NAJTAŃSZE POLSKIE ROWERY MIEJSKIE - cena od 698.98 zł - NAJTAŃSZE POLSKIE ROWERY MIEJSKIE - cena od 698.98 zł - NAJTAŃSZE POLSKIE ROWERY MIEJSKIE - cena od 698.98 zł

Jak centrować koła rowerowe ? Naprawa koła do roweru

DATA:31.05.2023
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Porady rowerowe
blog
Z tego artykułu dowiesz się:

 

Centrowanie koła – co to jest?

Centrowanie polega na dopasowywaniu osi piasty do osi obręczy w celu zapewnienia płaskiego i równego obrotu koła bez bocznych i górnych odchyleń. Polega na regulacji napięcia szprych, które łączą obręcz z piastą rowerową. Poprzez odpowiednie dokręcanie i poluzowanie szprych, można dostosować kształt koła i zapewnić jego stabilność. Centrowanie koła jest podstawową usługa w profesjonalnym serwisie rowerowym, wymaga wiedzy, doświadczenia i specjalistycznych narzędzi, takich jak klucz do szprych a przede wszystkim centrownicy. Nieprawidłowe centrowanie koła może prowadzić do problemów w trakcie jazdy, takich jak niestabilność, wibracje czy nierównomierne zużycie opony. Dlatego zaleca się regularne sprawdzanie i centrowanie kół w profesjonalnym serwisie rowerowym, aby zapewnić optymalne warunki jazdy i bezpieczeństwo.

Jak centrować koła rowerowe

Centruj koła samodzielnie

Jeśli w trakcie wycieczki wjechałeś w duży uskok w nawierzchni i scentrowało się koło, możesz samodzielnie je wycentrować. W tym celu będziesz potrzebował klucza do nypli, wyczucia i przede wszystkim cierpliwości oraz kilku cennych uwag. 

Podczas centrowania koła w rowerze, istnieją dwie osie, którymi należy się zająć: pionowa (góra-dół) i pozioma (lewo-prawo). Pierwszym krokiem jest ustalenie prawidłowego ustawienia koła w centrownicy wzdłuż osi pionowej. Aby to zrobić, konieczne jest dostosowanie tak, aby pręty dotykały obręczy w najwyższym punkcie bicia. Można użyć kredy, aby zaznaczyć to miejsce i pamiętać, że będzie to punkt, w którym należy dokręcić lewe i prawe szprychy w kole. Ważne jest, aby wykonywać tę czynność ostrożnie, obracając klucz do centrowania o nie więcej niż ćwierć obrotu. Następnie należy ustawić koło tak, aby pręt znalazły się nad najniższym punktem obręczy. Ważne jest, aby nie zmieniać ustawień centrownicy. W tym miejscu należy poluzować szprychy stopniowo, aż koło wróci do kształtu okręgu. W trakcie tego procesu należy być cierpliwym i dokładnym, stopniowo dostosowując napięcie szprych, aby osiągnąć równomierne naprężenie w całym kole. Centrowanie koła to precyzyjna praca, wymagająca ostrożności i umiejętności. W przypadku braku doświadczenia lub wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą w warsztacie, który pomoże w prawidłowym centrowaniu koła i utrzymaniu jego stabilności oraz wydajności.

Jak centrować koła rowerowe

Podczas centrowania koła w osi prawo-lewo, pręt centrownicy ustawia się blisko ścianki obręczy. Następnie należy znaleźć miejsca ocierania się obręczy, podobnie jak w przypadku centrowania promieniowego, ale tym razem po bokach, a nie na górze. Ta czynność wykonuje się osobno dla prawej i lewej strony koła. Jeśli obręcz bije na prawo, miejsce to zostaje zaznaczone elementem centrownicy po tej samej stronie koła. Następnie należy naciągnąć szprychę po przeciwnej stronie piasty, tak jakbyśmy chcieli przeciągnąć obręcz. Jednocześnie należy popuścić szprychę po stronie bicia, gdzie występuje odchylenie. Te czynności należy powtarzać, aż koło przestanie bić na boki. Warto pamiętać, że centrowanie koła to precyzyjna czynność, wymagająca cierpliwości i dokładności. Naprawa koła w domowych warunkach to trudne zadanie, ale jeśli czujesz się na siłach aby zrobić to samodzielnie, należy pamiętać aby klucz był dopasowany do rozmiaru nypla.

Podczas samodzielnego centrowania koła w rowerze, należy regulować naprężenie poszczególnych szprych, aby je wycentrować ( jedno koło składa się z kilkudziesięciu ). Możesz to zrobić, dokręcając lub luzując szprychy na odpowiednich miejscach. Ważne jest utrzymanie równomiernego naprężenia na całym kole, aby uniknąć nieprawidłowego obracania się względem osi koła.

Jak centrować koło rowerowe

Jak wycentrować koło w rowerze?

Centrowanie koła w rowerze to nie jest prosta sprawa, do tej operacji niezbędna jest podstawowa wiedza jak to zrobić oraz odpowienie narzędzia.. W pierwszej kolejności należy zakręcić koło i zwróć uwagę na to, czy obręcz nie bije o ramę lub hamulce. Jeśli zauważysz, że koło jest niewycentrowane, będziesz musiał podjąć działania. Korzystając z doświadczenia i wzroku, zidentyfikuj obszar, w którym obręcz bije lub jest niewycentrowana. Może to być widoczne naocznie lub można użyć centrownicy do precyzyjnego określenia problemu. Jeśli miejsce wady zostało określone, używając klucza do szprych, naciągaj lub luzuj odpowiednie szprychy w pobliżu problematycznego obszaru. Jeśli obręcz bije w jednym miejscu, naciągaj szprychy po przeciwnej stronie. Pamiętaj o równomiernym regulowaniu naprężenia na szprychach w celu utrzymania stabilności koła. Po każdej regulacji naciągu szprych, warto obrócić koło i sprawdź, czy poprawiło się wycentrowanie. Kontynuujemy regulację szprych, aż uzyskasz pożądany efekt. Bądź cierpliwy, proces centrowania może wymagać kilku prób i błędów. Po wycentrowaniu koła, należy sprawdzić naprężenie szprych za pomocą przyrządu do pomiaru naprężenia szprych. Dzięki temu upewnimy się, że naprężenie jest równomierne i dopasowane do wymagań producenta dla danej obręczy.

Jak rozpoznać, że koło jest scentrowane w rowerze?

W celu rozpoznania, czy koło jest scentrowane w rowerze, można to zrobić na kilka sposobów. W rowerach z hamulcami typu V-break, należy sprawdzić czy koło nie posiada żadnych widocznych odchyleń bocznych ani pionowych. Można to zrobić, obserwując, czy obręcz nie porusza się wzdłuż osi obrotu podczas obrotu koła. Można to zaobserwować w miejscu, gdzie klocki hamulcowe zaciskają obręcz w trakcie hamowania. W rowerach z hamulcem tarczowym należy odnieść się do ramy roweru lub widelca przedniego w przypadku przedniego koła. Można to zrobić, przytrzymując rower w pionowej pozycji i obserwując, czy odległość między obręczą a ramą jest równomierna po obu stronach. Warto wiedzieć że obcieranie tarczy w hamulcu nie świadczy o scentrowaniu koła a zazwyczaj o krzywej tarczy lub ośki w piaście koła. Jeśli nie jesteś pewien, czy koło jest scentrowane, zawsze można skonsultować się z serwisem rowerowym. Posiada on odpowiednie narzędzia tzw. centrownice

Jak centrować koła rowerowa

Ile kosztuje centrowanie koła w serwisie?

Koszt centrowania koła w serwisie rowerowym może być różny i zależy od kilku czynników, takich jak, renomy serwisu, stopień odchylenia koła oraz wartości samego koła. Zazwyczaj koszt centrowania koła mieści się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od potrzeb i czasu pracy. Jeśli zdecydujemy się oddać koło do serwisu, wykfalifikowany mechanik wymieni pęknięte lub skrzywione szprychy, jedna szprycha kosztuje ok kilku złotych. Zakres usługi dotyczy usunięcie bicia bocznego i bicia góra dół, warsztaty używają do tego centrownicy, taki profesjonalny sprzęt kosztuje nawet kilka set złotych. Po odbiorze jednośladu po wykonaniu usługi, można dalej cieszyć się z jazdy na rowerze.

Jak centrować koło rowerowe

Centrowanie koła w rowerze – co należy wiedzieć?

Jeśli chcemy przystąpić do wycentrowania obręczy, należy zrozumieć, że koło składa się z wielu szprych ( zazwyczaj od 20 do 36 ), które są połączone z piastą w środku koła. Natomiast obręcz jest naciągana za pomocą szprych, których naprężenie regulowane jest za pomocą nypli, które wpływa na kształt i wytrzymałość koła. Liczba szprych zawsze jest parzysta, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie koła przedniego. Powinny one również być tej samej długości. Tylne koło często posiada szprychy o różnej długości po stronie prawej (gdzie znajduje się kaseta lub wolnobieg) i po lewej stronie. Ważne jest również posiadanie odpowiedniego klucza do szprych podczas centrowania koła. Taki klucz musi być dobrze dopasowany do rozmiaru nypli, aby uniknąć ich uszkodzenia. W przypadku delikatnego centrowania koła, nie będzie konieczne użycie specjalnej centrownicy. Można po prostu użyć stojaka serwisowego, a następnie w trakcie obracania kołem odnieść się do odległości obręczy względem klocków lub ramy roweru. Pamiętaj, że wycentrowanie koła wymaga cierpliwości i precyzji. Jeśli nie masz pewności co do swoich umiejętności, zawsze można udać się do serwisu, gdzie doświadczony mechanik rowerowy wycentruje koło rowerowe i przygotuje Twój rower.

 Paweł

Paweł Przybysz

Wieloletni mechanik i sprzedawca w sklepie rowerowy, zdobywajacy doświadczenie w trakcie szkoleń i w codzienniej pracy z klientem. W wolnych chwilach miłośnik jazdy rower, interesujący się kolarstwem i sportami zespołowymi.

Przeczytaj również:

Ile kalorii spalamy jeżdżąc na rowerze?

Jazda na rowerze w ciąży, jak jeździć?

Jak wymienić dętki rowerowe?

Inne artykuły z tej kategorii

blog
Jak zbudowany jest rower
DATA:2022-09-21
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Porady rowerowe

Rower to doskonały pojazd do przemieszczania się po mieście lub do rekreacyjnych wycieczek poza nim. Szczególnie w czasie, gdy benzyna jest coraz droższa, rower staje się jeszcze atrakcyjniejszym środkiem transportu. Z pozoru składa się z kilku mało skomplikowanych części, jednak każdy zapalony rowerzysta wie, że nie jest to wcale takie proste. Jeśli więc chcemy wiedzieć, jak działa nasz dwukołowiec, warto dobrze zapoznać się z jego konstrukcją. Z czego zbudowany jest rower? To ważne szczególnie w przypadku, w którym planujemy zostać z nim na dłużej. Poniżej artykuł opisujący poszczególne części. czytaj więcej

blog
Jaki rower crossowy do 4000 złotych wybrać?
DATA:2024-03-13
AUTOR:Bikemia
KATEGORIA:Porady rowerowe

Szukasz idealnego roweru crossowego do 4000 zł? Nasz przewodnik przedstawia najlepsze modele dostępne na rynku, które łączą w sobie jakość, komfort i styl. Dowiedz się, jak wybrać rower spełniający Twoje potrzeby i oczekiwania. Zacznij swoją przygodę już teraz! czytaj więcej

Koszyk został zaktualizowany
Rowery
⚡ Rowery elektryczne
Akcesoria
Części rowerowe
Odzież
Warsztat
Nowości
Wyprzedaż