Katalog

Producenci

eRaty - Santander Bank

Obręcze rowerowe

Czym jest obręcz rowerowa?

Obręcze rowerowe to inaczej felga bądź rawka rowerowa - za stabilne trzymanie opony podczas jazdy. Obręcze rowerowe dzielimy na kilka rodzaj min. rozmiar 12 cali; 16 cali; 20 cali; 24 cali; 26 cali; 27,5 cali; 28 cali; 29 cali.
W kolejnym podziale możemy wyszczególnić rodzaj obręcz czyli: płaska-bez żadnych wzmocnień, stożkowa - podwójna obręcz tworzącą stożek wzmacniający stabilność rawki.
Felga rowerowa jest łączona z piastą koła rowerowego za pomocą szprych rowerowych, ilość szprych w kołach może się różnić od modelu i przeznaczenia. Najczęściej spotykana ilością szprych to 36 i tyle otworów szprychowych powinna mieć obręcz podczas naszego doboru obręczy.

Jak dzielimy obręcze rowerowe

Obręcze rowerowe dzielimy na te przystosowane pod hamulec V-break czy hamulec tarczowy, mogą one też tzw. oczkowane czyli wzmacniane przy otworach dla szprych odpowiednim pierścieniem, który zapobiega pękaniu przy dużych obciążeniach (stosowane w rowerach górskich, rowerach enduro czy rowerach E-bike).

Obręcze BMX

W rowerach BMX stosowane są obręcze o większej ilości szprych co pozwala lepszą stabilność podczas akrobacji i trików na rampie i nie tylko.
Od paru lat producenci w swoich ofertach mają obręcze pod system bezdętkowy to znaczy obręcz przystosowaną to stworzenia systemy bezdętkowego.
Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na jego właściwości.
Felga rowerowa powinna być przede wszystkim wytrzymała i lekka, dlatego kluczową rolę odgrywa tutaj materiał, z którego została wykonana.
Obecnie producenci odchodzą od wariantów stalowych na rzecz aluminium oraz włókna węglowego.

Pokazuje 1 - 31 z 31 elementów