BIKE FITTING

Katalog

Włączone filtry:
  Dostępność

   Producenci

   eRaty - Santander Bank

   BIKE FITTING

   W świecie bike fittingu, jazda na rowerze to czysta przyjemność. Wynika to z pozornie prostego połączenia Jeźdźca i dobrze dobranego roweru. Jeśli tylko masz ochotę jeździć na rowerze, to super – pierwszy warunek spełniony. Drugi jest bardziej złożony i wielopłaszczyznowo uwarunkowany. Rower nie powinien Cię przecież w żaden sposób ograniczać. Wprost przeciwnie, powinien być idealnie dopasowanym narzędziem, abyś mógł w nieskrępowany sposób z niego korzystać i odczuwać niczym niezakłóconą frajdę.

   Specialized Body Geometry Fit to pierwotny projekt optymalizacji dopasowania roweru, którego początki sięgają lat 80-tych, a najważniejsza osoba, która go tworzyła to doktor Andy Pruitt. W 2007 powstaje firma Retül, założycielem której jest Todd Carver – współpracownik Andy’ego z Centrum Medycyny Sportowej w Boulder w Californi. Od tego momentu ustawianie pozycji na rowerze jest dynamicznym procesem 3D. I ostatnia data: 2012 – rozpoczęcie ścisłej współpracy Retül oraz Specialized.

   Bikemia Łódź oferuje usługę świadczoną przez certyfikowanego fittera Retül Łukasza Biernackiego

   Co to jest RETÜL BIKE FITTING?

   Proces dostosowania roweru poprzez analizę dynamiczną pozycji na rowerze, której celem jest zoptymalizowanie ustawienia roweru, względem oczekiwań Jeźdźca dotyczących preferowanego stylu jazdy, szeroko rozumianego komfortu oraz ergonomii obsługi, przy jednoczesnym kompleksowym uwzględnieniu możliwości i potencjału wynikających z budowy anatomicznej i biomechaniki Użytkownika.

   DLA KOGO JEST RETÜL BIKE FITTING?

   Adresatem bike fittingu, jest każdy kolarz, który na przykład:

   - Chce lepiej wykorzystać swój potencjał;

   - Odczuwa dyskomfort pojawiający się w trakcie lub/ i po jeździe;

   - Pragnie zwiększyć efektywność jazdy w oparciu o potencjał tkwiący w rowerze;

   - Poszukuje roweru, idealnie dostosowanego do stylu jazdy i preferencji;

   - Potrzebuje okresowego wsparcia przy powrocie do formy, z uwagi na kontuzję.

   NA CZYM POLEGA Bike Fitting?

   Całe spotkanie składa się z następujących elementów:

   • Rozmowy, aby poznać Twoją motywację, oraz określić cel.

   • Oceny budowy anatomicznej, oraz sprawdzenia zakresu ruchowego zarówno statycznego, jak i dynamicznego.

   • Próby dynamicznej przy wykorzystaniu trenażera rowerowego oraz systemu Retul Fit.

   • Podsumowania sesji, pomiaru roweru oraz sporządzenia dokumentacji.

   • Spotkania kontrolnego.

   Może też się zdarzyć, że optimum osiągnięte w studiu, nie jest równoważne z jazdą w naturze. Dlatego istotne jest pamiętanie o tym, że proces jest bardzo otwarty i niekiedy wymaga wprowadzenia korekt.

   JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ do BIKE Fittingu?

   Przede wszystkim trzeba chcieć i się umówić. Nikt tego nie zrobi za Ciebie, a fitter nie ustawia nikogo na siłę. Na sesję należy zabrać:

   Rower (kompletny, sprawny technicznie i czysty)

   Buty rowerowe (zatrzaskowe – warunek konieczny) – oczywiście możesz je dobrać u Nas;

   Strój kolarski (przylegający mocno do ciała);

   • Otwartą głowę – z zasady ani fitter, ani mamy nadzieję, że i Ty nie spotykamy się za karę, a cel określasz sam. Nie mniej należy przynajmniej dopuszczać możliwość, że dotychczasowe ustawienie lub przyzwyczajenia nie muszą być optymalne. Bardzo możliwe, że trzeba będzie zmienić dotychczasowy mostek lub siodło w celu ustawienia optymalnej pozycji.

   • Świadomość – proces oceny budowy anatomicznej, w znaczącej mierze opiera się na badaniach palpacyjnych i bezpośrednim kontakcie bike fittera z Tobą;

   • Ciekawość – jeśli w trakcie usługi, fitter wskaże rekomendowane rozwiązanie, sprawdź i sam oceń, czy i dlaczego chcesz je wykorzystać;

   • Czas – usługa jest bardzo indywidualnym procesem. Należy zapewnić sobie dostateczną ilość czasu, aby w komforcie i ze spokojną głową wspólnie osiągnąć cel. BikeFitting zwykle trwa 4-5 godzin.

   CO POTEM?

   Ustawienie roweru i pozycji jest odzwierciedleniem dyspozycji w danym dniu oraz określonych celów w trakcie sesji. Jeśli tylko zwiększysz intensywność, zmienisz możliwości swojego ciała, albo zmienisz priorytety, powinniśmy się spotkać raz jeszcze, aby przeanalizować, czy dotychczasowe ustawienie jest tym, czego potrzebujesz. Jedna sesja w sklepie rowerowym nie jest dożywotnia. Idealne dopasowanie roweru jest bardzo ważne na uzyskanie przez ciebie lepszych osiągów i odpowiednią pozycję jazdy.

   JAKIE SĄ RODZAJE RETÜL FIT?

   No cóż, właściwie jeden. Proces bike fittingu, aby można go było tak nazwać musi opierać się o badanie anatomiczne oraz indywidualne podejście do każdego klienta, dlatego nie występują u nas uproszczone wersje. Dzięki temu wiesz, że podczas ustawienia Twojej pozycji do roweru bierzemy pod uwagę Twoje indywidualne predyspozycje oraz ograniczenia.

   Sizing (nie mylić z fittingiem), polega na odpowiednim ustawieniu wysokości siodełka oraz kokpitu i optycznym sprawdzeniu pozycji rowerzysty. Wykonujemy to bezpłatnie i każdy rower, który sprzedajemy zawiera takie ustawienie w cenie.

   CZY WARTO?

   No cóż, nawet Retül twierdzi, że jeśli akceptujesz dyskomfort lub ból i uważasz, że tak ma być, to szanujemy to. Tyle tylko, że nie musi tak być. Naszym zdaniem warto skorzystać z tak powszechnego w zawodowym kolarstwie szosowym i MTB procesu i zapewnić sobie komfort jazdy oraz poprawę osiągów w jeździe na rowerze.