Czy rower elektryczny jest dla mnie?

Rowery elektryczne cieszą się coraz większą popularnością i nie ma się czemu dziwić, obecność silnika wspomagającego rowerzystę to coś więcej niż tylko „ułatwienie”. Wokół e-bike urosła już infrastruktura, rynek dedykowanych akcesoriów oraz przede wszystkim nowa filozofia jazdy na rowerze.

Jednak zacznijmy od początku.

Co to jest ten rower elektryczny?

Rower elektryczny to rodzaj pojazdu jednośladowego napędzanego siłą mięśni i silnikiem elektrycznym. Taką definicję znajdziemy w Internecie i jest to prawda, jednak w bardzo dużym uproszczeniu.

Czyli nie muszę na nim pedałować?

Żeby jechać- musisz. Silnik elektryczny znalazł swoje miejsce w rowerze, aby wspomagać rowerzystę, gdyby był jedynym źródłem napędu to ciężko byłoby rower elektryczny nazywać dalej rowerem.

Jak szybko na nim pojadę?

Najpopularniejsza kategoria rowerów elektrycznych (nie wymagająca rejestracji) wspomaga do prędkości 25 km/h. Oczywiście taki rower może poruszać się szybciej, ale zrobi to tylko dzięki sile naszych nóg albo grawitacji.

Jaki e-bike będzie odpowiedni dla mnie?

Wybór odpowiedniego roweru elektrycznego nie różni się bardzo, od wyboru tradycyjnego roweru.

Rowery z wspomaganiem można podzielić podobnie jak ich tradycyjnie napędzane odpowiedniki, czyli według przeznaczenia. Najczęściej więc będą to:

Jedyną grupą rowerów, która oparła się ciągle „elektryfikacji” pozostają rowery grawitacyjne (bmx, downhill, dirt etc.)

Dlatego decyzję o wyborze danego typu zaczynamy od zadania sobie prostego pytania „gdzie najczęściej będę tym rowerem jeździł/a?”

Jeśli planujemy dojazdy do pracy, wybierzmy miejski, jeśli chcemy pokonywać trudne szlaki w lesie bądź górach, idealnym wyborem będzie górski.

Gdy już wybierzemy odpowiedni typ, pozostaje nam wybór konkretnego modelu, rozmiaru i koloru.

W naszym sklepie rowerowym znajdziecie duży wybór rowerów elektrycznych damskich i męskich.

Silnik powinien być w przednim/tylnym kole czy w korbie?

Najnowocześniejsze konstrukcje oparte są o silniki zabudowane w okolicy korby. Najważniejsze zalety takiego rozwiązania to:

- lepsze wyważenie roweru (silnik znajduje się pośrodku i dzięki temu nie będziemy tak mocno odczuwać dodatkowych kilogramów przy pokonywaniu przeszkód).

- silniki umieszczone w korbie posiadają czujnik nacisku na korbę, który steruje mocą wspomagania. Brzmi to może trochę zawile, ale ogólnie chodzi o to, że silnik „czuje” kiedy mocniej zaczynamy pedałować i wtedy też mocniej nas wspomaga. Pozwala to na dużo płynniejszą jazdę i ogranicza efekt „szarpania silnika”.

Czemu więc wciąż są produkowane rowery elektryczne z silnikiem w piaście koła?

Ze względów ekonomicznych, taka konstrukcja jest prostsza w produkcji, nie wymaga opracowywania specjalistycznej ramy z mocowaniem silnika elektrycznego. Dzięki temu rower jest tańszy i dostępny dla większego grona użytkowników. W tego typu konstrukcjach rowerzysta poprzez panel sterowania sam ustawia poziom wspomagania i dzięki temu też jest w stanie uzyskać płynną, przyjemną pracę silnika.

        

A gdzie tu jest akumulator?

W najprostszych konstrukcjach bateria znajduje się na bagażniku, dzięki czemu mamy do niej świetny dostęp w czasie ładowania. W bardziej skomplikowanych modelach, akumulator znajdziemy najczęściej wkomponowany w konstrukcję ramy, takie rozwiązanie pozwala obniżyć środek ciężkości pojazdu, po za tym wygląda też zdecydowanie ładniej.

Jak daleko dojadę na jednym ładowaniu?

Bardzo dużo czynników ma na to wpływ:

- moc wspomagania używanego w czasie jazdy

- temperatura otoczenia

- ukształtowanie terenu

Średnio przyjmuje się że zasięg nie jest mniejszy niż 40 km, jednak przy zachowawczej jeździe ten zasięg może wynosić nawet ponad 100 km.

A może warto pomyśleć o rowerze używanym?

Rynek wtórny rowerów z napędem elektrycznym jest coraz większy i wiele osób decyduje się na zakup wymarzonego pojazdu właśnie z drugiej ręki, niestety często to marzenie przeradza się w koszmar. W naszych stacjonarnych serwisach spotykaliśmy już rowery z silnikiem kupione okazyjnie, w których po pierwszej jeździe okazywało się, że kluczowe elementy wymagają wymiany. Najczęściej był to akumulator, który stracił już swoją pojemność. Gorzej jeśli rower pochodził od nieznanego producenta i nie było możliwości kupienia potrzebnych części. Biorąc pod uwagę to ryzyko, zawsze zachęcamy do kupienia roweru nowego.

            

Czy e-bike jest w ogóle dla mnie?

Zdecydowanie tak, zalety roweru z silnikiem doceni każdy rowerzysta.

Ci którzy szukają środka transportu w mieście, z pewnością docenią tańszy koszt dojeżdżania do pracy rowerem elektrycznym niż samochodem czy autobusem. Taki sposób przemieszczania się po często zakorkowanych miastach jest też szybszy i zwyczajnie przyjemniejszy.

Miłośnicy jazdy terenowej docenią możliwość dojechania dalej przy tym samym wysiłku niż na tradycyjnym rowerze, szczególnie jest to odczuwalne w terenach górskich. Dzięki obecności silnika i akumulatora będą mogli dotrzeć do miejsc które kiedyś były po za ich zasięgiem.

Możliwości jakie daje rower elektryczny powodują, że coraz większe grono ludzi przekonuje się do tego typu jednośladów, wśród nich nawet „tradycjonaliści” który jeszcze parę lat temu zarzekali się, że „elektryk nie jest dla nich”. Zresztą negatywne opinie najczęściej pochodzą od osób, które jeszcze po prostu nie spróbowały jazdy rowerem elektrycznym.