Warunki w jakich użytkujemy z reguły rower elektryczny tj. wstrząsy, różnice temperatur,długie okresy nieużywania,wilgotność – powodują że najlepszą obecnie technologią do produkcji akumulatorów jest technologia Li-ion (litowo – jonowa).
Sposób montażu – ze względu na wagę akumulatora może wpłynąć na komfort jazdy. Obecnie stosuje się cztery typy baterii:
- bateria bagażnikowa, montowana w specjalnej szynie na tylnym bagażniku.
- bateria „ intube” ,montowana w ramie roweru, demontaż jedynie w warunkach serwisu.
- bateria bidonowa,montowana w specjalnej szynie na ramie roweru.
- bateria zintegrowana , montowana w obrysie ramy, demontowalna.
Pojemność – wyrażona w Ah oraz w Wh. Dany pakiet jest w stanie przyjąć i utrzymać określoną ilość ładunku elektrycznego i oddawać go w postaci płynącego prądu. Im większa pojemność akumulatora – tym większy zasięg roweru – nie jest to niestety takie proste! Producenci często podają przybliżony zasięg danego modelu roweru w km. Trzeba jednak pamiętać że na rzeczony zasięg składa się więcej czynników niż tylko pojemność baterii. Ukształtowanie terenu, temperatura powietrza,wiatr,waga cyklisty,sposób jazdy (agresywny – czy spokojny).
Waga – jest ściśle związana z pojemnością. Im większa pojemność tym niestety większa waga.
Przegląd akumulatorów stosowanych w rowerach marki Maxim
Wamtechnik P1866 Specyfikacja:
Akumulator stosowany w rowerach:
|
![]() |
![]() |
Bafang BT C01.450.UC ; BT C01.560.UC
Specyfikacja:
Akumulator stosowany w rowerach:
|
Wamtechnik P891
Specyfikacja:
Akumulator stosowany w rowerach:
|
![]() |
![]() |
Green Cell „Banana Frame”
|
Akumulatory Li-ion tracą swoje parametry w czasie użytkowania. W praktyce oznacza to że po pewnym czasie w pełni naładowana bateria przestaje wystarczać na tak długo, jak jeszcze na początku.
Typowy , szacunkowy okres eksploatacji baterii Li-ion to 2 – 4 lata albo 300 – 600 cykli pracy.
Jeden cykl pracy to proces pełnego ładowania i następnie pełnego rozładowania.
W czasie użytkowania i przechowywania akumulatory ulegają powolnemu, samoczynnemu rozładowaniu. Aby maksymalnie wydłużyć żywotność naszej baterii należy przestrzegać poniższych zaleceń:
Nieużywana bateria trzymana w zimnym pomieszczeniu może ulec trwałemu uszkodzeniu.
Rosnąca popularność rowerów elektrycznych w Polsce nie uszła uwadze naszych rodzimych producentów rowerów. Coraz więcej marek dołącza elektryczny rower do swojej oferty, często szukając rozwiązań autorskich, pomagających wyróżnić się na rynku rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Jednym z takich producentów jest firma Zasada Bikes (znana z produkcji tradycyjnego roweru od ponad 25 lat), której rowery są dostępne w naszym sklepie internetowym. Od prawie 10 lat rozwijają oni projekty rowerów elektrycznych we współpracy z Instytutem Mechatroniki Politechniki Łódzkiej. Zaowocowało to, stworzeniem pierwszego, Polskiego silnika do e-bike w piaście oraz dużym gronem zadowolonych klientów. czytaj więcej
Kupując nasz wymarzony rower ze wspomaganiem elektrycznym musimy dokonać szeregu decyzji, aby nasz wybór pokrywał się z potrzebami. System do wspomagania w rowerach składa się z kilku kluczowych elementów tj. sterownik który zarządza całym systemem; bateria która zasila rower oraz silnik który napędza całość. Tym ostatnim elementem postaramy się zająć w poniższym artykule. czytaj więcej