy do miłych, szczególnie w miejscach gdzie o taki zakup trudno, lub nawet napompować w przypadku braku pompki.

Wejdź na naszą stronę i nie martw się o komfort i bezpieczeństwo jazdy, posiadamy szeroki wybór dętek do każdego roweru. W naszej ofercie znajdziesz także możliwość zmiany systemu dętkowego, na system tubeless.

Nie wiesz jaką wybrać?. Zadzwoń. Postaramy się doradzić i wybrać odpowiednią.

Przeczytaj również:

Ranking rowerów miejskich

Jak zdjąć pedały w rowerze

Jak dobrać łańcuch rowerowy

Inne artykuły z tej kategorii

blog
Rozmiary opon rowerowych jak czytać oznaczenia i rozmiary.
DATA:2023-05-24
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:

Wybór odpowiednich opon rowerowych to ważna rzecz, która wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, należy przeglądnąć informacje dotyczące opon w instrukcji roweru lub na stronie producenta. W oznaczeniach na oponach zawarte są informacje dotyczące ich rozmiaru, przeznaczenia oraz dozwolonego zakresu ciśnienia powietrza. Dwa pierwsze parametry najczęściej podawane są w milimetrach i opisują średnicę opony oraz szerokość. czytaj więcej

blog
Dętki rowerowe jak dobrać i wymienić?
DATA:2022-10-13
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:

Dętka i opona rowerowa to bardzo ważny element każdego roweru, chodź mówią że dobry kolarz na jednym kole pojedzie, warto dodać że to też ważne elementy Monocykla. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytania: Jaki dętki do opony? Jakie są rozmiary dętki? Jak wymienić dętkę? itp. czytaj więcej

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż