Warunki w jakich użytkujemy z reguły rower elektryczny tj. wstrząsy, różnice temperatur,długie okresy nieużywania,wilgotność – powodują że najlepszą obecnie technologią do produkcji akumulatorów jest technologia Li-ion (litowo – jonowa).
Sposób montażu – ze względu na wagę akumulatora może wpłynąć na komfort jazdy. Obecnie stosuje się cztery typy baterii:
- bateria bagażnikowa, montowana w specjalnej szynie na tylnym bagażniku.
- bateria „ intube” ,montowana w ramie roweru, demontaż jedynie w warunkach serwisu.
- bateria bidonowa,montowana w specjalnej szynie na ramie roweru.
- bateria zintegrowana , montowana w obrysie ramy, demontowalna.
Pojemność – wyrażona w Ah oraz w Wh. Dany pakiet jest w stanie przyjąć i utrzymać określoną ilość ładunku elektrycznego i oddawać go w postaci płynącego prądu. Im większa pojemność akumulatora – tym większy zasięg roweru – nie jest to niestety takie proste! Producenci często podają przybliżony zasięg danego modelu roweru w km. Trzeba jednak pamiętać że na rzeczony zasięg składa się więcej czynników niż tylko pojemność baterii. Ukształtowanie terenu, temperatura powietrza,wiatr,waga cyklisty,sposób jazdy (agresywny – czy spokojny).
Waga – jest ściśle związana z pojemnością. Im większa pojemność tym niestety większa waga.
Przegląd akumulatorów stosowanych w rowerach marki Maxim
Wamtechnik P1866 Specyfikacja:
Akumulator stosowany w rowerach:
|
Bafang BT C01.450.UC ; BT C01.560.UC
Specyfikacja:
Akumulator stosowany w rowerach:
|
Wamtechnik P891
Specyfikacja:
Akumulator stosowany w rowerach:
|
Green Cell „Banana Frame”
|
Akumulatory Li-ion tracą swoje parametry w czasie użytkowania. W praktyce oznacza to że po pewnym czasie w pełni naładowana bateria przestaje wystarczać na tak długo, jak jeszcze na początku.
Typowy , szacunkowy okres eksploatacji baterii Li-ion to 2 – 4 lata albo 300 – 600 cykli pracy.
Jeden cykl pracy to proces pełnego ładowania i następnie pełnego rozładowania.
W czasie użytkowania i przechowywania akumulatory ulegają powolnemu, samoczynnemu rozładowaniu. Aby maksymalnie wydłużyć żywotność naszej baterii należy przestrzegać poniższych zaleceń:
Nieużywana bateria trzymana w zimnym pomieszczeniu może ulec trwałemu uszkodzeniu.
Przeczytaj również:
Najmocniejsze oświetlenie rowerowe
Kaseta czy wolnobieg - co wybrać?
Jak działają hamulce hydrauliczne w rowerze
Kupując nasz wymarzony rower ze wspomaganiem elektrycznym musimy dokonać szeregu decyzji, aby nasz wybór pokrywał się z potrzebami. System do wspomagania w rowerach składa się z kilku kluczowych elementów tj. sterownik który zarządza całym systemem; bateria która zasila rower oraz silnik który napędza całość. Tym ostatnim elementem postaramy się zająć w poniższym artykule. czytaj więcej
W dzisiejszych czasach rower elektryczny stał się rewolucyjnym środkiem transportu, który łączy w sobie ekologię i komfort. Jednak nie tylko te cechy przyciągają użytkowników, ale również zasięg i prędkość jaką można osiągnąć. W tym artykule odpowiemy na kilka najczęściej zadawanych pytań potencjalnych posiadaczy e-bike m.in. Jak szybko naprawdę może jechać rower elektryczny? Jak osiągnąć jeszcze większą prędkość? A co ważne, czy istnieje ryzyko sprawdzenia przez służby, czy nasz e-bike działa zgodnie z przepisami? Zapraszamy do zgłębienia tajemnic które kryją w sobie rowery elektryczne. czytaj więcej