Amortyzatory rowerowe

Katalog

Włączone filtry:
  Kategorie
  Przód / tył

  Producenci

  eRaty - Santander Bank

  Amortyzatory rowerowe

  Wraz z rozwojem mtb i innych odmian kolarstwa terenowego, kolarze oraz producenci rowerów zauważyli ograniczenia rowerów wynikające z braku amortyzacji. W latach 80-tych pojawiły się pierwsze rowery z tylnym amortyzatorem w ramie, a w 1990 roku na rynek trafił pierwszy rower z przednim "uginanym" widelcem firmy manitou. Oprócz poprawy komfortu jazdy pomogło to też zapanować nad jednośladem w czasie szybkich zjazdów po trudnym terenie.

  Rodzaje amortyzatorów rowerowych przednich

  Podstawowe rozróżnienie to system amortyzowania, wyróżniamy:

  *amortyzatory sprężynowe, gdzie stalowa sprężyna uginając się umożliwia pracę zawieszenia. Zaletą takiego rozwiązania jest prostota i niskie koszty produkcji, wadą natomiast jest większy ciężar oraz brak płynnej regulacji twardości. Jedyną możliwością zmiany twardości amortyzatora przedniego jest wymiana sprężyny.

  *amortyzatory powietrzne, tutaj w zamkniętej komorze ściskane jest powietrze i to ono odpowiada za wybieranie nierówności i zapewnianie przyczepności przedniego koła. Zalety to niska waga i duży zakres regulacji twardości. W tego typu konstrukcjach częściej też niż w wersjach sprężynowych spotyka się olejowe tłumienie powrotu, czyli regulację tego jak szybko widelec wraca do pozycji wyprostowanej. Takie konstrukcje to amortyzatory olejowo-powietrzne.

  Dodatkowym, często spotykanym elementem amortyzatorów do rowerów są blokady skoku. W trakcie jazdy po mniej wymagającym terenie, pozwalają one na "wyłączenie" amortyzacji, dzięki czemu nie tracimy energii na niepotrzebne uginanie się zawieszenia.

  Jednym z najistotniejszych parametrów jest skok amortyzatora. Im więcej skoku (czyli wysokości uginającej się części) tym trudniejszy teren będziemy w stanie pokonać, jednak wraz ze wzrostem możliwości rośnie waga sprzętu oraz tendencja do utraty energii w czasie jazdy "po płaskim". Najczęściej ten parametr to 100 mm (popularny w jeździe rekreacyjnej i xc), większy skok spotkamy w rowerach do jazdy grawitacyjnej (dirt, downhill), czasem wynosi nawet ponad 200 mm.

  Na co zwrócić uwagę przy zakupie amortyzatora?

  Oprócz wspomnianych parametrów, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na:

  *rozmiar koła, widelce są projektowane pod konkretny rozmiar koła, np. 27,5.

  *skok amortyzatora, a co za tym idzie jego wysokość. Ramy są projektowane pod konkretną wysokość widelca, trzeba o tym pamiętać, żeby nie "popsuć" geometrii całego roweru.

  *typ hamulca, musimy sprawdzić, czy nowy amortyzator będzie posiadał mocowanie pod posiadany przez nas typ hamulca. Niektóre widelce rowerowe posiadają mocowania do każdego typu hamulca.

  *rodzaj sterów, zależnie od typu ramy i sterów, amortyzator musi posiadać odpowiednią rurę sterową, np. 1 1/8" albo 1.5".

  W naszym internetowym sklepie rowerowym znajdziecie szeroki wybór części rowerowych, w tym przednich amortyzatorów najpopularniejszych firm takich jak rock shox, fox, rst, maitou czy suntour.

  Pokazuje 1 - 37 z 37 elementów