Producenci

eRaty - Santander Bank

Kasety i wolnobiegi

Jakie są różnice między kaseta od wolnobiegu?

Napęd roweru niebędącego ostrym kołem posiada element przenoszący energię generowaną przez kręcącego nogami kolarza na koło, czyli kasetę lub wolnobieg. Oba rozwiązania wyglądają bardzo podobnie i pełnią taką samą funkcję podczas jazdy, jednak wyraźnie różnią się pod względem budowy oraz zasady działania.
Wolnobieg i kaseta to mechanizmy, które umożliwiają przeniesienie napędu z przekładni na koło w taki sposób, aby w momencie zaprzestania pedałowania, koło nie przestało się obracać. Różni je to od bezpośredniego przeniesienia stosowanego w rowerach typu fixie, gdzie niemożliwe jest kręcenie pedałami do tyłu, a samo brak pracy mechanizmem korbowym powoduje zahamowanie.

Konstrukcja wolnobiegu a kasety

Wolnobieg to zespół zębatek na stałe zintegrowanych z mechanizmem zębatkowo-zapadkowym i nakręconych na piastę tylnego koła
Zatem czym różni się kaseta od wolnobiegu? Kaseta rowerowa to rozwiązanie, które wyewoluowało z wolnobiegu. Mechanizm zapadkowy jest w nim ukryty w bębenku piasty. W tym przypadku koronki nasuwa się na bębenek i mocuje za pomocą zakrętki lub rzadziej, najmniejszej zębatki, która odgrywa wówczas także rolę pierścienia mocującego.

Pokazuje 1 - 32 z 32 elementów